bugün

Üniversiteli kardeşlerimizi üzecek durum. Twitter’da yök istifa Tt olmuş durumda. Her yer açıkken tek sorun okul gibi gören bir bilim kurulu değişik gerçekten. Evet.
tırnaklarımı kemiriyorum sinirden. ulaşım iznini açın, ordan oraya virüsün taşınmasına müsaade edin; düğünlere nişanlara izin verin, virüs özerk bölgesini kursun; camii açılışları ve mitingler düzenleyin, sosyal mesafe hak getire; turizmin önünü açın plajlarda sahillerde virüs fink atsın; fabrikaları bu süreçte hiç kapatmadan gariban asgari ücretli işçileri dip dibe çalıştırın bozuk ekonomiye halel gelmesin diye ama konu eğitim oldu mu risk düzeyi tartışılır hale gelsin. bu kadar umurunuzda mı cidden?

kısaca desenize gelir elde etmediğimiz konuları rafa kaldırıp salgın bahanesine sığınıyoruz diye... bu kadar düşünceli oluşunuz gözlerimi yaşartıyor.
mitingler, açılışlar, düğün ve eğlence mekanları da online olursa seviniriz.

edit: kendini ve çevresini koruyabilecek, önlemini alacak bilinçli insanlardan söz ediyoruz, ilkokullu çocuklardan değil. hadi siz alışveriş merkezlerinde takılarak bu kararın doğruluğuna kanaat getirmeye devam edin.
Ortam yapacak pelinsular ile kari kiz sikecek berkecanlara dert olmustur. Okullar acilsa yok bizim olmemizi istiyor dersiniz ama. Egitim falan umrunuzda degil.
Üniversiteyi sadece memleket ve aile evinden kurtuluş, sevgil bulma, gezip tozma yeri olarak görüp eğitim ve kendini geliştirmeyle uzaktan yakından alakası olmayan amipleri derinden yaralamıştır. Zengin koca bulurum diye 1 milyon sıralamayla üniversiteye giren kızlar da sessizce ağlıyordur.
aşırı rezlliktir nereden bakarsan bak. ben şimdi boğaziçi yi kazandım okula gidemedikten ortamı göremedikten sonra evde ders dinlesem ne olur siktir ya.
Baba bütünlemem var diyip
Sevgilisi ile tatile gidenler düşünsün

Okurken yıllarca erkeklerle aynı evde yaşayıp,
Üniversiteden mezun olduktan sonra kapanan ve elim erkek eline değmedi diyerek zengin koca arayanlar düşünsün.

Hayatları alt üst oldu. Çoğunun gözü yaşlı.
sanki evde oturunca virüs bitecek böyle sorumsuz devlet görmedim. o zaman sokağa çıkma yasağını niye getirmiyorsunuz? işinize gelmiyor dimi.
güya virüsü bitirecek olan, üniversitelilerin sosyalleşmesinin önüne geçmek amacıyla alınan saçma karar. ortada gerçek bir virüs tehlikesi varsa sokağa çıkmak tümüyle yasaklansın.

ama bu dönem öyle bir sosyalleşeceğiz ki aklınız şaşacak, delireceksiniz. sonra burada başlarsınız yine halkımız çok bilinçsiz ühühü diye.
Evden olmuyor yav. Yani olduğundan çok daha verimsiz çalışıyorum ben. Ev ortamında yemek haazırlamak, onu yemek ve sofrayı toplamak bile en az 1 saat. Sabah yataktan kalkıyorsun uyuşuk halde, derse oturman 2 saati buluyor. Çalışma masasının yanında yatağın var, sürekli davetkar bir şekilde bakıyor. Eve gelen gidene kApı açıyorsun, mutlaka dikkatini dağıtan bir şeyler oluyor. Normal zamanlar öyle mi? Zaten sabah erkenden kalkıyorsun. Alelacele bir şeyler atıştırıp kütüphanenin yolunu tutuyorsun. Sessiz Ve ferah bir ortam. Güzel kız karşına oturmadıkça dikkat de dağılmıyor. Acıktığın zaman da kantinden ya da yemekhaneden hızlıca atıştırıyorsun. Evde hazırladığın yemekten de ucuza geliyor. Bilemiyorum.
Sonucun ne olacağı belli olmasına rağmen açıklanması uzattıkça uzatılan durum. Diğer üniversiteler belirttiler basıl olacağını. Ama bizim üniversite 2 günde bir instagram paylaşımı yaparak “okullar bu sene tatil mi? Eğitim uzaktan mı yoksa yüz yüze mi?” Diye haber yapan internet siteleri gibi“Kesin netlik kazanmadı, haber bekleyin.” Diyor.

Bekliyoruz bakalım.
(img:#2073031)

Bilgisi olmayan arkadaşlar görüyorum. Bütün üniversiteler YÖK kararı ile güz döneminde uzaktan oldu.
işin ilginç tarafı ise, yök'ün yüzyüze eğitime ara vermesine, üniversitelerde dönüşümlü veya uzaktan çalışmasına izin verilmesine rağmen akademisyenlerin ve özellikle bazı üniversitedeki araştırma görevlilerinin şu korona zamanlarında imza föyleri ya da çipli-yüz tanıma sistemleri gibi çağ dışı yöntemlerle zorla okullarda tutulmasıdır.
fasa fiso bölümlerde okuyanlar aile evinde sıkıldığı için ve ders çalışma telaşları olmadığı için açılsın diyor. benim gibi ağır bölümlerde okuyanlar istemiyor doğal olarak. bence de mantıklı kapalı kalması o yurtlara şehirlere 81 ilden insan gelecek büyük çoğunluğu otobüslerle. büyük risk yani.
101 ve batak tayfasını üzmüş gelişmedir. bana sorarsanız bu ülkede yüz yüze ya da online eğitim arasında fark yok çünkü ikisinde de hocalar slayttan okuyorlar açık ve net.
geri dönülmesi gereken karar. hoş, geri dönülmese de üniversite öğrencileri zaten sosyalleşmekten vazgeçmeyecektir.
eylül itibariyle yüz yüze eğitim geliyor.
en çok korktuğum şey. böyle en azından sosyallik oluyordu.
bir yandan omicron bir yandan uzaktan eğitim, hepimizi sanal ortamın girdabına sallayacaklar.
(bkz: sevinsem mi üzülsem mi bilemedim)
Yine işin kolayına kaçmış dünya liderimiz.
Eğitime ne gerek var zaten.
Eğitim artıkça oylarınız düşer.
Meslek sahibi olan insanlar üç kuruşa aktroll olmaz.
yakından nasıl yetiştirildiler ki uzaktan faydalı olsun .