bugün

haciz işleminde malları kaldırmak ya da yazmak

selamın aleyküm.

şu haciz olayları ile ilgili daha önce şöyle bir olay yazmıştık;
(bkz: haciz gelen ev psikolojisi/#15803545)

burada (bkz: haciz işleminde malları kaldırmak ya da yazmak/#18441788)
ve burada (bkz: haciz işleminde malları kaldırmak ya da yazmak/#18441978)

sanırım mesleği avukatlık olan bir yazar arkadaşımız, kanun numaraları falan vererek ve yazısını süsleyerek, sönmekte ve kaybolmakta olan ve neredeyse artık açlıktan nefesleri kokan bir meslek grubunun son çırpınışlarından güzel örnekler sergilemiş.
aferin ona.

ben halk ağzıyla özet geçeceğim.

hani demiş ya avukattan dinleyin diye. isteyen gitsin yine avukattan dinlesin. gitsin taahhüt senedine imza atıp hapse girsin. ama siz gene de protest sanayici abinizi dinleyin.

bakınız muhterem müminler.
diyelim ki birine borcunuz var, ödeyemiyorsunuz.
adam da sizi avukata verdi ve evinize haciz işlemi için gelindi. burada avukatlar ve onlar tarafından yemlenen icra dairesi yetkilisi size baskı yapacak, evdeki eşyaları haczetmekle tehdit edeceklerdir.

şayet evinizde lüks eşya yoksa, örneğin;
1 adet televizyon,
1 adet buzdolabı,
1 adet çamaşır makinası,
1 adet bulaşık makinası,
1 adet fırın,
1 adet bilgisayar
ve 1 adet beyefendi(şaka lan şaka biradetbeyfendi içimizde) varsa telaş etmeyin.

bırakınız alabiliyorlarsa alsınlar.

ama yok 2 televizyon, buzdolabı, derin dondurucu vb falan varsa o zaman artislik yapmayın, adamlar alır gider.

şimdi böyle bir durumda siz telaşa kapılırsanız avukat ve yancısı icra müdürü sizin üstünüze gelecektir. size taahhüt senedi imzalatıp, alacağı garanti altına almak isteyeceklerdir.
sakın imzalamayın. böyle bir durumda hiçbir kağıda imza atmayın, hatta eşyaların yeddieminliğini dahi kabul etmeyin.
şayet yeddieminliği kabul ettiğiniz takdirde eşyaları alacaklıya vermeyi ve onun adına bakmayı kabullenmiş olursunuz ve bir dahaki sefere de geldiklerinde ellerini kollarını sallaya sallaya haciz yapıp giderler, göt gibi ortada kalırsınız.

sizi tehdit edecekler, hatta kapıya kamyon ve adam çağıracaklardır.
ne yaparlarsa yapsınlar, sakın hiçbir yere imza atmayın.

zaten şu görselde;
görsel
sevgili avukat kardeşimizin örnek olarak koyduğu kararda da haczedilen hane sahibi ilk haciz işlemi sırasında yeddieminliği kabul ve imza ettiğinden dolayı, ikinci haciz işleminde mahkeme itirazın reddine karar vermiştir. sevgili avukat kardeşimiz de bu görseli ekleyerek kendi çapında milleti hukuk ile aldatmaya çalışmıştır.

tekrar edecek olursak,

1-hacze gelen avukat ve yandaşlarının eşyaları götürürüz tehditlerine aldanmayın.
2-hiçbir yere, ne olursa olsun imza atmayın. hatta götleri yiyorsa götürsünler, tazminatıyla birlikte geri alırsınız.
3-isterseniz avukatı eve dahi sokmama hakkınız var. kapıdan bakıp "sen gelme ulan ayı" diyebilir, eve sadece icra dairesi memurunu alabilirsiniz.
4-sakın ama sakın taahhüt falan imzalamayın. açlıktan artık nefesi kokan bu meslek grubunun asıl amacı zaten budur. sizi korkutarak taahhüt almak ve sonra borç ödenmediğinde sizi hapse attırarak kanınızı bir vampir gibi emmek.
5-tüm bunlara rağmen borcunuzu ödeyiniz. ama sizin belirleyeceğiniz şartlarda ve hiçbir yere imza atmadan.
6-yine yeni yeniden hiçbir yere imza atmayın.
7-protest sanayici abinize güvenin. şu sözlükte bana mesaj atan buna benzer pek çok arkadaşımız beni dinleyerek işlerini halletmişlerdir.
8-son olarak hiçbir yere imza atmayın. imza atarsanız da gelip bana ağlamayın.
9-ben bunları neden yazıyorum? avukatları hiç sevmiyorum da ondan.
10-bitti, hadi koydum götünüze aeo...

ek:
1)"hacize kabil mal yoktur" tutanağı imzalanabilir. yalnız bunu imzalarken dikkat edin de çantalı hırsızlar başka birşeyler de imzalatmasın.
2)lüks eşya hususunda avukat arkadaşla hemfikirim. sen evinde 5000 tl'lik led ekran tv seyredip borcunu ödemiyorsan o eşyayı lüks sayıp alma yetkileri var. antika eşyalar, tarihi eserler de hacedilebilir. ben normal evden bahsettim. hani şu 51 ekran tüplü televizyon olan...