bugün

sevdiği entry'ler

kuş bakışı reza zarrab olayı

- Birleşmiş milletler iran'a ambargo koyuyor.

- Ambargonun sebeb iran nükleer tehdit olduğu için iran'ın nükleer silah geliştirmesini engellemek.

- Ambargoya göre iran'a mal satmak veya iran'dan mal almak yasak değil. iran'a para aktarmak/transfer etmek yasak.

- iran bize doğalgaz veya petrol satınca bunların bedeli Halkbank'a TL olarak yatıyor.

- iran bu parayı doğrudan çekemiyor.

- Bizim ihracatçı iran'a mal satıyor, malın bedelini iran Halkbank'daki TL hesabından TL olarak ihracatçıya ödüyor.

- iran Halkbank'daki parasını harcayabilmesinin tek yolu Türkiye'den mal ve hizmet almak/ithal etmek.

Zarrab hangi işlere aracılık etti?

- Halkbank'daki bu parayı iran'a ihracat yapmış gibi göstererek kendisine TL ödenmesini sağladı.

- Kendisine ödenen TL ile piyasadan altın, euro, dolar vs. satın aldı.

- Satın aldığı altın, euro ve doları yasadışı yollardan iran'a taşıdı/transfer etti.

-Sonuç olarak bm ambargosu, iran'a ödenen/taşınan altın, euro ve dövizle, delindi.

Bu işler yapılmasaydı iran bizden milyarlarca dolar değerinde mal almak zorunda kalacaktı. Türkiye'de işler artacak, çarklar dönecekti.

%4 rüşvet karşılığı iran'ın bloke parasını yasadışı yollarla iran'a aktarıldı. Siyasetçinin cebine 45 50 milyon euro girdi. (şimdilik görünen rakam) bir o kadar Zarrab sebeplendi (%50-%50). ayrıca Zarrab bir miktar daha kendine yonttu.

Bu nedenle Türkiye 4-5 milyar dolarlık üretim ve ticaret yapamadı.

Siyasetçi 1.5 birim aldı, Zarrab 2.5 birim aldı. toplam %4 etti. siyasetçi olarak cebine girecek 1.5 birim para için, Türkiye'nin 100 birim ticareti engellendi.

Buraya kadar tamam mı?

Daha bitmedi, Amerikan Mahkemesi Türk bankalarına yaklaşık 100 birim ceza kesecek, onları da Türk halkı ödeyecek. Ödemeyiz dersek, türlü yollarla bu ceza arttırılarak zorla tahsil yoluna gidilecek.

- Bu olay hiç yoktan gündeme gelmedi, çünkü bu ambargo delme işlemlerini farkedip defalarca uyarmışlar. Bunlar yöntem / şirket / banka değiştirip devam etmişler.

- Neden böyle bir riske girmişler? Çünkü havadan inanılmaz paralar geliyor. Düşünsenize 50 milyon €'luk banknotu kağıt olarak hurdacıya satılsa köşe dönülür. Öyle bir para geliyor havadan. Normalde bir insanın böyle bir para kazanması mümkün değil.

- Rusya da bu yasadışı işlemleri görüp raporlamış.

- iran da salak değil, kendi parasının tırtıklandığını görüp Reza'nın ortağı Babek Zeycani'yi idama mahkum etti, ama henüz infaz etmedi.

Şu bir gerçek: bu olaydaki bütün paralar ve altın, ne bizim ne de abd'nin sadece ve sadece iran'ın.

oz tamgasını nazi sembolü zanneden müptezeller

iğrenç, cahil insanlardır.
bakınız, şu aşağıdaki oz tamgasıdır.
https://i.hizliresim.com/LO7YaZ.jpg

bu da nazilerin gamalı haçıdır;
https://i.hizliresim.com/mJjr6Y.png

oz tamgası binlerce yıldır turani milletler tarafından kayalara;
https://i.hizliresim.com/1Gm2kB.jpg

mağara duvarlarına;
https://i.hizliresim.com/3pB1a9.jpg

şaman davullarına;
https://i.hizliresim.com/bLAg2m.jpg

işlenmiş bir türk tamgasıdır, türk sembolüdür.

oz tamgasının nazi sembolü olma süreci de anadolu'dan geçer.

