bugün

sezen aksunun en güzel şarkılarından biridir ve tabi şebnem ferah da hakkını vermiştir.
"ünzile kaç koyun ediyor" dizesi insanın tüylerini diken diken eder.
dinlendi..sonucmu..boğazda kocaman bır düğüm..sesine nefesine sağlık sebnem ferah..
şebnem ferah'a haksızlık etmem istemem ama kesinlikle sezen aksu'dan dinlenmesi gereken şarkıdır. o eski dokuyu hiçbir şeye değişmem şahsen. aysel gürel'e daha kaç kez saygı duruşunda bulunmamız gerektiği sorusunu da beynime çivileyen şarkıdır aynı zamanda. hikayesi gerçektir. 80'lerde bir anadolu köyünde tanımıştır aysel gürel ünzile'yi ve dizelerine dökmüştür onu.

'korkar durur. gitmez köyün en son çitine.
inanır o sınırda dünyanın bittiğine...'
http://www.facebook.com/v...=56798359259&comments
aysel gürel'in bu duygu dolu, gerçek dolu sözlerini şebnem ferah da kendi duygusunu katarak yorumlamıştır; bize de elde mendil gözü yaşlı dinlemek düşer mütemadiyyen.
can yakan bir şarkıdır.

Yağmuru kim döküyor
Ünzile kaç koyun ediyor
Dayaktan uslanalı hiçbir şey sormuyor.
az önce arkadaşımın feysbuk'tan videosunu paylaşıp yanına ":((" eklediği şarkı.
yalın ve kenan doğulu tarafından mutlu bi aşk şarkısı gibi söylenerek katledilen şarkı.
ünzile'nin de, aysel gürel'in de kemikleri bi an sızlamıştır diye tahmin ediyorum.

"ünzile kaç koyun ediyor..."
bünyede duvar* etkisi yapan şarkı.
'ünzile kaç koyun ediyor?' satırlarıyla beni benden almış güzel şarkı.
Doğuda kadınlığa gecis donemini ve devamını en iyi acıklayan bir sarkıdır. Sebnem Ferah'ın muhtesem yorumu da tüyleri ürpertmeye yeter.
her dinleyişinizde boğazınızda bi'şey düğümlenir. kimi zaman düğümü çözen bir gözyaşı olur.
boşa yazılmış tek bir sözü olmayan, aysel gürel'in yazdığı önce sezen aksu sonra da şebnem ferah tarafından yorumlanmış harika şarkı. insanın, her dinleyişinde tüylerini diken diken eden, ağlatan bir şarkıdır. 2011 yılında türkiye'de hala binlerce ünzile olduğunu bilerek yaşadığın ama bir şey yapamadığın ya da yapmadığın için utandırır. göz görmeyince gönül katlanır derler ya aynen öyle işte. şarkısını dinlediğimizde biz bu kadar hüzünleniyoruz bir de bu hayatı yaşayan, köyünün dışında dünya olmadığına inanan o kız çocuklarını düşündükçe türkiye'den ve insanlarından bir kere daha nefret ediyorum. ünzileler'in kendi istedikleri zaman kadın olma haklarını ellerinden alan insanlardan tiksiniyorum. bir canı koyunla alıp satanların yaşamaya hakkı yok. hiç birinizin yaşamaya hakkı yok.

(bkz: türkiye de yaşamaktan nefret etme sebepleri)

ünzileler'in şanslı olanları için:
(bkz: kardelenler)
Yalın ve Kenan Doğulu'dan dinlenmelidir.
an itibariyle kenan doğulu ve yalın düetiyle dinlediğim parça. sezen aksunun yüreğine sağlık.
onno tunç' un bestelediği bi aysel gürel eseridir. turne sırasında tanıştığı ünzile isimli bi kızdan etkilenerek yazmıştır. gerçek bi hikayeye dayanmaktadır anlıcağınız. ünzile 8' inde ergen olur, 12' sinde ise anne.. bir kızın büyüyemeden üremek için bir araca dönüştürülmesi göz yaşartıcıdır şüphesiz. kendini tanıyamadan tanımadığı kocasına çocuk vermek için vardır. o kadın ünzile' dir.
melisin gerçek dünyada ve türkiyenin kalan 95% sinde ki negatif izdüşümüdür Ünzile.
Sözlerinin güzelliğinden olsa gerek sezen aksu, yalın-kenan doğulu ve şebnem ferah'ın ayrı ayrı çok iyi yorumladığı şarkı. Yani ben bile söylesem güzel söylerim gibi geliyor.
şarkı mükemmel. sözlerin yaşanmışlığı, hala kadınların mutsuz olduğunu bilmek ise tüyler ürpertici. yıl olmuş 2011...

varmadan sekizine ergin oldu ünzile
hem cocuk
hemde kadin
12 sinde ana
halka bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam diyen zihniyetin kafasından çıkmış şarkı. yani halk öküz, kadını mal olarak görüyor, ahlaksız, kendileri ahlak timsali.. siktirin ordan.. sizin zihniyetiniz kadını cinsel obje haline getiren, toplumun ortak malı haline getiren modern orospuluk düzenidir. halk hayvan, ahlaksız da siz çok mu ahlaklısınız, namuslusunuz?
ey sezen,
niye böyle yapıyorsun bana?

--burus vilis ölüymüş--

korkar durur gitmez,
köyün en son çitine..
inanır o sınırda,
dünyanın bittiğine.

--burus vilis ölüymüş--
ilk dinleyişte aşık olunan şarkılardan. şebnem ferah'ın açık ara en acıtan şarkısı. anlattıklarından mıdır sesinden midir bilinmez insanı bir anda hüzüne boğuyor. en kötüsü de azımsanmayacak çoğunlukta insanların hala böyle yaşadığı.

--spoiler--
varmadan sekizine
ergin oldu ünzile
hem kadın hem de çocuk
onikisinde ana
bir gül gibi al ve narin
bir su gibi saydam ve sakin
susar kadın ünzile
--spoiler--
çocuk gelinleri anlatan, şebnem ferah yorumuyla gece gece iç burkan sezen aksu şarkısı.

--spoiler--
yağmuru kim döküyor
ünzile kaç koyun ediyor
dayaktan uslanalı
hiçbirşey sormuyor.
--spoiler--
erkekleri bile ağlatan, türkiye'de kadın olmanın zor olduğunu bir kez daha yüzlere çarpan bestedir.