bugün

sevdiği entry'ler

sıkılmak

en çok bebek uyuturken yaşanılandır.

ama artık beşiği sallarken boş durmayıp spor da yapıyorum.

tabi bu sefer de anlattığım masalı karıştırıyorum ve başa alıyorum. aynı şeyi anlattığım için tekrar sıkılıyorum.

Bunları yaşayanlar fav.

24 haziran cb seçiminin ilk turda bitecek olması

Seçimin ilk turda biteceğini öngörmek için siyaset bilimci olmaya gerek yok. 17 nisan referandumunda oylanan şey sistem değişikliğiydi rte gitsin mi kalsın mı değildi kaldı ki onda bile yüzde 52 ye yakın oy alarak sistemi değiştirdi cumhur ittifakı. sanırım yüzde 49'un tamamının muhalif olduğu zannı sizi gereksiz yere heyecanlandırıyor. insanlar referandumda sistemi oyladılar sistemi işletecekleri değil * uyanık olun.
şimdi ise rte oylanıyor ve onun toplum tarafından kabulü çok daha yüksek ve liderliğine duyulan güven diğer parti seçmenlerini de kapsıyor.
Hasılı seçim ilk turda bitecek gibi duruyor.
bir de muharrem yüzde 30 alır akşener yüzde 20 alırcılar var * güzel kafalar bunlar ama siyaset bilimi diyor ki chp ve iyi parti seçmeni arasındaki oy geçişkenliği çok yüksek yani biri yükselirse diğeri alçalır.
şöyle ki muharrem'in yüzde 30 alması için meral'in yüzde 2 alması gerekir. çünkü bu iki partinin seçmen havuzu yüzde 35 civarında. ikisinin oy pastası yüzde 35 üzerinden bölüşülecek. o haseple yüzde 24-28 arası muharrem yüzde 7-11 arası akşener oy alır.

gerçekçi olursanız az üzülürsünüz. her seçim gaza gelip balkon konuşması sonrasında türkiye'den siktir olup gitmek başlığını duygusal hezeyanlarla dolduruyorsunuz.

almanyada asgari ücretin 8000 tl olması

Almanya'da 22 sene yaşayıp dönüş yapmış biri olarak söyleyebilirim ki memleketinizin kıymetini bilin. Öyle bilip bilmeden işkembeden sallayıpta insanlara yanlış bilgiler vermeyin. Almanya'da ilk olarak çalışma şartları Türkiye ye göre çok çok ağır ve disiplinlidir işveren hata kabul etmez. Sabah 4 te 5 te işe başlamak zorundasınızdır. Bu nedenle psikolojik olarak baskı altındasınızdır. Bir kişi bir işyerinde asgari ücret olarak ortalama asgari 1500 Euro aldığı doğrudur. Evli ve çocuk sahibi olmanız ile bu maaş 2000 Euro ya kadar çıkabilir. Şehre ve semte göre en düşük kira ortalama 800 Euro kadardır. 1500-800=700 kalır. Elektrik, gaz gibi ev giderlerini 200 Euro olarak eklersek geriye 500 Euro kalır. Çocuk parasına gelince, Almanlar rahatına düşkün insanlardır çocuk yapmazlar. Yabancılar ve türkler hele hele kürtler çok çocuk yaparlar. Almanya aileye Çocuk başı 200 euro gibi bir para öder. Üç çocuklu bir aile ek 600 Euro ilave çocuk parası alır. Eğer çoçuğunuzun giderlerinden kısmayan biriyseniz hayat pahalılığı nedeniyle bu para yetmeyecektir bile.

Mark zamanında ben 20 marka iki çanta dolusu alışveriş yaptığımı bilirim. Şimdi 20 euro ile ancak tek tük şeyler alınabiliyor.

Euro nun gelmesi zaten başlı başına devletin halk üzerine oynadığı bir oyun sömürü ve kandırmacadan ibaretti. Örneğin, Mark zamanında bir kişi asgari 2000 mark maaş alıyordu. Ev kirası ortalama 400 mark idi. Euro nun gelmesiyle kiralar iki katına çıktı yani 800 euro oldu ki bu durumda maaşlarında iki katına çıkması gerekiyordu ama öyle olmadı. Örneğin Bir kilo domates mark zamanında 3 mark iken Euro nun gelmesiyle 1,50 euro olması gerekirken 3 Euro olarak kaldı. Bu durum tüm yiyecek, giyecek giderleri için de geçerli. Yani maaş aynı kalırken tüm giderler iki katına çıkmış oldu. Ayrıca Almanya attığınız çöpden izlediğiniz televizyona kullandığınız yağmur suyuna kadar vergi ödemek zorunda olduğunuz bir ülkedir. Her sabah posta kutusunda vergi ve giderlerle alâkalı yığınla mektupla güne başlarsınız. Sırf bu mektuplar nedeniyle Almanya'yı terketmek isteyen Sayısız insan mevcut. bir aylık kira borcunu geciktirdiğinizde kiranın 3/1 kadar avukat masrafı ve faiz ödemek zorundasınızdır. Artık Nereden tutarsanız tutun evin yolunu bulamazsınız. Biri de demiş ki haftada 45 saat çalışıyorlar. Kardeş, ben ekmek parası için günde 22 saat çalıştığımı biliyorum. Haftada ben de dahil olmak üzere birçok arkadaşın 200 hatta 300 saat çalıştığını biliyorum. Ama yine de ben evin yolunu bulamadım. Almanya avrupa diye usulsuzluk olmayacak değil. Asıl kanun dışı işler oralarda var ama kılıfına uydurmayı biliyor adamlar. Oraya gidin yaşayın ama yaşayın gezmek için giderseniz anlattıklarımı anlayamazsınız.

yazarların şu an dinledikleri şarkılar

The cranberries- zombie
evet eski bir şarkı ve ben buna bayılıyorum.