bugün

karşılıklı oynanan bir halk oyunu.
ilk geldiği sene almanya kampında attığı gollerden sonra pierre van hooijdonkun gol sevinci sonrası arkadaşlarıyla birlikte yaptığı dans
en bilinen çeşitleri şöyledir;
(bkz: bahriyeli çiftetellisi)
(bkz: erkek çiftetellisi)
(bkz: beyoğlu çiftetellisi)
(bkz: ağır roman)
(bkz: bursa çiftetellisi)
(bkz: balıkesir çiftetellisi)
(bkz: alem çiftetellisi)
trakya düğünlerinde sıkça rastlanılan, hatta trakya düğünlerinin vazgeçilmezi olarak bilinen oyun havası.**
(bkz: kadifeden kesesi)
(bkz: haydi çiftetelliye)
http://www.youtube.com/watch?v=IzR2zkB0k3Q
aslen bir yunan oyunu oldugunu dusunsem de turk ve yunan halkinin ortak urunu oldugunu bellidir. turklerin bu oyunu sahiplenme cabalarini anlamiyorum. atalarimiz ortak bir seyler uretmis niye uzerine yatarsin. anlasilmaz.
oynanmaz, döktürülür.

"kadifeden kesesi, kahveden gelir sesi
oturmuş kumar oynar ahh cigerimin köşesi."

içilir bile..
laço tayfa'nın yorumlarına eklediği parçalardan biridir.kanun taksimiyle bir girişi vardır o sırada kim olduğunu, hangi şarkı olduğunu anlayamazsınız.taksim bittikten sonra klarnet sesiyle bi şeylere benzetmeye başlarsınız.şarkı tam olarak bütün enstrumanlarla çalınmaya başladığında haa dersin bu o.hattaa dersin ki bu kesin laço tayfadır.
(bkz: ikitelli)
şarkıyı rakamsal olarak saymaya metamatiği yetmeyecek kadar dinlemiş bir kimsenin fikridir aşağıdakiler;

bazı şarkılar vardır, sen de bilirsin işte içinden hayat geçen ya da hayatın tam ortasından geçen. bak, bu da mesela öyle bir şarkı. gerdan falan kırdırtıyor. tamam, kırma demiyorum hobi olarak yine kır, kıvır ama sevgilim öyle sözleri var ki hayrete düşüyor insan. cumburlop! diye üstelik. iskeleden sen denize girmeye hazırlanırken, o eşek şakalarına bayılan, salak olduğunu yüzüne asla söylemeyeceğin ama adın gibi emin olduğun o kişinin seni deniz atması gibi. düşüyorsun işte. hiçbir dalış şekli yok, artizlik, evet artizlik hareket yok. bildiğin suyun altındasın. ıslandın da. havanda söndü ama bi dur. ohh, iyi oldu. lazım bazen ani düşüşler. ama unuma bu ve bunun gibi şarkılar olsa yeminle bak, yeminle sana "elimde sihirli değneyim olsa"ları olan kızların nesli tükenecek. garanti veriyorum.

içinde hayat var olm bu şarkının. zilli falan böyle, gırnata mı o, ondan da evet! nejat alp söylüyor bir de, daha ne kıyağı bekliyorsun anlamıyorum ki..

(çal baba)

http://www.youtube.com/watch?v=opKCoPHEjP8

sevgilim bu gece kederi, bırak
her şeyi biraz da kadere bırak (allam, doğru valla)
ömürler geçiyor hayat bir rüya (aynen hacu)
bir varmış bir yokuş
üç günlük dünya (he şunu bileydim)

gül yüzünde gül açsın
haydi sil gözlerini
düşmanların çatlasın
takıver zillerini
ben çalayım sen oyna bana bir çiftetelli (hobaa)
hadi kızım oyna bir tanem
nar tanemsin nur tanem
bir canım var dünyada bir de sen iki tanem
baağlamam var üç telli derdim binbeşyüzelli (derdin olmasın, lüffen)
ben çalayım sen oyna bana bir çiftetelli

hep ağlarsak nasıl gülebiliriz
mutluluğu nasıl bulabiliriz
saklama kalbinde duygularını
bakarsın sabaha ölebiliriz ( işte can alıcı kısmı burası)

gül yüzünde gül açsın
haydii sil gözlerini
düşmanların çatlasın
takıver zillerini
ben çalayım sen oyna bana bir çiftetelli
hadi kızım oyna bir tanem
nar tanemsin nur tanem
bir canım var dünyada bir de sen iki tanem
baağlamam var üç telli derdim binbeşyüzelli
ben çalayım sen oyna bana bir çiftetelli (ha, şöyle. kralsın!)
sanırım en ağır ve en ahenklisi bilecik çiftetellisidir.
orgla da güzel,
http://www.youtube.com/watch?v=hXGjldi3J0k
prenses gibi düğüne gelen kızların, yıldız tilbeye dönüşmesini sağlayan müzik.
melodik yapısı genellikle aynı fakat alt yapı ve ritmik karakteri yöreden yöreye değişkenlk gösteren düğünlerin demirbaşı.arkasından da misket bağladınmı "heh amma eğlendik he" olur.allah iki oyun havasının da besteleyeninden razı olsun.daha çok ekmek yiyecez onların sayesinde çoooook.
düğünlerde 3 saat boyunca durmadan oynayan teyzelerin ertesi gün otobüste bana dik dik bakmasıyla sonuçlanır. * *
son zamanlarda patlama yapan "gaziantep çiftetellisi" de yabana atılır bir oyun havası değil.bir zamanlar belkıs akkale'nin menşur ettiği "haydi çifteteliye ayşe fatma hayriye" diye başlayan çiftetelli de ekmek arası yapılıyor tabi. o da bir çeşni işte.
http://galeri.uludagsozluk.com/g/%C3%A7iftetelli/
0:00 1:06
Güne enerjik başlamanıza yardımcı olur.

Ver ordan bi eskişehir ciftetellisi, hobaaaa.
Bu hususta savaş var. Çiftetelli kimindir? Antep mi, adana mı? Çorum mu? Bayburt mu?