bugün

anlayana linux büyük nimettir anlamayanı boşverin.
Bu karşılaştırmaya "Abi ben bilgisayarıma Linux kurdum beğenmedim." veya "Windows ne lan öyle açılana kadar israfil düdüğünü öttürüyor" tarzından yaklaşıp başka yönlerden ele almayanlara teessüflerimi iletiyorum. Bu iş sizin Wireless driverınızdan daha öte bir konu.

Birinci olarak Windows kapalı kaynak bir modele sahiptir, Linux kamu malıdır. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? Richard Stallman'dan falan bahsetmeyin, ben size şöyle açıklayayım.

Bilişim sektöründe arka planda oynayan bir kere HP, IBM, Dell, Oracle, Novell, Toshiba gibi firmalar var biliyorsunuz. işleri neler? Sadece sizin laptobunuzu size satıp "Tamam abi bitti benim işim." demek değildir. Şirketlerle beraber çalışırlar ve şirketlerin bilişim ihtiyaçlarını giderirler. Bu şirketlerin en büyük kozu teknik destektir, bir şey oldu mu tak ara adamlar yardımcı olsun. Şimdi... Bu şirketler Windows'un varlığından gerçekten rahatsızlar. Windows'un her an bir hata çıkarmaya meyilli bir yapısı varken müşteriye tam olarak yazılımsal destek veremiyor ve müşteri ister istemez Microsofttan teknik destek almaya başlıyor. Bu teknik destek veren şirketler aradan Microsoft faktörünü çıkarsa daha fazla para kazanacak ve bir çoğu Microsoft'u bitirmeye oynuyor. Microsoft'a karşı en iyi alternatif Linux ve bu şirketler Linux'a destek konusunda resmen sıraya girmiş durumda. Bu şirketler olmasa Linux bu seviyeye ulaşamazdı.

Bunca şirketin karşısında Microsoft ayakta durmaya çalışıyor. Başarılı mı? Değil. Son kullanıcıya olan işletim sistemi piyasası dışında girmeye çalıştığı her piyasada başarısızlık dersleri veriyor. Windows Phone'un oldukça fazla bir potansiyeli varken bir türlü ilerleyemiyor (Adamlar Nokia'yı devirdi lan sırf bu konu için), web server piyasasında Windows'un fazla bir payı yok ve Windows'un son sürümleri oldukça başarılı olmasına rağmen Windows'un pazar payı düşmeye devam ediyor.

ikinci olarak piyasaya sürülen cihazların pek çoğunda Linux kurulu ve sizin ruhunuz duymuyor. Televizyonunuzda, uydu alıcınızda, buzdolabınızda, telefonunuzda * arabanızda Linux kurulu olabilir. Pek çok cihaz için farklı fonksiyonları sağlayacak bir ara yapı gerekiyor ve Linux bu ihtiyacı çok hoş karşılıyor. Windows'u denesek? Deneyemezsiniz çünkü Windows'u sadece bir çekirdek olarak alıp kafanıza göre geliştiremiyorsunuz, bir bütün olarak ele alıyorsunuz.

Üçüncü olarak son kullanıcı gerçekten Windows istiyor. Microsoft kendisini bu pazarda kabul ettirdi. Karşısında KDE'yi veya Gnome çatallaması bir desktop görünce yüzü ekşiyor ve "Bu ne lan?" diye Windows kurulum diskini takıyor. Amacı oyun olmasa, sadece internette takılmak olsa bile bunu yapıyor çünkü adam Windows'a karşı bir bağlılık duyuyor.
windows un oyun piyasasını elinde tutması dışında hiçbir konuda linuxun eline su dökemeyeceği bir gerçektir. gerçi oyun piyasası da yavaş yavaş linuxa yönelik yatırımlarını artırmaya başladı.
Linux derim oyun da oynarım.
Linux'un havada karada alacağı vsdir.

Banka hesabımdan benden habersiz işlem yapıldığını anladığımdan beri linux kullanıyorum.(bir flash diskte çalışabilir.)

Onun haricinde windowsu yanlızca oyun oynamak için kullanıyorum.

