bugün

erkek tarafının bir ilişki süresi boyunca değişik aralıklarla yapması gereken bir ritüeldir. canı istemezse, yapmayabilir. öküz olabilir, yapmayabilir. "aç birini beslerim o paraya" der, yapmayabilir. babasından görmemiştir, yapmayabilir. parası yoktur, yapmayabilir. inat etmiş olabilir, yapmayabilir. sevmiyordur; zaten o zaman yapmasındır.

kız arkadaş ile buluşmaya karar verilir. evden normalden bir 10 dakika önce çıkılır. varsa buluşulacak noktanın yakınlarında,* yoksa evin oralardan bir çiçekçiye 10 ytl karşılığı güzel birşeyler yaptırılır. buluşma noktasına gidilir. kız arkadaş her zamanki gibi 1,2 dakika gecikir. bu süre boyunca çiçek elde beklenir. çiçeği arkada başaşağı tutmak etraftan utanmak manasına gelir. elde, tüm vücudun önünde tutmak "millet görsün ne kadar romantik desin" manasına gelir. **

kız arkadaş bütün gün boyunca elinde o çiçeklerle dolaşmaya mahkum edilir. her tarafı hışırdayan bir çiçek buketi ile sinemaya gidilmemesi diğer seyirciler için bir saygıdır.
bir kafede oturulur. çiçekle dolaşırken en az bir kez koklanır. verilirken eğer bir kaç güzel söz söylenebilirse iyi olur. **
gül almak başka bir konudur. gül çiçek kapsamına girmez. gül alan kızın havası başka olur.

sevgilisiyle gezerken çocuğun elindeki çiçeği görüp satın almak isteyen hanzolar mevcuttur. eğer satmazsanız hanzonun yanıdaki kız tarafından bir pers kralı yerine koyubilirsiniz. en iğrenç tarafı çiçek aldığınız günün ardından saçma bir sebepten kavga etmenizdir. güzel tarafı ayrılmadan önce ilk öpücüğünüzü alabilirsiniz.

arada sırada güzel söz söylemek gibidir çiçek almak. unutursanız başınıza ekşinebilir. bu yüzden ilk aldığınız iki çiçek arasındaki süre önemlidir. birde kız arkadaşınızın üzerindeki kıyafete uygun renkte çiçek aldıysanız bir ilah gibi kabul görürsünüz. sevdiği rengi mutlaka öğrenin; ona göre çiçek alın. alerjisi varsa almayın, ağzı-yüzü şişer rezil olursunuz; bunun yerine e-mail olarak çieçk resmi göndermek hem daha kolay hem daha ucuz hem de daha risksizdir.

elde çieçklerle arkadaşlara yakalanınca dalga geçerler, umursamayın. nasıl olsa bir gün o da size yakalanacaktır.
hele bir doğumgünü hediyesinin yanında ekstradan veriliyorsa çiçeğin değeri bambaşka olur.
20 liramdan fazla yok ve seviyorum ama kuru kuru gidince kadın milleti çok haz almıyor bu durumdan.
hatta gül alın niye başka çicek almadan diyenleride var. almanızda yetmiyor.
gereksiz, anlamsız, faydasız bir harekettir..
insanın sevdiği için yapabileceği onca gerçek hareket varken, sahte bir jestle mutlu olan kızları tenzih ediyorum ancak mutlu olmak için her erkeğin yapabileceği bir davranış yerine, sadece sizi seven erkeğin yapabileceği bir davranışı görebilecek kadar ince bakmanızı umut ediyorum..
güzelliklerini kısa süre sonra kaybedecek olan çiçek cesetlerini, ''size aşık erkekle, cebinde yirmi lirası olan erkek'' arasındaki farkı ayırt edebilmeniz için, en yüce duyguların göstergesi olarak değerlendirmemenizi tavsiye ediyor ve çiçek alıp verme saçmalığının bir son bulmasını diliyorum..
20 liramdan fazla yok ve seviyorum ama kuru kuru gidince kadın milleti çok haz almıyor bu durumdan.
hatta gül alın niye başka çicek almadan diyenleride var. almanızda yetmiyor.
bugün yaptığım eylem, tabi çiçek ve çikolatayı ben değil kurye götüreceğinden o kadar da özel olmayacak, malum; farklı ülkelerde yaşamak.

bunu neden yaptım ben de bilmiyorum, sadece içimden geldi bir anda. bir kişiyi mutlu etmek, mutlu olmak aslında o kadar da zor olmasa gerek.
hiç kimseye almadıgımdır bana ise bi kez lisedeyken birinin tek adet kırmızı gül almasıdır.

haa bu saatten sonra biri alır mı sanmam.ben alır mıyım asla !

hoştur, güzel, anlamı yüksek.

