bugün

entry'ler (698)

günün sözü

en azından deneyebilirsin.

eğitim sistemi insanları tektipleştiriyor

dünya bir hapishane, bizde mahkumlarız. tektip yer, tektip giyiniriz. bize eğitim diye şap verirler. hepimizin uslu durmasını ve bize öğretilen kadar almamızı beklerler. ama herkes bir değil, her zihin farklı hayaller taşır. farklı olanlar, farklı olduklarına inananlar duvarı deler, çeliği büker, demiri kırar, tünel kazar ve bu hapishaneden kaçar gider. istedikleri, inandıkları ve kabiliyetlerine göre yapabilecekleri en güzel işleri yapar. geri kalanlar uslu durup, belki gardiyan olurum bir gün diye denilen herşeyi yapar. ama gerçek şu ki gardiyanlıkta hapishane içinde bir tutsaklıktır.
Başarı isteyip, kendindeki yetenekleri farketmeyen, onları kullanmayı istemeyen, birşeyler yapbileceğine inanmayan, ve bu uğurda çalışmayan eğitim sistemini eleştirmesin.
Hepimiz aynı bataklığın klonlanmış kurbağalarıyız. sadece inancımız farklı.

the edge of seventeen

içine kapanık, arkadaş sayısı bir elin parmağını geçmeyen bir kızın ergenlik psikolojisini ve yaşadıklarını anlatan, yazarı ve yönetmeni Kelly Fremon Craig olan bir film.
Filmde Woody Harrelson'un oyunculuğu harikaydı, olduğu sahnelerde mutlaka gülümsüyorsunuz.

--spoiler--
Nadine'nin sınıfında kendisine ilgi gösteren, iyi davranan, evine geldiği halde Nadine'yi özgür bırakan, onu mutlu etmek için elinden gelen çekik gözlü arkadaş yerine hiçbir şey paylaşmadığı ama sırf tipini beğendiği için başka bir çocukla takılmak istemesi beni lise günlerime götürdü. Ben çekik gözlü arkadaş oluyorum. Fakatfilmin sonundaki gibi bir kısa film çekemediğim için, benim Nadine'm hiçbir zaman yanımda olmadı.
--spoiler--

evliliğin bedava seks için yapılması

20 yıllık plan içerisindeki hesaba göre yazarın tezini ele alalım.
haftada iki kere keraneye gitse, 250 tl'den 500 tl.
52 haftadan 26.000 tl.
sadece kendisi için yeme,içme, barınma,güvenlik giderleri ayda 1000 tl. yılda 12.000 tl.
20 yılda 760.000 tl maliyeti var.
evlendiği takdirde giderleri hesap edecek olsak;
düğün 100.000 tl.
iki kişi için yeme,içme, barınma,güvenlik giderleri ayda 2000 tl. yılda 24.000 tl.
20 yılda toplam maliyet 580.000 tl.
karlıymış gibi gözükebilir. 20 yıldan sonrası için seks yapılamayan her ay zarara gidersin. boşansan; davaydı, nafakaydı küllen zarara girersin.
ayrıca evliliğin çocuk gibi paha biçilemez karları olduğu gibi, zaman zaman eşinin dırdırları gibi değeri ölçülemeyen maliyetleri var.
iyi düşün. bedava diye girme bu işe.

huzur veren şeyler

gökkuşağı görmek

diş dolgusu

dişini oyarlar içine de badem koyarlar. badem derken (bkz: amalgam).

yaşa göre alkol alma gerekçeleri

lisede özenmece. üniversitede takılmaca. askerlikte hasretlik. iş hayatında can sıkıntısı yada avlama. evlendikten sonra keyif yada maddi manevi sıkıntılar.40 dan sonra alışkanlık.

yazarların yaşadığı paranormal olaylar

bir sabah, sabah namazına giderken elektrik direğinin altında araç içinde, elinde bir kağıt ile yazıları okuyan bir adam ve daktilo ile yazı yazan başka bir adam gördüm. korktum ama usulca caminin içine kaçtım. namazdan sonra gün ışıdı, camiden çıktım, şu aracın oraya bir bakayım dedim. baktım adamlar yok. araç da yok. yalnız elektrik direği de yok.

din tüccarları

dini değerler üzerinden bir şekilde kesesini dolduran kişilere denebilir. Örneğin, biri çıksa, peygamberimiz patatesi faydalı olduğunu, bol bol yenmesi gerektiğini söylese ve patates satarak para kazansa, bu adam din tüccarı oldu. oysa ki o zamanlarda arap yarımadasında patates bile yoktu.

ışık alan bir odada uyumak

uyumadan önce, bazen kapalı televizyonun kırmızı sinyal ışığı bile rahatsız ederken, bazen sokak lambasının ışığını odanda aramak. o anki ruh halinle ilgili etrafına bakmak.

bana ekmek zammını geri zekalıymışım gibi anlat

kimse bozukluklarla uğraşmak istemiyor. 1 ekmek al, bir metal parçası ver. bu kadar basit.
zam yerine ekmeği küçültürüm.

perşembe günü saat 4 te öleceksin

hikayeyi işssizlikten okudum dicem, olmayacak. çünkü işyerinden okuyorum.meğer ne çok zamanım varmış bilgisayar başında. hikaye şimdiden bana farkındalık yarattı. teşekkürler.

sokakta röveşata çekmeye çalışan genç

Guguk Kuşu filmindeki sahne geldi aklıma;
"but i tried, didn't i, god dammit... at least i did that."
en azından denedi. biz neyi denedik?

peynirlipogaca

"Şimdi senin tutacağın yol, insanları tanıdığım kadarıyla söylüyorum, bellidir. Bütün acı ve felaketlerinin sebebi tutkularındır. Bu tutkuların seni kapıp götürmüş. Sende çok acı çekmişsin. Bunlar hayatın sana verdiği gündelik derslerdir. insan bunlardan yararlanmayı bilmelidir. Sen çok şey yaşamışsın. Acı nerede, huzur nerede bilirsin..."
demek istediğim yazar.

evlenmelik kız nereden alınır sorunsalı

annenin memleketinden al. anne ile eşin aynı topraktan olması, olası kültür çatışmalarını önler. ben öyle yaptım, gayet mutluyum. *

hangi hastalığa hangi bölüm doktoru bakar

boyun, beyin cerrahi.

utanmadan 1 60 boyundayım diyen kız

boyu en fazla 1.60 olan kızdır.

batıda kuran dağıtıyor diye kimseye saldırılmaması

(bkz: batı hayranlığı)

evlilik izini

evlilik izni nikahın yapıldığı günü dahil toplamda 3 günlük izindir. nikah gününü ister ilk gün, ister orta, ister son gün olarak belirleyebilirsiniz.
örnek cumartesi evlenen biri, isterse, perşembe, cuma, cumartesi olarak alabilirdi. yada cuma, cumartesi, pazar.
yasa gereği tamamen kişiye kalmış.

sözlük yazarlarının tespitleri

bebekler ilk doğduklarında cennetten çıkma ise, hamile bir kadın o cennetin kapısıdır. lütfen hamilelere her yerde yardım edelim ve koruyalım.