bugün

entry'ler (46)

en yakın arkadaşın sevgilisinin kur yapması

benim de ilgim varsa arkadaştan rica ederim.

sözlük yazarlarının saatlerinin markası

jacques lemans.

sözlük erkeklerinin şu an dinlediği şarkılar

http://fizy.com/#s/20jsji

31 mart

kedilerin 31 çektiği gün.

komünist ve solcu kızların verici olması

özgürlük, komünizm ve solculuğa sığınarak sikişleri meşrulaştırma.

bir nevi bunların arkasına sığınarak toplum baskısını bertaraf etmeye çalışırlar.

çok gördük komünistiz, kollektifiz diye geçinenleri. üniversitelerde bir hayli mevcuttur.

engin altan düzyatan şarkıları

dinlendiğinde kahkahalar atılmasına sebep olabilecek ilk beyaz şov organizasyonu.

(bkz: bu sefer güldürdü)

25 maddede tipik türk erkeği

valla canım 16'ya kadar okudum bir tane bile tutmayınca bıraktım, üste yorumumu yazdım okuyun, fazla genelleme yapmayın sığ görünüyorsunuz.

sevişirken dinlenebilecek şarkılar

romantizmi artırmak istiyorsanız kendinize bir sezen aksu listesi yapın. tecrübeyle sabittir. bir süre sonra değişik boyutlara geçiyorsunuz. çok acayip.

25 maddede tipik türk erkeği

radikalde altına yorum yazıcaktım vazgeçtim. dedim allahından bulsun ama bi bitmiyosunuz yemin ederim, şimdide burda çıktı karşımıza bok kafalılar.

bakın arkadaşlar; sizin sanki hiç sayılacak noksanınız yokmuş gibi davranıyosunuz ya öncelikle şu huyunuzdan vazgeçin. bu durumun kadını erkeği yoktur, bu bir zihinsel gelişim meselesidir, düşünemeyen insan sorunudur ve maalesef sayacak olursak sizinde bu saydığınız erkek tiplerinden farkınız olmadığı ortaya çıkacaktır. bu olaya kadın veya erkek sorunları diyerek bakmak zaten en başta cehaletten gelir.

bu bir insanî gelişim problemidir.

tek tarafa yüklemek yine aynı problemin tezahürüdür. erkekler şöyle kadınlar böyle diye tartışmak yerine genel anlamda insanın nelerden mahrum kaldığını ve nasıl geliştirilebileceğini tartışmak gerekir. ve ne yazık ki bu tip saldırgan tutumlar sadece 'neden' olabilir, 'çözüm' olamaz. esas mesele bu tarz bir yaklaşımı desteklemek, bununla aynı zihniyeti paylaşmaktır. amacınız şikayet ettiğiniz tutumlardan kurtulmaksa zaten bunu yapmamanız sizin faydanızadır.

denecek çok şey var da boş vermek gerek; genel anlamda bu tip davranışların zihinsel problemler olduğunu, bu şekilde davranan erkek zihniyetinin aynısının kadınlarda da olduğunu, çünkü; ikisi de aynı toplumun ve yaşam koşullarının tesiri altında olduğunu bilmek gerekir. zehra yavuz sorunu maalesef cinsiyete indirgeyerek bakış açılarını daraltan tutum sergilemiş, ben bu durumu erkek düşmanlığına onuda kuyruk acısına bağlarım sadece. yani hiç bir etkisi yok böyle bir yazının.

bana kalırsa galeyana gelmenize gerek yok , biraz ağırbaşlı biraz mantıklı hareket ederek bu durumu atlatabilirsiniz kızlar. aksi takdirde sizin haklarınıza destek vermeye çalışan kişileri de yanınızdan uzaklaştırırsınız. dediğim gibi bu bir zihniyet meselesidir ve o tiplerin evlerindeki kadınlar da aynı zihniyete sahiptir, eleştirmemiz gereken durum bu.

sözlük yazarlarından komplo teorileri

komplo teorileri yalnızca gerçekleşmesi daha az mümkün olan teorilerdir, diğer teoriler gibi akla uygun olmak zorundadır.

