bugün

Çay.

Çay.

Çay.
Kamu hizmetlerinin tümü.
Kesinlikle genelev.
Kedi köpek mamaları.
Hayvanların alacak parası yok parası!
Eğitim ve sağlık öncelik ve birde yeni kimlik kartı ! adamlar nerden nasıl milleti sövüşlerim derdinde!
Deniz kenarları.
Parselliyor akıllının biri, iki şezlonga para ödetiyor.
Ben havlumu kuma da serebiliyorum teşekkürler.
toplu taşıma. kendi şehrimizde bir yerden bir yere gidecekken para vermemiz ne kadar mantıklı?

elektrik olmasa bile su mutlaka ücretsiz olmalı en azından bir yere kadar.

doğal gaz, ilaçlar, sınava hazırlananlara kaynak kitaplar, belli gıdalar, eğitim vs...
Eğitim
Saglik
Ulasim
Konut
Yiyecek
Icecek.
Ücretsiz bir şey olmasada olur yeterki kyk borçlarını silsinler.
özel tüketim, lüks olmayan insanın yaşamını sürdürmesi için gerekli herşeyin ihtiyaç kadarı.
Evlilik.
Eğitim, sağlık, ulaşım. Ücretsiz zorunlu eğitim veriliyor güya, bunun forması, defteri, kalemi, çantası, kışın ayakkabı, mont masrafı uzar gider liste. Devletin hepsini karşılaması lazım. Sağlık desen o da öyle, sigortan yoksa öl geber kimin umrunda. Zaten işsizlik almış başını gitmiş bir de hastalıkla uğraş, ilaç parası ver, serum parası ver. Doktor ilaç yazar eczaneye gidersin devlet bunu karşılamıyor der. E kim ödeyecek onu, tabii ki sen. Ama şehir hastaneleri yapılıyor gümbür gümbür, dev hizmet. Ya hadi bi yürüyün gidin ordan artık!
sevmek. zira sevmek de parayla, gezmek bir yerlere oturmak. eskisi gibi parka gidip vakit geçiremezsin günümüz kızlarıyla. hatta kafenin bile bir fiyakası olmalı.
internet
Üniversite ders kitapları

Çünkü bilgi ve bilgiye ulaşmak sosyal devlet olmanın gereğidir.
Avrupa'da bu işin ştandarti var
Bazı şeyler beleş..
su, elektrik ve internet
Kadın pedi... 5-10 lira fiyatı var nedir ki demeyin. o 5-10 lirayı bile veremeyen bulamayan çok insan var.

Eksileyen yavşaklar kadın mı erkek mi bilmiyorum ama niçin eksi verdiklerini merak ettim doğrusu...

Bir gerizekalının anlayabileceği dilde anlatalım ama yine anlamayacak o belli. Doğuda öğretmenlik yapıyorum. Buralarda erkek çocuk çok önemlidir. Erkek çocuk doğurana kadar zavallı kadınlar doğum yapmak zorundadır. Çalıştığım çevrede ailelerin sahip olduğu çocuk sayısı aile başına en az dört çocuk. Sekiz, dokuz, on çocuklu aile sayısı epey fazla. Kız çocuğun hiç değeri yok. Kız çocuğuna üvey evlat muamelesi yapılır. Okula giderken harçlık bile verilmez ama erkek çocuğunun cebinden para eksik edilmez. Çoğu zaman kadın öğretmenlerin onüç ondört yaşındaki yeni yeni regl olan kız öğrencilerine ped verirken şahit oldum. Daha da anlatayım mı? Neyse boşver senin olmayan vicdanına sokayım...
1 lira atılarak bakılan dürbünler. ulan mis gibi şehrin tepesindeyim, bırak bir dakika zoom yaparak bakalım, n'olur yani?

+ 3 kere bakmışsan, 3 lira vermezsen agaya söylerim!
Eğitim ve sağlık.
Temel gıda.

Düşünsene. Yaşaman için alman gereken bazı temel gıdaların var. Ve yine yaşaman için buna para vermen gerekiyor. Devlet denen kurumun olsyı nedir bu durumda?
Köprüden geçiş ve tüm yollar kesinlikle ücretsiz olmalı.
Su: Allah’ın suyudur sonuçta, parayla satılması aşırı garip bir durum.

Tuvalet: Mecburi bir durumdur, sosyal devlet olmanın gerekliliklerindendir. (bkz: nereye sıçacak bu millet)

Otopark: Arabayı alırken yarıdan fazlası vergi zaten.
Ekstra olarak, Mtv, sigorta, kasko, muayene ücreti, dünyanın en pahalı benzini vs. Bu kadar da vergiyi ödedikten sonra aracı koyacağımız yere de para ödemeyelim bir zahmet.

Bi üçü çok basit görünen ücretli olması anlamsız ama günlük hayatta en çok ücret ödediğimiz şeylerdir, umarım ilerleyen yıllarda bu garip ücretleri ödemeyiz. Selametle.
Herkesin yeterince parası olsun, herkes ne beğenirse onu alsın, denilesi.
''insanları sadece temel ihtiyaçlarını elde edince şükredecek hale düşür.''

taktik budur.

varın bundan sonra ne ucuz, ne pahalı, ne bedava olsun, siz karar verin.
Dara düşen neye muhtaçsa, bugün sana yarın bana.
Benim yolculuklarım.