bugün

crash

bu film hakkında daha önce yazdığım bir yazı.

spoiler içermektedir.

bir filmin oscar aldığına bu kadar sevinmemiştim.
geçen sene aday olan million dollar baby, the aviator, finding neverland, ray, sideways filmlerinden sadece finding neverland'ı izleyememiştim.geriye kalan dört filmi düşünüp ''bana göre çok güzel film yok kim alırsa alsın'' demiştim.ama kalbimin bir kenarında en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü morgan freeman kazansın isteği vardı.kazandı çok mutlu oldum.en iyi filmi million dollar baby filmi kazandığında benim için değişen bir şey yoktu o hala sıradan bir filmdi.sonra birkez daha izledim yine sıradandı.

bu yaz crash'e gittim sinemada izledim.nefes almadan.size abartı gelebilir ama 6 aydan beri söylüyorum crash bugüne kadar yapılmış en iyi filmlerden biri.nefes aldırmadı.iki gere ''olamaz olmamalı'' diyerek sinemada gözlerimi kapattığımı hatırlıyorum.bu nasıl bir çarpışmadır.melek olan insanlar şeytan,şeytan olan insanlar melek oluyorlar.hemde çok kısa bir zamanda.çevresinde dostum diye geçinen insanlar zor zamanlarınızda yanınızda olmuyor ama para ile çalıştırdığınız hor gördüğünüz insanlar size içten yardım ediyorlar.sapık duygularını sizin üzerinizde tatmin etmek isteyen bir polis daha sonra kendini ölüme atarak sizin hayatınızı kurtarabiliryor.

bir filmde kaç tane çarpışma olabilir?. çok oluyor ve kurgu o kadar sağlam ki en ufak bir saçmalık bulamıyorsunuz.

bu sene adaylara baktım.hiç popüler film yoktu.allah allah ne oluyor bu akademiye dedim.en son 1973 yılında böyle bir şey yapmışlar galiba.sonra crash'in aday olduğunu gördüm.bu film kazanmalı dedim.mutlaka kazanmalı dedim.diğer aday filmlerden sadece ''GOOD NIGHT, AND GOOD LUCK'' ı izledim.günümüz medyasına müthiş laflar sokan,oyunculuklarıyla göz dolduran sağlam bir film.o da izlenilmesi gereken bir film.ama crash'taki sarsıcılığın ''s''si yok.

bu iki film arasında tek fark var ki şöyle;

GOOD NIGHT, AND GOOD LUCK bittikten sonra ''güzel film iyi laf sokmuşlar'' diyorsunuz.

CRASH bittikten sonra konuşamıyorsunuz.

bu ödülü sapına kadar haketmiştir crash.
oturup 2 saatinizi ekrana verip pür dikkat izleyin.
daha önce izleyip beğenmediyseniz bir daha izleyin.
mutkala beğeniceksinizdir!

--spoiler--
kilitçinin kızı ''pelerin bende anne babamı kurtarmam lazım'' diyip iranlının doğrulttuğu silaha rağmen babasının üzerine atladığı sahnenin ağzıma sıçmışlığı vardır.
--spoiler--