bugün

bilimsel sosyalizm

"Bilimsel sosyalizm: Mit mi Gerçek mi" yazısından bir parça:
"Marksizm pozitif bilimler alanında pek çok önemli görüşe sahip olduğu için değil, sosyal bilimler ve özel olarak da siyaset alanında bilimsel (insanların öznel yorumları dışında nesnel doğruluğu olan) bir açılım getirdiği için bilimsel sosyalizm adını almıştır. ...
iddiaya göre sosyalizmin bilimseli olmazdı. Bilimsellik iddiası Marx ve Engels'in bir kuruntusuydu. Sosyalizm bir ideolojiydi ve ideoloji de bilimin karşısında yer alırdı. Ama hepsinden önemlisi zaten olamayacağı pratikte 'kanıtlanmıştı'. SSCB'deki sosyalizm deneyinin çökmesiyle birlikte bilimsellik iddiasının aslında Marksistler tarafından devrimci mücadeleye meşruiyet kazandırmak için uydurulduğu ortaya çıkmıştı!...
Sosyalizmin ya da sosyalizme geçiş aşaması olan proletarya diktatörlüğünün amacı üretim araçları üzerindeki bu boyunduruğu atmak ve bu araçların mevcut gelişimine uygun bir üretim biçimini hayata geçirmektir. Bu üretim biçimi de ancak kapitalizm altında çözülemeyen ulus-devletle uluslararasılaşma eğilimi arasındaki çelişkiyi çözecek bir dünya toplumu, uluslararası çapta merkezî olarak örgütlenmiş bir yapılanma olabilir. insanların ihtiyaçlarından katbekat fazlasının üretildiği, yani nesnel anlamda bolluğun hâkim olduğu bir dünyada en temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarından ötürü milyonlarca insanın ölmesine sebep olan bağımsız üreticilerin değişim (mübadele) için üretimine dayalı piyasa ekonomisi kaldırılmalı ve yerine birbirine bağlı üreticiler topluluğunun (ya da komününün) merkezî, planlı, ihtiyaca göre üretimini ifade eden dünya çapında örgütlenmiş bir üretim tarzı almalıdır: Bu toplumun adı sosyalizm, ya da aynı anlama gelmek üzere komünizmdir."
http://www.militan.net/?p=2063