bugün

sözlük yazarlarının itirafları

bugüne kadar hep hayatı anlamaya çalıştım. anlamak için çaba sarfettim. kişilik olarak utangaç bir insan olduğumdan ötürü, ilkokuldan başlayarak üniversite hayatımın sonuna kadar hep geri planda kaldım. öne çıkmak istemedim. hep gözlem yaparak hayatı anlamaya çalıştım. kimseye müdahale etmedim. yanlışlarını görsem de kimsenin hayatına müdahale etmedim. allah'a inandım ve çalışmaya devam ettim.

insan hayatının mantıklı bir şey olmadığına karar verdim. dünya neden var? insanlık neden var? sorularını yüzlerce kez kendime sordum. o anda aklım bulandı, cevabı bulamadım. yaşamak zorunda olduğumu düşündüm, inandım.

yaşamak için tek yapmamız gereken şey karnımızı doyurmak. diğerleri uzun yıllar boyunca bize dayatılmış, hayatımıza bir şekilde sokulmuş, ihtiyaç olduğunun düşündürüldüğü ve hissettirildiği şeyler. halbuki onları yapmasak da yaşayabiliriz. bunlar çok uçuk düşünceler. dayatılmış, hayatımıza bir şekilde sokulmuş dediğim şeyleri ben de yapıyorum. ne için peki? sadece zaman geçirmek için. oraya gidiyorum, buraya gidiyorum, 'aa orası çok güzel baki mutlaka görmelisin' denilen yerlere gittim.

ara not: şu an bir mesaj geldi. aynen paylaşmaktan utanç duymuyorum:

gnctrkcll'den 25 yasini gectigin icin mezun oldun. 26 yasin altindaysan gnc yaz bosluk birak tc kimlik nonu xxxx'e gonder tekrar gnctrkcll'li ol.

bu mesaj insanı gerizekalı yerine koymaktır. ve bu dünyada birçok kez bu olayı yaşadım. iyilik yaptığım halde. tc kimlik numaramı alıp, oradan her türlü bilgime ulaşıp özel hayatımın amına koymak için sıraya giren birçok şirket var. örnek, henüz bugün arayan 0212 9xxx xx xx nolu annemin kızlık soyadına kadar soran, anamın adını, babamın adını, kardeşimin adını, kardeşimin okuyor olup olmadığını, ebeveynimin emekli mi çalışıyor mu olduğunu, doğum yerimi, doğum tarihimi, doğduğum saati, yükselen burcumu merak eden bir orospu evladının kurduğu amına koduğumun şirketi var. bu şirkete benim numaramın ulaşma sebebini de az çok tahmin edebiliyorum. doğum tarihi sikilesi bir iss. aradılar, adımı söyleyip 'x'le mi görüşüyorum?' ve 'ananın amıyla görüştün' anlamına gelen telefonun kırmızı tuşuyla karşılaştılar. adımı nasıl öğrendin amına kodumun piçi? hangi orospu çocuğu sana adımı verdi?

bir de aynı işyerinde çalışıp senin hayatına saygı duymayan piçler var. yüzüne gülüp arkadan konuşan, senin kuyunu kazan orospu çocukları var. gerginlik diz boyu.

sonuç olarak özel hayata saygısı olmayan teknolojinin yedi sülalesini sikmek istiyorum. peki, bilmediğimiz bir sürenin sonunda öleceksem neden bu gerginlik?

söyleyeyim:

bir insanı seviyorum. özel hayatına dahil olamıyorum. nasıl ki ben yukarıda bahsettiğim varlıklardan rahatsız olduysam, o da benden rahatsız olur diye özel hayatına karışmak istemiyorum. ama aslında çok istiyorum.

sonumu biliyorum, bir gün öleceğim. ona yakın olamasam da ona yardımcı olmak istiyorum, bu şekilde mutlu oluyorum ve onu mutlu etmek için yaşıyorum. onu bunu bilse de bilmese de... umrunda olsa da, olmasa da...