bugün

Rastlantıları düzenlediğine ve insanlara iyi veya kötü durumlar hazırladığına inanılan doğaüstü güç,kut,baht,talih,felek.
(bkz: talih)
bahtsız bedevi'de olmayan hede.
(bkz: tevafuk)
(bkz: tesadüf)
kendisine geleceğine inanana gelen ''yok bana gelmez hiç'' diye umutsuzluğa kapılanları boş geçen şey.günde on kez ayna karşısına geçip ''ben şanslıyım'' derseniz acayip artacağına inancım tamdır.
Talihimin boş yere olduğuna inanmıyorum...
esasen şans, tesadüf, mucize gibi kavramlar bizim algılama kapasitemizin yetersizliğinden doğan yanılsamalardır. geleceği bilmediğimiz için karşılaştığımız durumları zaman zaman bu şekilde adlandırırız. halbuki herşey tek bir an içinde olup bitmiştir.
aniden bir güneş açsa
kalbimiz aydınlansa
inceden bir yağmur yağsa
ruhlarımız yıkansa
kirlettiği dünyaya bakar mıydı yine
insanoğluna bir şans daha verilse...
farkında olmadan çekilişe katılıp dizüstü bilgisayar kazanmaktır.
(bkz: ben bunu bugün gördüm)
dönem dönem aşırı derecede ihtiyaç duyulan soyut bir kavram. özellikle sahip olduğunuz her eşyanın arızalandığı, etrafınızdaki arkadaşlarınızla ilişkilerinizde sorun yaşadığınız ve birşeyleri zamanında yetiştirme stersinin olduğu dönemlerde ihtiyaç duyulur. ve bu durumların hepsi aynı anda başınıza gelmişse projektörle aradığınız şey*.
(bkz: şansım olsa kız doğardım)
hazır olmaktır.
çok uzun boylu yüzünüze gülmeyendir.
ingilizcede nasıl ki without fransızca da sans. heh.
insanların avuçlarında taşıdıkları su gibidir. çoğu kimse bunu taşıyamaz, elinden kayar gider..
Pozitif yöndeki tesadüfi olaylar dizinine verilen isimdir.
şu olsa gerek;
http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=180&a=369107
bir emre altuğ şarkısı.

Bu vücudun icinde
Olmasada sansin
Bir tebessüm yüzünde
Küsmem mi lazim

Her yeni bir günde
Dönerse diye sansim
Bir ümit bekleyince
Nefessiz kaldim

Inan bana sen baskaydin
Gercek diye kendimi kandirdim

Bilseydim yalanmis
Umursarmiydim sansi
Bilseydim yalanmis
Buymus hayatin dansi
var olan kişide; dört bir yanında ve sürekli, olmayanın da hiç olmamış ve asla da olmayacak, adresi şaşırmış dört ayak üstüne düşme hali.
işte tam olarak böyle birşeydir.. adeta şansın maddeleşmiş, somut hali diyebiliriz hatta;

http://www.youtube.com/watch?v=JyZVQKtQHDc
dusmanlarinizin basarilarini yorumlama biciminiz.
şans..

insan iradesi dışında gerçekleşen olgulara verilen addır bence şans. bir seçim hakkın yoktur çoğu zaman bir süprizden ibarettir.

kötü veya iyi. insanoğlu belirteç takmıştır buna da her şeye taktığı gibi. sonuç güzelse hoşa gidiyorsa şans denir. kötüyse şanssızlık olur.
ama unutur insanoğlu emek vermeden, çaba harcamadan beklediği her sonucu mütemadiyyen şanssızlık olarak belirleyeceğini.

evet şans vardır. ama tek başına işe yaramaz. emek verdiğin zaman güzel sonucu hızlandırır. aksi düşünülemez..
bir maçta attığın her şutun direkten dönmesidir. kimse bana bunu şansın dışında birşeyle açıklayamaz. neden o direğin o tarafına çarpıyor da diğer tarafına çarpıp kaleye girmiyor. kimse bana bunu fizik kurallarıyla açıklayamaz.
var olan kisinin horozunu bile yumurtlatabilir.
tanrı evreni yaratırken, bizim kaderimizi de nasıl bir düzende yarattığını sergilemiştir aslında... eğer geçmişimize dönüp şöyle bir bakarsak bunu daha iyi anlayabiliriz. herşey bir çemberin etrafında döngü halinde ilerlemekte, dünyanın kendi ekseni etrafında dönüşü gibi. mesela şans! gelip kapımızı çalar eğer biz ona hazır değilsek teğet geçer bizi, o döner dolaşır ve bir süre sonra tekrar dayanır kapımıza, hazır mıyız diye yoklamak için! hazır olduğumuzu hissettiği bir vakitte girer içeri ve onu şekillendirmemizi bekler... bu yüzden belki de kaçırılan fırsatlar için çokta üzülmemek gerekli çünkü eğer o sizin fırsatınızsa daha mükemmel biçimde şekillendirmeniz için onu, mutlak dönüşünü tamamlamaya çıkmıştır...