alman arkeolog(daha doğrusu tarih hırsızı) heinrich schliemann, efsanevi truva'nın yıllarca izini sürdükten sonra nihayet 1871 yılında çanakkale-hisarlık tepesinde kazılarına başladı ve birkaç sene zarfında antik truva kenti'nin kalıntılarını ortaya çıkarmaya başladı.

schliemann'ın bulduğu antik eserler arasında önceden sıradan bir süs eşyası zannettiği bir de "gamalı haç(svastika)" da vardı.

schliemann'ın svastika'yı bulduğu günlerde avrupa uluslaşma sürecindeydi.
batı dünyasında önce "milliyetçilik", sonra "ırkçılık" birer "yükselen değer" haline gelmişti. avrupa bilim çevreleri aryan ırk'ın üstün nitelikleri hakkında tartışmalar yapmaktaydı...

tüm bu süreç devam ederken schliemann bulgularını paylaşmaya başlamıştı ve kendisini birden bire bu ari ırk tartışmasının odak noktasında buldu.
yayınlanan buluntular içindeki bu gamalı haç motifinin "ari ırkın sembolü" olduğu iddiası tüm almanya ve avrupa'da sansasyonlar yarattı.

kendilerini, tarihin başlangıcından beri dejenere olmamış bir ırk olarak addeden almanlar, bu gamalı haç'ın bunun bir kanıtı olduğunu benimsedi. tabii bu benimsemede schliemann'ın asistanının truva'daki gamalı haç motifleri'nin ari ırkın sembolü olduğu hususunda yazdığı yazılar da epey etkili oldu...
schliemann da yazmış olduğu "troy and it's remain" adlı eserinde bu konuya değindi ve böylece svastika sembolü bir anda konum olarak farklı bir mecraya sürüklenmiş oldu...

tüm bu gelişmelerin neticesinde 1919'da alman nazi partisi (nsdap) bu svastika'yı kendisine sembol olarak seçti.
hitler'in ve naziler'in alman ırkının ari ırk olduğuna olan inancı ikinci dünya savaşı süresince de devam etti, hitler'in talimatıyla almanya'nın işgal ettiği ülkelerdeki tarihi eserleri yağmalamak üzre özel bir ss birliği kuruldu. bu özel birlik ari ırkın tarihi miraslarını toplayarak, hitler tarafından planlanan linz fuhrermuseum'da sergilenmeye başladı.

tabii bu çalıntı parçalardan oluşan müzenin en nadide parçası ise schliemann'ın truva'da bulup almanya'ya kaçırdığı meşhur gamalı haç'tı...

schliemann ve avrupa'lı bilim adamlarının ve de hitler'in tüm iddialarına rağmen bu gamalı haç-svastika ne yazık ki hint-avrupa ırklarının değil, kendilerinden farklı insanların, ural-altay dillerini konuşan turan halklarının ve proto türkleri'nin sembolü ve tamgasıydı...

umarım bir daha karşıma çıkmazsınız.

fransızcadan türkçeye geçmiş kelimeler

Osmanlıca Türkçe(!) Fransızca

A-
Ahenk harmoni harmonie
Amil faktör facteur
Aksi müddea yantitöz antithese
Alelade (tabi anlamına) normal normal
Alemşümul (kainat) evrensel üniversel
Ameli pratik pratique
Asri modern modern
Atikiyat arkeoloji archeolojie
Aynı identik identique

B-
Belde site cite
Birinci ferik orgeneral general
Bitaraf/tarafsız nötür nötr

C-
Ceddani atayık atavique
Cemiyet sosyete societe

D-
Destan epope epope
Düstur formül formule

E-
Eda ton ton
Encümen komisyon commission
Encümeni daniş akademi academie

F-
Felsefe filozofi philosophie
Fırka parti parti

G-
Günlük kronik cronik

H-
Had terim terme
Hayatiyat biyoloji biologie
Hendese geometri geometrie
Heyet delege delegate

I-
Içtimai sosyal social
Ilahiyat teoloji theologie
Ilmüarz jeoloji geologie
Ilmi nücum astroloji astrologie
Iktisad ekonomi economie
Iktisadi ekonomik economique
Ilmi hesap aritmetik aritmetique
Irade (kudret anlamına) enerji energie
Iradeli enerjik energique
Izzeti nefis (haysiyet) onur honneur (fransızcada okunuş: “onur”dur)