Ayrıca elementaryOS veya LinuxMint tavsiye ederim.( Son kullanıcı odaklı oldukları için.)
Linux, linux, linux.
oyun hariç tüm konularda linux'un önde olduğu karşılaşma.
Windows kullanıcı arayüzü olarak daha iyi oldu her zaman.Bu Linux dan iyi olduğu anlamına gelmiyor ama.
windows'un eze eze alacağı versustur.
windows'un neyi alacağı malum olan versustur.
kullanım amacına göre performansında farklılık gösterir. eğer php için server alınacaksa bu linux olmalıdır. yok microsoft un programlama dili asp.net kullanacağım daha güvenli derseniz windows kurulumu yapılmış server tercih etmelisiniz. benim tercihim her zaman server tabanlı çalışan asp.net ( active server page ) olmuştur.
Linux kullanmak her yiğidin harcı değildir, karmaşık bir ara yüzü vardır. Ama size kullanmanız için daha serbest bir ortam sunar. Windows ise son derece basit ve sabit bir işletim sistemidir, yapabilecekleriniz kısıtlıdır.
internete girecem, youtubeye girecem, skype'den yazışacam en fazla dersen, 100 doları boşa windowsa verme. rus'a gidersin.
linux avantajlari:
- linux windows´a göre daha güvenlidir. cünkü; bilgisayar kullanicilarin %80´i windows kullanmakta ve bir cok virus ve trojan windows programli oldugu icin linux´a zarar verememekte.
- genelde linux´ta driver sorunu yasanmaz. bilgisayarda ne varsa hepsini calistirir.
- linux windows gibi yavaslamaz. yillar sonra bile ayni hizla calismaya devam eder.
- lisans ücreti yok
- bütün programlar kontrol edilmis ve paket halinde sunulur
- basit ve hizli program yükleme ve ayni sekilde sorunsuz program kaldirma
- ubuntu sayfalarindan diger kullanicilar tarafindan her sekilde yardim alabilme
- bedava olan open - source sistemine sahiptir

linux dezavantaj:
- cok fazla oyun avantaji sunmaz.
- yeni bir program acildiginda ve yeteri kadar ana bellekte yer yoksa oem´i kapatir
- bir cok eski program günümüzde de sunulmaya devam edilir cünkü; linux stabil olmak istiyor (bunu avantaj olarak da görebiliriz)
- elektirik tasaruf mekanizmalari bazi alanlarinda kötü desteklenmekte
- aktuel olan hardwareler kötü desteklenmekte

windows avantajlari:
- kullanici dostu yüzeye sahiptir
- oyun oynamak icin ideal bir islem sistemi
- multitasking yüzeye sahip
- elektrik tasaruf mekanizmalari her sekilde desteklenmekte
- windows sayesinde software her zaman aktuellestiriliyor
- sistem geri yükleme sayesinde hatalar kaldirilabiliniyor
- cogu software firmalari windows´a odaklidir

windows dezavantaj:
- cok fazla yaygin oldugu icin malware, trojan ve virusler windows tabanlidir
- ms office ve antivirus programlari ücretlidir
- lisans ücretleri yüksektir
- sistem sürekli yavaslar
- gereksiz programlar, program ekleri ve oto baslatma kayitlari genelde sinir bozucu olabiliyor
- sürekli driver ister, driver yoksa calistirmaz

sonuc:
yukaridaki listeye bakarsak hangi sistemin daha iyi oldugu konusu tam olarak aciklanamiyor. iki sisteminde avantajlari oldugu gibi dezavantajlari da oldugunu görebiliyoruz. kullanicinin isteklerine göre degiskenlik gösteriyor.

eger oyun oynamak icin ise; windows tercih edilmelidir. "hayir efenim, ben sadece internette gezinecegim ve programlamayla ilgileniyorum, ayrica kisisel bir kullanim paneli tasarlayip kendime göre hareket etmek istiyorum" deniliyor ve güvenli olmasi isteniyor ise linux tercih edilebilinir.
Ben gnu dünyası taraftarı olduğum için linux diyorum.

http://wallpapercave.com/wp/2Q84WxI.png
Linux iş makinesidir windows ise kişisel otomobil.
android sistemli cep telefonu kullananların linux'a bok atması gerçekten ilginç.
linux siker amma windows alır.

piyasa onun tekelinde.
(bkz: wine) *
linux tabi ki de.
Windows'u sen tanımaya başlarsın, GNU/Linux seni tanımaya başlar.

Windows her defasında soru sorar (şundan emin misin, bunu yapıyım mı? gibisinsinden), Linux 4 ya da 5 kere sorar ve bir daha sormaz.

Windows konsolda her defasında sıfırdan yazman gerekir, Linux ok tuşları ile bile hemencik bulursun tekrardan yazmana gerek yok.

Linux kolaylıktır, kurulumu hızlıdır, en dandik bilgisayarı bile canavara dönüştürebilir.

MS çok salaklık etti sırf ticari kaygılar yüzünden, neden mi?

Win XP üzerinden yürüyüp gitmediler, kerneli ile oynayıp yaaa kime anlatıyorum ki?

yaw he he windows 10 çok süper hele hele bi win 8 var anlatamam ama asıl efsane win vista'dır ya da millenium versiyonudur bilemedim fakat denemelisin bunları, siker doper.

edit: aralara ufak tefek eklemeler.
linux alir.
Uğraşmamak için windows kullanıyo. Yoksa bakmayın Linux bayrak sallar.
kullanım alanına gore değişir. tutupta 12 yaşındaki çocuğa linuxu verirsen mal olur. ama işi bilenler için 1.numara.
Al birini vur ötekine.