bugün

kitap okuyan insan

farkını belli eden insandır. Ne okuduğunun hiçbir önemi yoktur. roman okuyorsa anlatımını güçlendirir hayal dünyası genişler beyinde bir hareketlenme olur. araştırma/biyografi/siyaset/felsefe vs okuyorsa bilmek istiyordur...

Metroda, otobüste, sokakta kitap okuyan insanlara bayılıyorum ama ben beceremiyorum kalabalık yerlerde dikkatim dağılıyor bazen bir paragrafı 3-4 defa okuyorum. içimden etraftakilere "bi susun amk ya bi susun" diye çemkirmek geçiyor. bende o yüzden okumuyorum dışarıda pek. bu sebeple etraftaki insanları gözlemleme fırsatı yakalıyorum. Herkes elindeki koca koca ekranlı telefonlarla uğraşıyor ve bir çoğununda ne yaptığı görünüyor. kimileri feyste dolanıyor yorum yazıyor "hrksn ttlımmm :-)"... kimileri balon patlatıyor ne bileyim bir adamı koşturan sağa sola zıplatanlar oluyor... kimse ben ne yapıyorum amk diye kendine sormuyor herhalde. birde kitap okuyanları "ahah etrafa şekil yapıyor ahaha" diye değerlendiren 13-15 yaş arası bir kesim var. onları daha çok önemsiyor herhalde insanlar ciddiye alıyorlar bu fikirleri. ben okuyanlara hayranım arkadaş geçen biri kitlenmiş etrafla alakası yok hani yanı başında adam kesseler dönüp bakmayacak öyle konsantre okuyor kitabı işte o tip insanlar zaten yöneten oluyor diğerleri yönetilen.

neyse kitap iyidir iyi.