K-
Kaabiliyet kapasite capacite
Kısım, bap parti partie

L-
Lehçe diyelek dialecte

M-
Maarif kültür culture
Mabud/put idol idole
Mali finansal financiel
Mantık lojik logique
Mektep okula ecole
Mesele problem probleme
Müdür direktör directeur
Müsbet pozitif positif
Müfettiş ispektör ispekteur

N-
Nahiye kamun commune
Nazari teorik theorique
Nazariye teori theori
Nihayet vermek terminlemek terminer

S-
Sanayi endüstri indüstrie
Sermaye kapital capital
Silsile seri serie
Sigorta akçası prim prime
Sınai endüstriyel indüstriel

Ş-
Şehadetname diploma diplome

T-
Takvim almanak almanack
Tekamül evrim evolution
Terazi balans balance
Teşkilat örgüt organisation
Teşrifat protokol protokol
Timsal sembol symbol

U-
Umumi genel general
Usul metod methode

evet diyenlerin herhangi bir gerekçe sunamaması

Burada mevzu evet diyenlerin kendilerince haklı gerekçeler sunmaları değil. Yüzlerce gerekçe yazabilirler. Burada mevzu evet diyen birinin kendince haklı gerekçesinin sende bir karşılığının olmaması. Evetçi sabaha kadar gerekçe saysa da sendeki "siz ahmaksınız sizin gibi zekası gerilerin gerekçeleri gerekçe değil. Sadece benim düşüncemdekiler bu değişikliği yapabilir" anlayışı yüzünden ikna olmaz doğru kabul etmez haklılık payının olduğunu düşünmezsin.

Bir kere kafada bunlar masal önyargısı var. Her vatandaş bir birey ve seçme hakkı var düsturuyla değil de sadece benim gibi düşünen haklı düşünmeyen ahmak zihniyeti yüzünden sayacakları her gerekçe boş ve laf salatası. Baştan kurulmuş bir beyin ve davasa önuargınız yüzünden bir arpa boyu yol alamıyor milleti kendinize ikna edemiyorsunuz.

Referandum demek halka sorulanın halk nezlinde karşılığı demek.

halka gerizekalı muamelesi yapmaya devam ettiğiniz sürece kaybedeceksiniz. Bunu 60 küsür yıldır öğrenemediniz.

kilo vermek isteyenlere verilebilecek tavsiyeler

Günlük olarak kalori açığı yaratın , öyle hesaplamanıza gerek yok kaba taslak baksanız yeter ve gün içinde yürüyüş yapın ,mümkünse spora gidin , şekerden uzak durun , bol su için , böylece kilo değil yağ kaybedersiniz , kilo vermek her zaman sağlıklı olmayabilir önemli olan yağlardan gitmesi , bu sayede 6 ayda 27 kilo verdim,istekli olanları bilgilendirebilirim...

evet ben yaptim ve sizinde yapmaniz icin hicbir neden yok. bu surec bol sabir ve irade gerektiriyor.

aylardan temmuz sicak bir yaz gunu amcaoglumun dugunu vardi. ne olduysa o gun oldu boyum 1.80 kilom 95. son giydigim takim elbise kardesimin sunnetindeydi 2014 senesinde bir kere giyip birakmistim yine onu giyerim hesabina alisveriste yapmamistim. odama girdim takimi cikardim gomlegi sirtima cektim evet sadece sirtima cekebilmistim dugmelerini kapatamiyordum. aman tanrim ne olmus bana dedim aynaya bakarak kendi kendime evet o gune kadar cevremden cok kilo aldin az dikkat et uyarilari gelmisti ama ben hepsine kulak tikayip her gece 5 6 bira gecesinde 1 butun ekmek kokerec gomen insandim. abur cuburu saymiyorum bile.. o gunu bir sekilde atlattim yeni elbise falan derken ertesi gun tekrar gectim aynanin karsisina bir daha baktim gobegim cikmis, memelerim ergenlige giren kiz memeleri gibi belirgin. kendimden bu gune kadar ilk o zaman tiksindim iste o an kafama koydum kilo vermeyi.

