bugün

hz adem i seven insan

aramızdan bazıları, dini inancı olan herhangi birisini, içindeki manevi boşlukları yüce yaradıcıya inanarak doldurma gayesiyle yaşayan benim gibi pek bir sıradan ademoğullarını akılları sıra bilim karşıtı telakki edip metruk gönülleriyle kendilerini etrafa pek bir akıl-perest tecelli ederek kafalarının bulanık olduğunu anlamamızı istiyor olacak: evrim ile allah'a kafa tutuyor. bilhassa evrimin en absürt basamağı bile senin gibi yalnızca naçiz bir keşfetme yeteneği ile şu seksen senelik dünyaya gönderilişindeki amacı açıklıyordur. 50 mglık ilaçlarla bir hastalığı tedavi edecek olman bile diz çöküp secde etmeni gerektirecek bir gelişmedir. bu tür, bilimi yalnızca dergilerden okuyup, vuuu ne de muhteşemmişiz aq, şeklinde bir kafayla ona fayda sağlayacağını, onu sahiplendiğini, onu geliştirdiğini, onu yarattığını sanan; birazcık büyük düşünüp azıcık hayal kurma yetilerinden mahrum bırakılmış adem evlatlarını ne de hazin bir son bekliyordur: evreni bir kurallar silsilesinde yaratmış olduğunu bildiğimiz yüce yaradıcı'nın, yalnızca kafatasımıza yerleştirdiği iki iri göz pareciğine ek aklımız ile şereflendirilmiş birkaç gramlık elektron yumağına ev sahibi yağlı beynimizin tefekkür edebildiği gibi görebildiğimiz bir suret olarak yaratmasını ayırt edemeyecek kadar dünya esriği kişilere bilimin yaradılışından bahsediyoruz, onlar gelmiş ben evrimi biliyorum yaygarası koparıyor.