bugün

apple nin yıllardır söğüşlediği kerizler

içinde yer aldığım keriz grubudur. zaten sistem herkesin herkesi söğüşlemesi üzerine kurulu bir sistem. apple da bunu "en başarılı" şekilde yapan firmalardan birisi. ederi rakiplerinin yarısı değerindeki malları, iki katı fiyatla piyasaya sürüp satabiliyor. çünkü insanların "imaj" yanına hitap ediyor. adam teknolojiden bihaber, elindeki iphone'un özelliklerini bile kullanmayı bilmez; ama "en iyi telefon iphone" diyebilir. çünkü imaj pazarlanmış adama. söğüşlenmiş. samsung daha az söğüşleyecekti, apple daha sağlam söğüşledi. olan bundan ibaret...

ha konu şahsileşip de; "sen niye şöğüşleniyorsun?" dersen; söylediğim şeyle ilgili. tamamen imaj. elimdeki apple malına, samsung veya htc'nin yarı fiyatı edeceği halde, iki katı para verdiğimi biliyorum. ama ben, sosyal statüm gereği imajı da satın almalıyım. bu imajı değiştirmek için uğraşmak falan da benimle ilgili bir durum değil. milleti apple'ın mı, samsung'un mu söğüşlemesi gerektiğine çok takılmıyorum. bakıyorum apple iyi söğüşlüyor, bakıyorum bir iş görüşmesinde elindeki telefonun samsung mu, apple mı olduğu konusunda bir yargı oluşturabilen insanların sayısı bir hayli fazla, bakıyorum bu konuda bir "görmemişlik" hadisesi söz konusu, fazla takılmayıp söğüş kervanına ayak uyduruyorum. pragmatizm yani...