aylardan temmuz 20 i gosteriyordu işe ilk ekmegi ve sekeri tamamen birakmakla basladim. sabahlari kalkar 3 adet yumurta haslardim 1 ini tam ikisinin beyazini yerdim yaninda bol domates peynir salatalik.
sanirim bunu basarmaktaki tek gayem kendimi 1 kibrit kutusu peynir 3 zeytin gibi kisitlamamakla oldu. kahvaltida ekmek seker haric ne varsa gomdum. oglen yemegini bos gectim her gun yemedim evet nasil dayandin diyebilirsiniz arkadaslar bu isin altin sirrinida veriyorum. bol su icin hem kilo vermekte buyuk rol oynuyor hemde gun icinde gelen ani aclik krizlerini onluyor. yaninda gunde 2 fincan sade kahve ve 2 fincan yesil cayda ictim. evet aksam yemegini en gec 6 da yemeye ozen gosterdim yemektende kastim bol acili corba ve salata. 2 gunde bir corba yerine 200 gram tavuk kirmizi et yedim. ve o saatten sonra kahvaltiya kadar su ve kahveden baska birsey yok. gun icinde en az 3 litre su ictim. su icmek icin susamayi beklemeyin icin durmadan icin ara ara en az 3 litre icin. bunun tek dezavantaji bol bol tuvalete cikarir hem vucudunuz temizlenir hem odem atmis olursunuz.

evet temmuz 20 de 95 kilo olarak basladigim seruvenime ekim 1 de yaklasik 2.bucuk ay gibi bir surede 20 kilo vererek 75 kilo olarak sonlandirdim. spor olarak haftanin 2 3 gunu 1 saat yuruyus yaptim bu kadar.

ha bu surede 3 kezde kacamak yaptim kokerecte gomdum, buyuk boy pizzada, cipste.. bunu yapmaninda vucuda faydasi var vucudu arada sasirtmak lazim.

evet suan 76 kiloyum kilomu nasil koruyorum derseniz buda beslenme aliskanligimi tamamen degistirmekten kaynaklaniyo. gun icinde yedigim ekmek sayisi 5 dilimi gecmiyo. seker kullanmiyorum. abur cubur haftada 1 2 kez tuketiyorum. bol su icmeye ozen gosteriyorum.

yapabilirsiniz arkadaslar yeterki isteyin.

selametle..

Antin kuntin cacik diyeti tavuk diyeti lapa diyeti falan filan ugrasmayin. Kizlar ozellikle bu yazacaklarim size.

-pankreasi uyaran insuline zig zag cizdiren gidalardan uzak durun

-evinize bir adet mutfak tartisi satin alin (20 tl)

-telefonunuza fat secret uygulamasini indirin

-yediginiz besinlerin yiyeceklerin arkasini cevirip 100 gramdaki besin degerini kayit etin uygulamaya. 50 gram peynir 140 gram doygun kepekli ekmek 200 gram tavuk gogus eti vs.

He diyorsaniz ben ugrasamam;
- seker tuketmeyin
- kompleks karbonhidratlar yiyin

-sabah kahvaltisi gunun en gereksiz ogunudur. Vucudun saatlerce ac kaldigi icin GH cok yuksek. (Growth buyue hormonu) bununla beraber ghrelin salgilanir... ghrelin aclik hormonudur en buyuk gh tetikleyicisidir. Bunlarin hepsi birlestiginde ise vucudunuz yag yakma makinesine doner. Kisacasi kahvaltinizi uyandiktan 1,5-2 saat sonra yapin. Degerleriniz cok hassasken aniden ekmege nutella surup yerseniz vucut onu o hassas seviyede cok guzel depolar sayin cici kizlarimiz bitanecik kizlarimiz.

-gunde 3/4 litre su tuketin
-sacma sapan detoks caylarina gerek yok. Maydanozun suyunu yap ve ic. Uyandiktan yarim saat sonra falan ic. Tabi gidip inek gibi 1 kilo maydanozun degil. Annene sor o ayarini bilir evladim.

-spor yapmak zorundasin. Fitness sevmiyormusun ? O zaman evde muzik ac dans et. Ama o tatli poponu hareket ettirecek birsey yapmak zorundasin. Terle hemde it gibi terle. Nabzinin atislarini agzinin icinde hisset. Mesela ben antrenman sonu kosu bandina cikmak yerine kick box calisiyorum. Golge boksu & torba favori eylemlerim. Sende sevdigin ve seni terletecek birsey yap.

