bugün

entry'ler (102)

bizi biz yapan seyler

seğmen,zeybek gibi eşsiz danslarımız var.

bizi biz yapan seyler

Bizi biz yapan şeyler,ister uzakta olsun,ister her gün farklı olmaya çalışsın özünde değerlerini unutmamış, bize has, bizi anlatan şeylerdir.

-hepimiz, çay ve simidi severiz
-hepimiz, misafirperveriz
-hepimiz, arkadaşımıza birşey ısmarlamak için yarışırız(hemen hemen)
-hepimiz, su içtinten sonra ağzımızı kolumuzla sileriz
-hepimiz, otobüste cam kenarına oturmak isteriz

ömer hayyam

Aldırma dünyaya hükmeden şu üç beş eşeğe,
Kendini en bilgin sanan şu cahillere,
Eşek gözüyle bakar onlar eşekliklerinden,
Kendileri gibi eşek olmayan herkese.

Demiş.iyi etmiş.

ilker yasin pilot olsaydi olabilecekler

varsayım 3:

ilker yasin:
Değerli yolcularımız, şampiyonlar liginde bir maçla daha karşınızdayız..aaa yanii uçaktayız.şaka gibi ama pilot benim..hem havadan hem karadan sürecek yolculuğumuz.397 bin fit yüksekliğe ulaşacağız yolculuğumuz boyunca.Yardımcı pilotum Alex'le orta sahada baskın oynayacağız, kanatları kullanıp daha yukarılara uçacağız.Öhhömm..Yani kaderimizde varsa bir yerlere varacağız.Muhteşem bir koordinasyon ve nefis bir kombinasyonla bu uçakla bayram yerine, fenerbahçe'nin tarih yazdığı şehre ulaşacağız.Sevgili Alex birşey diyor musun yolcularımıza?

Alex:
Temos dois fósforo. Assim fogem rápido.
ajude-me. por favor ajude. este homem é louco

playstation oynamanin tehlikeleri

Kişinin kendini kaybettiği, ruhunun yer değiştirdiği, gözünün döndüğü anlardır.
Saymakla bitmez.*
1-Bir kere yeni başlamışsanız parmaklardan feragat etmek*
2-Saatlerce oynadıktan sonra tarihi ve saati unutmak
3-Sevgilin aradığında 'evet christine' diyerek herşeyi bok etmek.*
4-Hayattan bir haber olmak.
-olum savaş çıktı lan hadi kalk toparlan
-lan joystick bozuldu a.q. nasıl kalkayım yaa
5-Doğru düşünme kabiliyetini yitirmek
-Ya patron bir kaç saat işim var yeni Play Station oyunları çıkmış da gidebilir miyim
-Tabi canım ne demek.*
6-Herşeyi play station'dan ibaret sanmak
-cankut gidelim artık antalya tarafına bu hafta
-gidelim abi,playstation'ı da götürürüz
7- Bunu bir meziyet olarak ortamlarda kullanarak komik durumlara düşmek
-Gitarı bıraktım,bateriye geçtim ben
-ya basketbol takımımın antermanı var benim bu hafta
-Tekken'de ultra hard'da story'i bitirebiliyorum ben
*

küçük şeylerden mutlu olmak

önemli olan küçüklüğü değil işlevi.**

dolmuş kapısını açmayan şoförün açıklaması

Binilen dolmuşta rutin bir şekilde giderken, kırmızı ışıkta duran dolmuşun kapısını çalan müşteriye şoförün kapıyı açmaması sonucu, müşteri söylenerek uzaklaşır, şoför de ahaliye açıklamada bulunur.

-yani durmuşuz biz, kırmızı ışık zaten, olmaz alamamki seni teyze, kusura bakma yani, nasıl alayım (teyze "allah belanı versin"diyerek uzaklaşmıştır çoktan) *

sokak çalgıcıları

keyifli melodilerin kulağınızdan kalbinize girdiği, hiç beklemediğiniz bir anda sokakta karşılaştığınız müzisyenler.*

basmakalip konusan insan olmak

aklındaki her cümle önceden tasarlanmış, hazır ve zahmet içermeyen bir replik içeren insan.
onunla konuşmak da anlaşmak da zordur. hazırdır cümleleri, yormaz kendini, zihnine yeni aydınlık bir düşünce girsin istemez. isterki dünya hep istediği * gibi kalsın. etliye de dokunmasın sütlüye de. hatta herşey donsun kalsın. söylediği şeylerin altı oyulursa şayet, savunacak gücü ve yetisi de olmaz bu kişinin. habire kendini tekrar eder ve mutlu zanneder.

bir seyden anlamayan ama anladigini sanan patron

patron var patron var * herkes aynı değilse de öküz diyebileceğimiz patronlar malesef var.

