bugün

Üniversite kültürü almak önemlidir, çok dandik bölümlere gidilmeyip bir sene daha gayret etmek en doğrusudur.
(bkz: üniversite mezunlarına kapım kapalı)
üniversiteyi kazanamayanlara moral verirken, kazananları hayata küstüren açıklamadır. durum o kadar da vahim değildir. sıkmayın canınızı. su akar yatağını bulur.
Açık öğretimde okuyanlan üniversite hayatı yaşayamadıkları için çok üzülüyor ki bence de haklılar. Hem çalışırım hem evden ders izleyerek diploma alırım oh ne güzel demeyin. Ayrıca 4 senede 2 dil öğrenebileceğinizi sanıyorsanız gerçekten çok komiksiniz.
(bkz: züğürt tesellisi)
çalışan öğrenci için ikinci sene hazırlanmanın gayet eğlenceli ve kolay olduğunu deneyimlemiş, 2010 yılında sayısalda 24 bine girip istediği bölüme puanı yetmiyor diye bırakıp ikinci sene hazırlanmış biri olarak diyebileceklerim şunlardır;

1-ikinci yıl bildikleriniz üzerinden gideceğiniz için çalışmanız daha kolay olacak.
2-okul olmadığı için çok boş vaktiniz olacak, istediğiniz gibi gezip tozacak veya bir işte çalışacak hem de ders çalışabileceksiniz. istediğiniz etkinliklere zaman ayırıp kendinizi istediğiniz alanlarda geliştirmeye zamanınız olacak ki üniversiteye başlayınca maalesef bunlara pek zaman kalmıyor.
3-dersaneye gidiyorsanız eğer yeni bir arkadaş grubunuz olacak.
4-ilk zamanlar arkadaşlarınızın tamamına yakını üniversiteye girdi diye kendinizi başarısız ve hatta ezik hissedebilirsiniz ancak bir süre sonra çoğunun okuduğu bölümden memnun olmadığını görecek halinize şükredeceksiniz.
5-eğer hakkıyla çalışırsanız istediğiniz puanı almamanız inanın çok zor, muhtemelen ilk tercihinize gireceksiniz.

bir yıl kaybetmek bir şey değildir ancak eğer istemediğiniz bir bölüme gitseydiniz koca bir hayatı, hayallerinizi kaybedecektiniz bunu unutmayın.
valla azıcık feyse girdim kimisi otomotiv kazanmış seviniyor kimisi adını duymadığım yerlerde üniversite okuyacak lan oğlum yapmayın böyle okumaktansa siktir edin 1 yıl daha çalışın daha gençsiniz amk 24 yaşı bile bir üniversiteye başlamak için çok erken.
Efem sinavlardan hemen sonra acilsa daha yararli olacak baslik. Basliktan ziyade icerigi bakimindan "uluslar arasi iliskiler vb. Bi ise yaramayan 4 yil bitirince de issiz kalinan bolumler okuyacaginiza..." diye giden iddiali dusunceler iceriyor kanimca tercihlerden once yazilmaliydi. Tercihleri etkileyebilecek bilgiler, yeni nesil universiteli olma adayi kardeslerimiz icin.
çok iyi bir yeri kazandığım söylenemez uludağ teknik bilimler meslek yüksek okulu bana birşey katacağını düşünmüyorum, tek avantajım evimin bursada olmasıdır ailemin isteğiyle okuyacağım kazanmasaydım daha iyiydi dükkanımı açıp mis gibi geçinecektim ama kader işte aile istiyor.
Genç Arkadaşlarım gidemedik diye üzülmeyin belki kiminiz daha ilk kez sınava giriyor belki de 2. Veya 3. Senesi olanlar da olabilir. Bakın gençler istemediğiniz bir yeri yazarak 1 senenizi yemektense 1 sene daha hazırlanın. Sırf üniversiteyi diploma için okumayın saçma saçma bölümleri yazmayıp 1 sene daha hazırlanmanız en doğrusu. istemediği bir bölüme gidip 2. veya 3. Senesinde üniversiteyi bırakanlar var. Sakın üzülmeyin bu durumun sizi daha da hırslandırması lazım. Bu sene elinizden geleni yapın umurım istediğiniz bir bölüme gidersiniz gençler.

Saygılarımla. Allaha emanet olun.
Kesinlikle üzülmeyin. Hayalleriniz, idealleriniz olsun. Ben 2 sene sonunda gerçekleştirdim bunu. Siz geç kalmadan çalışmalara devam edin ve hedefinize ulaşın.