-squat gotu istiyorum. O gotu istemek kolay yapmasi zor caniminici benim. Gece uyumadan yaptigin 3 set 15-20 squat ile zor olur o biraz. Bu arada antrenmanina baslamadan,en son yedigin yemegin ardindan 4 saat gecsin miden iyicene bos olsun insulinimiz stanil dusuk olsun ki daha cok yag yakalim di mi kuzum?

-75den buyuk gogusler istiyorum. Bunun icin seni estetik uzmanina yonlendirebiliriz bayan 2 boyutlu.

Yazacaklarim bu kadar, gunaydin sozluk.

menzil cemaati

Kuran-ı kerim de allahın ilk emri okudur. Kuran-ı kerim dahil hiç bir yazılı eser yada kitabı okumayanlar bir süre sonra allah ile aralarına bir aracı koyarlar. Bu aracılar ise çevresindekilere özellikle ;

"kur'an'ı herkes anlamaz, biz size anlatırız" derler.

(bkz: cübbeli ahmet), (bkz: Seyyid Abdulbaki Erol), (bkz: Süleyman Hilmi Tunahan), (bkz: Muhammed Ustaoğlu), (bkz: Mehmet Dumlu), (bkz: Hacı Galip Hasan Kuşçuoğlu), (bkz: Fethullah Gülen), (bkz: Haydar Baş), (bkz: Ahmet Misbah Erkmenkul), (bkz: Fatih Nurullah), (bkz: Muhammed Muta Haznevi), (bkz: Ömer Öngüt), (bkz: Ramazan Dinç), (bkz: Enver Ören), (bkz: Nurettin Coşan), (bkz: Ahmet Arslan), (bkz: Osman Nuri Topbaş), (bkz: Mahmut Ustaosmanoğlu)

"kim rahman'ın kur'an'ından yüz çevirirse ona, bir şeytanı arkadaş veririz ve o şeytan artık onun ayrılmaz dostudur." (zuhruf Suresi 36)
(bkz: cübbeli ahmet), (bkz: Seyyid Abdulbaki Erol), (bkz: Süleyman Hilmi Tunahan), (bkz: Muhammed Ustaoğlu), (bkz: Mehmet Dumlu), (bkz: Hacı Galip Hasan Kuşçuoğlu), (bkz: Fethullah Gülen), (bkz: Haydar Baş), (bkz: Ahmet Misbah Erkmenkul), (bkz: Fatih Nurullah), (bkz: Muhammed Muta Haznevi), (bkz: Ömer Öngüt), (bkz: Ramazan Dinç), (bkz: Enver Ören), (bkz: Nurettin Coşan), (bkz: Ahmet Arslan), (bkz: Osman Nuri Topbaş), (bkz: Mahmut Ustaosmanoğlu)

" o şeytanlar bunları doğru yoldan çıkardıkları halde bunlar doğru yolda olduklarını sanırlar." (zuhruf Suresi 37)

işte cemaatler içindeki kuran da bunlar diye bahsedilen gafillerin durumu budur.

Edit: yukarıda ki isimler halihazırda türkiye de faaliyet gösteren tarikat, cemaat ve dini oluşumların liderleridir.

hadisleri reddediyorum

Kuran'da her şey açıklanmıştır. bunu ben demiyorum, kur'an diyor. Hayatınızda hiç kur'an okumamışsınız ki bunları bilesiniz...

Kuran'da bize gereken her şey açıklanmıştır.

hadislere ve mezheplere göre namaz kılabiliyorsan olağanüstü yeteneklisin demektir. Çünkü sadece elini nereye koyacağınla ilgili 120 küsur hadis var.

Sen hangisine uyuyorsun?

Hangi mezheptensin ve neden o mezhebe uyuyorsun?

peki neden bu yeteneğini kuran'a göre namaz kılmak için kullanmıyorsun?

hem de apaçık bir şekilde anlatılmışken...

bu arada, kuran'da ''namaz'' kelimesi de geçmez; 'salat' geçer. salat ise kuran'da apaçık bir şekilde anlatılmıştır.