yer: reklam ajansı
iş: dergi reklamı tasarımı
gereksiz şahsiyet: patron
gerekli emek şahsiyeti: grafiker

gş: tasarıma bir bağalım
geş: bakalım *
gş: hımm..ya renkler acayip olmuş
geş: renkler mi?
gş: bi de bişi eksik ya sanki
geş: hı? *
gş: yani sen biraz daha çalış turkuaz koy bi de
geş: size mi? yani bu kadarcık mı? *

iş, konu, ne olursa olsun, her durumda inatla yanlış yönlendirmeler yapıp, gereksiz yorumlarla can sıkan * ve hemen sonrasında göbeğini kaşıyıp sahte bir gülümsemeyle emek insanını çileden çıkaran kişi. *

safsatalar

Ne çok hüzün, ard arda gelen hekesin bakışlarında ne çok korku vardı. yürürken koşmak, dururken kaçmak ister gibiydi herkes. Bir iç çekiş mesafesi, gözlerini kapatıp her nefes alışı insanın. Aydınlıktan kaçan karanlık meraklısı insanlar, kestiler yaralarını. Aktıkça kanları değişti ruhları. Gözlerinde tutuk bir endişe, ellerinde yanlış yapma korkusu, ağızlarında yalandan bir kaç hikaye barındırdı düşenler. Tozlu ayaklarıyla durmadan daha berrak olmaya çalıştılar. Bitmeden hikaye bir kaç kurşun isabet etsin diye levhaya, ne varsa kin, ne varsa intikam ve ne varsa kızgınlık kustular.

tanri seni kutsasin

'Tanrı sizi kutsasın'

Kutsasınki elinizde geçmiş gelecek sarnıcı varken, bir üzüm tanesinde belirsin gülümsemeniz. Toprakta kan, yağmur tadı varken, içinizde hissedin sonsuzluğu.

safsatalar

içinde binlerce heyecan, bitmek bilmeyen bir merak vardı. arkasına yaslandığı toprak, kırdı belini, yok etti onu.
umut etti, katıksız haline güldü. kirlenmemiş ellerine takıldı gözleri. evet herkesten daha çok kirlenmeliydi.
henüz başındayken tepenin, karmaşık duygulardayken ruhu, hayat nedir bilmezken öğrendi ölümü.
ağaçlarında kurumuş yapraklar ve bir kırbaç gibi sert rüzgara rağmen ayakta durdu. başladığı yere varana dek ölene dek, bitene dek umudu..

iletişim eksikliği

konuşmayıp dinleyenler ve dahası dinlemeyip konuşanlar denebilir onlara.. konuşmayanlar hata yapmaktan korkarlar. sustukça derinleşir bakışları, çok şey öğrenirler bundan. Konuşanlar dinlemeyip hiç ama hiç, durmadan bir heyecanla bırakırlar kendilerini boşluğa. konuştukça azalırlar, konuştukça eksilirler hayattan..

euphrosyne

mitoloji anlatmaya yetmez onu. Bir yazar demekse hiç yetmez.. gözüm üzerinde olacak diyebilirim ancak.

sevgiliyle aynı sözlükte yazmak

kaderin ince bir çizgi olarak uludağsözlükte başlık açacağı aklıma gelmezdi.
sevgiliyle aynı sözlükte yazar olmak da..

neden herkesin oy hakkı var

"Neden herkesin oy kullanma hakkı var?" sorusunu "o zaman herkes oy kullanamasın" diye algılamamak lazım.
Oy kullanan kişilerin eğitim düzeylerinden dünya görüşlerine kadar bir çok konuda gelişmeye ihtiyacı var.Bir şeyleri değiştirelim diyoruz ama kaçırılan nokta şu: bu bir döngü, oyunu bilinçli kullanamayan her birey ihtiyaç duyduğu refah ve gelişimi de ıskalamış oluyor.
Bu böyle olunca da hepimizin bu ülke ve bu ülkede yaşayan güzel insanlar için umut ettiği herşey çöpe gidiyor..

Bu yüzden soruyu iyi irdelemek gerekiyor..

neden herkesin oy hakkı var

üzerine düşünmeden ve belki de düşünemeden yorum yazmak yerine, etrafına bakmaktan aciz olan insanları eklemeyi unutmuşum.
Şu denebilir : Peki senin neden oy hakkın var?

Evet bence de neden benim oy hakkım var?Neye göre?

cevap şu:

Sorumsuz insanlarla sorumlu insanları ayırt edemedikleri için,
cahillerle, hayatına ve ülkesine her an değerli bir şeyler katma telaşında olan insanları ayıramadıkları için,
herşeyi dar çerçevelerden değerlendirip popülist yorum yapanlarla , gerçekten önemli olan bir konuya dikkat çekenleri ayıramadıkları için,
Hala bir oyun ne kadar değerli olduğunu anlayamayanlar olduğu için...