bugün

sevdiği entry'ler

27 eylül 2015 beşiktaş fenerbahçe maçı

beşiktaşlıyım, objektif olarak kazanabileceğimiz ve kaybedebileceğimiz durumları son gençlerbirliği maçını 90 dakika izlemiş biri olarak analiz yapıyorum.

nasıl kaybederiz ?

1-oğuzhan yoksa sıçtık. bu durumda takım mecburen 4-2-3-1 oynamak zorunda. şenol hoca nın kuvarezma ısrarı yok, sadece takıma kazandırmaya çalışıyor. o yüzden bu maça kuvarejmasız başlayacağını düşünüyorum. sosa önde, arkada en iyi ihtimalle necip-atiba olmalı, yoksa orta sahayı ele alamazsak , zaten fener 60 a kadar bir tane atabilir, sonra kapanır.

2- ben bu insanların mario gomez ısrarını anlayamıyorum. teeey 2009 yılında hakkında yazdığım yazı hala duruyor başlığında. yani bizim takımın topçusu değil. dün pas alışverişinde çok yetersizdi, fizik kondisyon olarak hazır değil, gökhan -olcay-sosa gibi içeri dalan oyuncularla yapılan paslaşmalarda duvar olamıyor. bu takımın tek forveti varsa cenk tir. gomez, ancak 60 dan sonra oyuna alınmalıdır şu durumda. ki zaten, kanatlarımız, olcay ve gökhan, sağdan soldan hayvan gibi orta yapmıyor, daha çok içeri dalıyorlar. bu yüzden mario nun katkısı az. ( en azından benim gözümde)

3- oğuzhan ilk yarı dinlendirilmeli. eğer sakatlıktan yeni çıkmış oğuzhan ı ilk 11 başlatırsak 2. yarı yorulacaktır. zaten fener in kondisyonu 60 dakika. ben hatırlamıyorum lig maçlarında fener in 60 dan sonra oyunu domine ettiğini. eğer ouzhan la başlarsak ve ilk yarı golü yersek maç gider.

4- tolga zengin. maç kaybetme sebebi. yazılacak trilyonlarca satır var, o yüzden çok girmiyorum. top taca çıksa, tribünden bir adam topu sahaya göndermek için degaj dikse ve top kaleye yönelse yer, çünkü yan top artık onun için bir zaaf değil, yan toptan gol yemek hayat felsefesi olmuş.

5-dusko tosic. kim lan bu, ben hayatımda çok yetersiz sol bek gördüm, bunun gibisini görmedim. motta nın penaltı yaptırma modunu kapatın, oyuna sokun, sol bekiniz güvendedir. şahsen ramon motta , tosic den 792 gömlek üstün. nani ile volkan şen patates eder bu kamili.

6- van pöğsi gününde olmayacak.

nasıl kazanırız.

1- şenol hocanın iddia da bir defa 0/1 e yüklü bir miktar basması lazım. öyle sene başından beri, haydi aslanlarım, saldırııın diye maçın başından beri yardır yardır hücum oynatmayacak. benim tavsiyem turan taktiği. en azından 45 e kadar gol yememek önceliği olmalı. çümkü kalemizde tolga var.

2- mehmet topal a adam markajı vericen hacı. yoracaksın ibneyi.zaten perreira oyundan çıkarıyor 60 da. ondan sonra ben bile fener orta sahasını elimi kolumu sallayarak geçebilirim.

3- kuvarejma , oğuzhan, kerim frei, ve cenk tosun dan 3 ü yedek başlayıp, hamle oyuncusu olmalı, taze kan felsefesi kan yapar. çok süratli oyuncular, oyun açılırsa fark yaratırlar. ya da olcay yedek başlayıp, kerim frei ilk yarı gizli hücumcu olarak denenebilir. zaten ilk golü biz atarsak olay dağılır.

4- yine ve hep söylüyorum. ilk golü biz ye-me-me-li-yiz!. sonuç olarak karşıdaki takım mersin darıca idman ocağı falan değil, fenerbahçe. ve yedekten oyuna katkı verecek oyuncu sayıları az. fenerliler kabul etmese de bu durum böyle.

5- gökhan töre ye, oğlum güzel evladım, bu maç olsun, 10 tane orta yap ceza sahasına. ha hobi olarak içeri yine dal, ama 10 tane lan. sonra 5 maç istersen hiç orta yapma telkini yapılmalı.

6- sağ bek andreas beck , yerinde karar olur. hücum yapmasa da kademesi iyi, orayı yol geçen hanı yaptırtmaz. sol bek için acilen deli ibrahim le mukavele imzalamak şart. ya da ismail köybaşı falan oynasın. dağa taşa orta yapsa bile sesimi çıkartmayacağım.

skor senaryoları

1- ilk 15 dakikada gol atan takım maçı kazanır. fener atarsa , maç 1-1 e gelir, sonra beşiktaş bastırırken kontradan abuk sabuk bir gol yiyip 2-1 ve ya 3-1 kaybedebiliriz.

2- ilk 15 dakika beşiktaş gol atarsa, devre sonunda 2 yi bile bulabilir. at gözlüğüyle olaya bakmıyorum, eğer ilk yarı böyle biterse, molde maçını göz önüne alırsak beşiktaş maçı 3-0 bitirebilir. ( süpriz oldu de mi, 15 pozisyon bulur, 1 tane atarız anlamında)

3- bu maç berabere bitmez maçı!