Kuranda namaz olarak da tercüme edilen 'salat' kelimesi 'bağlantı kurmak, dua etmek' gibi anlamlara gelip kulun Allah ile bağlantı kurması anlamında da kullanılır. Salat kelimesi ikame fiiliyle beraber namaz kılmak anlamında kullanılır. Çünkü Kuranda Allahın bize emrettiği namaz ibadeti bütün detayları ile ayetlerde ifade edilir. Kurana göre namaz Allah`ı zikretmek için yapılan bir ibadettir (20 – Taha Suresi – 14). Kuran’da bununla beraber (2-Bakara Suresi – 45) sabırla, namazla Allah’tan yardım dilemek geçer. Kuran’da ayrıca hareketli ibadet manasında üç kelime geçer. Bunlar;

1. “kıyam (ayakta durma)” (2 – Bakara Suresi – 238, 26 – Şuara Suresi – 218)
2. “rüku (eğilme)” (2 – Bakara Suresi – 43, 5 – Maide Suresi – 55, 48 – Fetih Suresi – 29)
3. “secde (yüz üstü yere kapanma)” (22 – Hac Suresi – 77, 48 – Fetih Suresi – 29, 39 – Zümer Suresi – 9) dir.

Kuran’da namazın, vakitleri belirlenmiş bir farz olduğu geçer (4-Nisa Suresi – 103). Korku zamanında bile namaz kılınmasını açıklayan Kuran, hiç şüphesiz farz namazlarının vakitlerini de eksiksiz olarak açıklamıştır. Kuran`ı Kerim inananlara günlük olarak Sabah Namazı (11 – Hud Suresi – 114, 24 – Nur Suresi – 58), Akşam Namazı (11 – Hud Suresi – 114, 24 – Nur Suresi – 58, 17 – isra Suresi – 78) ve Orta Namazını (2 – Bakara Suresi – 238) farz kılmıştır. Ayrıca tüm inananlara, erkek – kadın ayrımı yapmaksızın, Cuma Namazını (62 – Cuma Suresi – 9-11) farz kılmıştır.

Kuranda namaz öncesi abdest (5 – Maide Suresi -6) ve boy abdesti (4 – Nisa Suresi – 43) konuları da detaylı olarak aktarılmıştır. Tüm bunlara ek olarak Kuranda kıbleye dönmek, savaşta namaz, korku anında namazı ve cenaze namazı gibi konularda da Allah inananları aydınlatmıştır.

Tüm bu ayetlerden hareketle ne Kuranda namaz ibadetinin olmadığı ne de dini sadece Kurandan öğrenmemiz durumunda namaz kılamayacağımız iddiası doğrudur. Kuranda, öncesinde abdest almamız gereken, vakitleriyle farz kılınmış ve ayakta durarak, eğilerek ve secde ederek Allahı anmamız şeklinde bir ibadet olmadığı düşüncesi Kurana uygun değildir. Bu olsa olsa Kurandan Allah`ın emirlerinden beğenmediklerini, uygulayamadıklarını ya da uygulamak istemediklerini yok saymaya çalışmaktır.

Dini sadece Kurandan anlamamız durumunda namaz kılamayacağımız düşüncesi de yanlıştır. Gelenekçi, mezhepçi din anlayışındaki uydurmalarla dolu, namazın huşu gibi çok önemli bir kavramından uzaklaştırırcasına bir yığın detaylara boğulmuş namazın Kuranda olmadığı doğrudur. Ancak Allah Kuran`da gerçek dinindeki namazın nasıl kılınacağını detaylı bir biçimde açıklamıştır.

Namaz konusuyla daha da iyi anlaşılmaktadır ki dini sadece Kurandan anlama yaklaşımı, dini insanlara sempatik göstermek için kolaylaştırmak, modern değerlerle ve modern hayatla dini uzlaştırmak ve dini sadece insanların kalplerinde olan iyilik, sevgi gibi kavramlara indirgemek için yeni bir dini anlayış geliştirmek değildir. Dini yalnızca Kurana has kılmak Peygamberin ölümünden yüz yıllar sonra uydurulmuş olan hadisçi, mezhepçi din anlayışından Peygamberimizin de uyguladığı Allah`ın emrettiği din olan gerçek dine dönüştür.

bunu okuyacağını bilsen ona ne söylerdin

görsel