bugün

entry'ler (47)

kenan evren

adam yaptıklarının ardından 35 sene daha yaşamış ve bu 35 yılı da huzur içinde zerre vicdan azabı veya bir fiziksel acı yaşamadan bitirmiş ve biz de bu 35 yıl içinde bırakın onu yargılayabilmeyi, birşeyleri değiştirmeyi bile başaramamışız. kenan evren 'e bela okumak için bugün 60 yaşında olup o günleri yaşamanıza gerek yok, şuan 10 yaşında olan bir çocuğun bile bu adamla görülecek hesabı var. hala onun anayasası üzerinde ve onun açtığı yolda yürüyen devlet adamları tarafından yönetiliyoruz. o gün %92 oyla bu anayasaya evet diyen halkın çocukları bugün yaşıyor ve hala daha ''darbe yapmayacaktı da ne yapacaktı'' zihniyetinden öteye gidebilmiş değiller.

devletin bekası daha önemliydi diyenler zerre vicdan azabı duyuyor mu ki kenan evren duysun ? 68 kuşağı ve devamında gelen tüm dünyada yaşanmış bu ortak kaderi en utanç verici şekilde noktalamış ülkeyiz, ama geçen bunca yıl hala dünyayı tv ekranlarından ibaret anlamaya çalışan bir halk olduğumuz için normal geliyor insanımıza ''darbe yapmayacaktı da ne yapacaktı'' demek...
#51201458 10.05.2015 01:33
erkin6···
alıntıdır ekşi sözlükten...

sözlük yazarlarının itirafları

seviyorum. korkuyorum. varlığın da yokluğun da yetmiyor. ama seviyorum. hep sevdim hep sevecem.

yesyesyes

ez ne tırkı na xwazı zımane te rast bı peyvı. ez we -mı ye dı quna tekı. hadi iyi geceler.

lana del rey

nickime ilham kaynağı.

ilgi bekleyen erkek

karşısındakine ilgi göstrerir ilgi bekler. o ne amk herkes ilgi sevgi ister. köpek bile ilgi istemiyor mu?

hayyamin rubaisi

mallıkta çığır açmış okumaya üşenip yazar olmuş kişi. okumadan yazacağını sanıyor.

kadına pozitif ayrımcılık yapılmalı mı

her türlü ayrımcılık yanlıştır diyodum fakat kadın bedeninin özel durumları ve kadının doğal gücü gerekçesi ile yapılmalıdır sanırım. veyahut yapılmamalı. belki bigün bunları tartışacak kadar demokrasimiz artar. şimdiki gibi türbanlı bacı diyip kapalı kadınları algı olarak aşşağıya çekmekten vazgeçmeliyiz. kapalısıda açığıda lezbiyenide feministide hepsi kardeşimizdir. sözde değil özde kardeşimiz. hep başkalarına yakıştırıyoruz ya...

çıplaklığı eleştirene izmirliden ibretlik cevap

çıplaklık. öncelikle bu sözcükteki anormalliği farkedip sonra kapalı giyinen kadın nasıl özgür ise açık giyinen kadında o derece özgürdür diyip kadın hakkı tartışılılmalı. kadına pozitif ayrımcılık yapılmalımı yapılmamalımı diye tartışmak gerekir aşalım bazı şeyleri. kim ne giymek isterse giyer.

yeahrimen

tuhaf yazar. benim gibi. gitmiş terketmiş burayı kendini anlatamadan.

bunu okuyacağını bilsen ona ne söylerdin

o kadar çok seyorum ki bilsen .... bir bilsen, anlasan , oturup ağlarsın...

ermeniler ve kürtler ile helalleşmek

biz yapmadık zaten atalarımız yaptı. yapacağımız tüm bu hareketler semboliktir. geçmişimiz ile yüzleşmemiz gerek.

ermeniler ve kürtler ile helalleşmek

1915 te meydana gelen soykırımı tanıyıp demokrasiyi ileri götürebilecek bi harekettir. ülke olarak yaptırım alacak kadar gelişmedik. tazminat veremeyiz ama sembolik olarak gelin toprağınıza geri dönün diyebiliriz.
kürtlere ise insani hak olarak dillerini verirsek terör sorununu ortadan kaldırıp hem ülke ekonomisini kısa bi zaman diliminde arttırabilir hemde ülke olarak daha barışçıl ve kalite bir yaşam biçimine geçebiliriz.
gelecekte zaten olacak şeyleri söylüyorum. biz şimdi yapalım zararın neresinden dönersek kar. ülkemizin bölünmesine gerek yok ve bölünmezde .
sadece fikirsel olarak bölünen toplum yapımızın birleşmesi için bu adımları atabiliriz.

gecenin notu

insan; iyi ve kötü olarak ikiye ayrılır. iyilik ve kötülük kavramı ise değişkendir, ve kişiden kişiye farklılık gösterir.

peki mutlak iyilik nedir? herkesin iyi olarak algılayabileceği bişey varmıdır?

mevzu şu ki toplum yapısı olarak kötüyüz, mevzu şu ki cahiliz, bilmiyoruz, öğrenmiyoruz. zavallıca indirgemişiz cehaleti okumaya.
iyi olmak için vicdanınızı dinleyin.

kötü olanı ise affetmek kötülüğe ortak olmaktır. kötülüğüne göz yummanız bunu yarının tekrarı için verdiğiniz bir teşviktir.

son olarak; ahlaki yapınızı toplum değil , vicdanınız oluştursun...

“iyi” geceler .

helooowww, bu gece çok tuhaf. bir bakarsın yuh olsun sen beni neden hep aynı bildin. ben çok iş o kadar aş demiştim sen beni çok yanlış anladın. teşekkürler.

elif şafak varken franz kafka okuyan geri zekalı

elif şafağı çok iyi bi yazar olarak gören mal beyanatı. yılda bir roman çıkar sonra gülbene çık roman tanıt. böyşe sanatçı olunmaz. ha pinhan piç siyah süt iyiydi hakkı yenilmemeli.

şevval sam

geçmiş ile yüzleşelim diyerek insani yönünüde göstermiş gerçek bir (bkz: sanatçı)

ben bu yazıyı geceye yazdım

onlarda benim onları sevdiğim gibi beni sevsin. lütfen.

bir abim kumar oynarken telefonunu çaldırdı. biri siyasetçi biri ise varmı yok mu belli değil. bir dostum var kendisine öyşe bi bağlıyım ki tapma derecesinde . bide sevdiğim bi kız var. onu yazmaya kıyamıyorum o ben de kalsın. bide şizofren ruhum var. herşeyden sıkılıyor. hep ilgi istiyor. hep en üstte olmak istiyor tam bi egoist. birde gerçek dünyan var herşeyi normalmiş gibi yapan. birde 3 extra var bana bunları yazdıran. hayat tuhaf...

awestada oturan adam

zavallı. eskiden baya konusuyoduk. belki hatırlar beni. ama gittim geldim bi yıl geçti hala aynı yerde sayıklıyo. siyaset siyaset siyaset. acınası...

kazaklar türk değildir

acaba başka bi ülke daha var mıdır türkiye gibi ırkının ıncığını cıncığını araştırsın. eğer bu mantıkla gidersek iran da ingilizler de ispanyollarda araplarda türkler gibi dünyanın yarısını alsın başka ırk kalmaz.