ben de anneme alıcam bi kaç gün sonra memlekete giderken fakat saksıda ama hoş bişeyler en azından salona koyar.
Hoş bir eylemdir. Kahve içmeye davetli olduğunuz eve, bir demet kır çiçeği ile gitmek, sürpriz yaptığınız kardeşin, iş yerine giderken en sevdiği papatyalardan almak insana iyi gelir, sevdiklerinize de...ya da rahmetli babanızı, canınızı ziyaret ederken, toprağına misss gibi güller bırakmak, "seni seviyorum, seni çoook özledim" mesajını güllerle iletmek...Çiçek duygudur...
çiçeği alıp, sokak ortasında elinde çiçekle yürürsen sıkıntılı durumdur.

herkes sana bakar, birileri aklından bak çocuğa ne güzel düşünmüş der, birileri sırılsıklam aşık mala bak der, birileri de bu rezilliğe değmez olum der.

yaşadım kendimden biliyorum,

o çiçeği verene kadar canından can gider amk.
kadınlar tarafından romantik, erkekler tarafından ılık olarak nitelendirilebilecek durumdur.

almak zorunda kaldığınızda hemen elden çıkarmarmanız tavsiye olunur.
internet sağolsun direk adrese yollayarak kolayca sıyrılınır.
Cicekli siirler okumak kadar etkili degildir.
pahalı bir aktivitedir. gidin o parayla yemeğe götürün la.
Bir erkeğin en büyük silahıdır. Sanılanın aksine erkeklerin çok sıkılmalarını gerektiren bir olay değildir. Elimde çiçekle sevgilimle buluşmaya gidersem yolda görenler garip karşılar diye düşünmeyin. Bayanların geneli çiçeği severler ve çiçek alıp elinde gururla taşıyıp sevgilisine götüren erkeği de takdir ederler. Yani bir taşla birden fazla kuş. Çaktın köfteyi?
ÇiÇeğe o kadar para verilmese de olur solup ölmeyen ÇiÇekler hariÇ. Sevgilinin yanına gelirken düşüncesidir en önemlisi, bir Çikileta, bir şeker bir sevilen kurabiye bile yeterlidir. Kinder sürpriz en heycanlısıdır ÇiÇekten iyidir.
en güzeli bir bahçe yapmaktır.
Çiçek çizip vermeyi tercih ederim, hem emek vardır hem de solmaz. Hey gidi günler...
gereksiz harcamadır.
ablamın öğrencilerine yardım etmek için lüzumsuz harcamalarımızdan kısıyorken inanın saçmalık geliyor gözüme buna verilen para.
herkes yanındakinin elinden tutsa çiçekten daha güzel şeyler çıkar ortalığa.
Özel günlerde pek çok kez çiçek aldım; papatyalar, güller, karanfiller.

Ama nefret ediyorum birini mutlu etmek için dalından koparılan çiçekleri elimde görmekten. Sonra çöpe atılmasın diye kurutuluyor falan iyi ama..

ayrıca Yılmaz Erdoğan’ın şahane bir şiirindeki satırları hatırlatır her seferinde:

Çünkü bilenler hatırlar
Hem yapılmış hem yapma çiçek satanlar
Bahçıvanlar değil tüccarlardır
Hayatımda iki kez aldım. Keşke tekrar alsam.
insan ruhunda cicekler actirir. Kurutup saklanır. Sonra eger o cicekler ozel birinden geldiyse ve artik hayatinizda degilse itina ile o kurumus cicekler cope dokulur. insani deli eder. En guzeli kisinin kendisine cicek almasidir. Kendinizle küsmediginiz surece cicekler sizinledir. Cok guvenli bence.
ben hep diyom işte... çiçek alın aq.
genellikle özel günlerde verilen güzel bir hediyedir.
Mesela siz kime çiçek alırsınız ve hangi zamanda?
Ben herkese her zaman ve bir de kendime.

insan bir çiçekçinin önünden geçerken gördüğü çiçeklerden ötürü içeri dalıp selamun aleyküm der ve çiçekçiyle biraz hasbıhal eder, mevsiminin çiçeklerinden alır çıkar.

Ben bazan mahcup oluyorum çünkü çiçekçi çiçeği gelinin aşırı abartılı süslenmiş kız kardeşi gibi yapmaya çalışıyor, böyle bişiler bişiler orasına burasına kurdeleler... Diyorum makyaja gerek yok kendime alıyorum zaten.

Ama sonra eve gidince anneme diyorum ki sana aldım. Bak ne güzel hem kendimi mutlu ettim hem annemi. Mutfakta da canlı bir çiçeğimiz oldu.

En acısı da, veremediğimiz çiçeklerdir. Ne güzel mutlu bağlıyordum ama olmadı yine. Ah ulan.
birden içinizden geliverir, çarçabuk alır, "sevinçli bir telaş içinde" verirsiniz.
Sapık gibi severim. Nergis, frezya gördüm mü dayanamam. Baktıkça mutlu olurum. Mesela şimdi leylak zamanı gördükçe çıldırasım geliyor.