bir tane de benden gelsin; 'kanal istanbul' projesi özerk istanbul projesidir. yuzyıllardır hatta binyıllardır stratejik öneme sahip olmuş bir şehri sadece balıkların geçişi kolaylaşsın ve transit gemi geçişi artsın diye ikiye bölerek milyar dolarlar harcamak akla dayalı bir bahane gibi görünmüyor. söz konusu hükümetin bu proje için ayıracağı bütçenin karşılığını bu kanal, iktidar partisinin mevcut ağırtoplarının ömrü boyunca veremeyecektir. bu durumda iktidar partisi geleceği düşünüp bir sonraki nesil için yatırım yapıyor olması gerekiyor fakat bahsi geçen hükümetin gerek ekonomik gerekse siyasi sorunlara getirdiği çözümler göz önüne alındığında böyle birşeyin mizaçlarına uygun olmadığı, hem parti önderlerinin hemde takım arkadaşlarının yaşam stiline uymadığı aşikardır. bu yüzden, şehre bağlı karanın yüz ölçümünü azaltmak ve suyla çevrelemek, şehre yük olan yerleri kopararak yaşamın yoğun olduğu yerleri birleştirmek, mecazi anlamda metropolün yoğunluğunu artırmak için oldukça verimli görünüyor (bkz: hong kong). bu şekil bir yoğunlaştırma ise herkesin üstünde söz sahibi olmak isteyeceği bir şehrin üstüne iştahları daha da kabartacağından, metropole kazandırılacak olan otonom yapı tüm potansiyel hegomonik güçlerin işine gelecektir. böyle bir bölgenin bağımsızlığı herkesin işine geleceği için daha şimdiden aklınıza bölgeyi tahakküm altına almak isteyecek birkaç ülke gelmiş olmalı.

kemalist olmak için gerekenler

"benimde kürt arkıdaşlarım var yea"

birinden bu sözü duyuyosan bilki kemalist kafa yapısına sahiptir.

not: yandan dindarların nemalanması için yazılmamıştır.

aponun maksist komunist leninist olması

marsist kominist.

yazarların aşık olduğu parçalar

en güzel hikayem

milli istihbarat teşkilatındaki mantık hatası

hangisinden başlanılacağı bilinmeyen olaylar silsilesi.

babasız kızlar

eleştirmeye hakkımız olmayan kızlardır. onlar durumlarına saygı duymasa bile biz saygı duymak zorundayız.

serbest çağrışım

psikanalizi uygular iken kullanılan teknik.

hastanın bilinçaltı hakkında notlar elde etmek için, hastanın zihninden geçenleri o an söylemesiyle, dolaylı yoldan işaret eden verilere ulaşma yöntemi.

bazı cahil cühelanın ağzına sakız olduğu gibi tipi sikik olduğu her halinden belli yazarların da işe yaramadığını ilan ettiği teknik.

psikolojiyi ilk defa bilim olarak inceleyen kuşağın en kalıcı ismi olan freud bu yöntemle psikanalizin uygulama şeklini belirtmiş, aynı dönemde öncelikle sanatta ve şiirde sonra diğer bazı dallarda da yeni bir akımın başlangıcına kaynaklık etmiştir. bugün sürrealizm diye bildiğimiz akımın çıkış noktası bu 'serbest çağrışım'dır. bilinçaltını saf bir şekilde resmetme ve kelimelere dökme amacıyla dönemin sanatçıları serbest çağrışımla sanat icraası nasıl olur diye kafa yormuşlar, resimlerini ve şiirlerini anlık duygu ve düşünceleriyle oluşturmaya çalışmışlar. hatta o meşhur picassoların cezannelerin kübizminde bile aklın yanında bilinçaltının da önemsendiği, eserlere serbest çağrışımın ve bilinçaltının da yansıtılmaya çalışıldığı bilinir.

onun için 'işe yaramamış' falan, bunlar boş laflar, küçümsememek gerekir. ufacık bir uygulama ama sonuçları genişleyebiliyor.

sözlük yazarlarının itirafları

itiraf; hiç bir zaman kendi halimde biri olamadım.

içinden çıktığım küçük kaygan delik

dağarcığı olacak o.

şebnem ferahın 'ben şarkımı söylerken' parçasında geçer. (bkz: @5)

gerçekçi kullanımla anamızın amı üzerine yazmamız isteniyor. benim bu konuda düşüncelerim sınırlı ama anlatmak isteyen olursa dinlerim.

evren yokken allah ne yapıyordu

öte dünyada zaman kavramının olmadığı söylendiği için öncesi-sonrası diye bir soru sorulamaz. soru bu açıdan yanlıştır.

yani sana göre bir öncesi bir sonrası var ama ona göre yok.

seks yapmayıp sevgili olduğunu sanmak

seviyosan sikmek istersin zaten. istemiyosan sevgini hatta cinsel tercihini sorgula.