bugün

steins gate

Kim ne derse desin gayet başarılı bir animedir. Kısa olması üzücü olsa da olayların gelişimi ve filmle bağlanması düşünüldüğünde her şey tam da olması gerektiği gibidir. Gereksiz bölümler yoktur, özellikle sonlara doğru ilk bölümlere göndermeler çok yaratıcıdır. Keza filmdeki göndermeler de öyledir... ilk bölümlerde "ne olur yaw, bu ne şimdi?" diyebilirsiniz ama sabredip devam ederseniz taşların nasıl da yerine oturduğunu görecek ve hayran kalacaksınız. Ayrıca eylenceli bir yapısı da var. Komedi diyemiycem ama birkaç sahnesi var ki beni koparmıştır resmen :D

Bilim kurgu sever birisiyseniz; zaman-mekan, cern falan derken ciddi ciddi içine çekecek anime sizi. Karakterlerin özellikleri bir yana "ee şimdi ne olacak lan" duygusu bölümleri peşpeşe sıralamanıza neden olabilir, uyarıyorum. Öyle ki bi yerden sonra zaman-mekan olayı ikinci planda kalıp olaylar daha duygusal boyutta geçiyor. Ki bu harika olmuş çünkü onca olayın bi amaca hizmet etmesi gerekiyordu bence.

Fakat anime 10 numara mı diye sorarsanız bence 9 derim, bana göre birkaç -ufak tefek- mantık hatası ve anlamlandıramadığım birkaç olay/dialog da olmasa 10 numara derim ama o kadar da olur demek lazım, sonuçta kültür farkı var arada, bana anlamsız gelen şey adamların kültüründe gayet normal bir şey olabilir.

Animeyi biraz daha derinden inceleyecek olursak asıl karakterimiz erkek olsa da etrafındaki kadın karakterlerin çokluğuna bakarsak animenin feminen bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Çeşit çeşit kadın karakter görebilirsiniz, en çocuk ruhlusundan tutun da en savaşçısını, en akıllısını, en aklı bir karış havadasını, hatta en ruhsuzunu bile görebilirsiniz. Velhasıl anime kadın karakterler açısından cidden çok çok başarılı, ayı şeyleri erkek karakterler için söyleyemiycem ama Okabe yeter bize deyip konuyu kapatıyorum *

Bu arada eklemeden geçemiycem, soundtrackleri de gayet başarılıdır. Daha önce izlediğim ve hala arşivimde olan Death Note, Fullmetal Alchemist Brotherhood gibi animelerin sountrackleri gibi Steins Gate'nin soundtrackleri de çok iyidir. Hatta adamlar "steins;gate symphonic metarial" adı altında senfonik olarak bir albüm bile yapmışlar... Tavsiye edilir yani...

9/10