bugün

sözlük yazarlarının herhangi bir kıraathane işletmecisinden daha çok yaptığı eylem.

(bkz: bsgçk)
günümüz türkçesi'nde artık çaresizliği, salıvermişliği simgeleyen deyim. cümle içinde kullanalım.

"bari gidim de bi çay demleyim lan. bi de tarçınlı demledim mi değme keyfime."

rutin kelimesini bir yabancıya anlatıyor olsam, ilk bu örneği veririm.
Her geleneksel Türk ailesinin kahvaltı ve akşam yemeği sonrası istisnasız yaptığı hadisedir. Bir tür bağımlılıktır aynı zamanda. Türk olmaktan mutlu olunacak şeyler arasında ilk sırayı alabilir.
geçenler de yapmaya çalıştığım ama çayı demliğin yarısına gelecek şekilde doldurmam nedeniyle konsantre çay elde edişimle sonuçlanan olay. **
Cay demlerken seni dusunmek aklima geliyor sonunda cay da guzel oluyor.
Birçok vatandaşımızın demliğe ilk olarak çayı atıp sonra kaynamış suyu ilave etmesiyle gerçekleştirilen eylemdir. Ama içinde bulunduğumuz yüzyılın başında, suyun üstüne çay ilavesi mantığı gelişmiştir ve bu, binlerce evde kabul görmüştür.
en az içmesi kadar güzel eylem. sabırla beklemek. hele de kıvamını tutturursan mükemmel.
sabahları ne büyük keyiftir demledikten sonra onun kokusu dolunca eve.
bi enerji bi sihir var bu içecekte. kesin.
Çaya hasret bir bünyeye bayram havası yaşatan eylem. Az sonra girişeceğim olay.*****
Öyle basit bir iş değildir. Eğer gelişigüzel, özenilmeden demlenecekse bırakın hiç girmeyin bu işe. Çünkü baştansavma demlenmiş, sıcaklığı azalmış, demlendikten sonra oturması beklenmemiş, plastik bardakta içilmiş çay; çay değildir. Midede yer israfıdır. Önce güzelce su ocağa konur. Kaynaması beklenir... Ardından her çay bardağı için 2 çay kaşığı çay demliğe koyulur. Ardından fokur fokur kaynayan su demliğe eklenir. Tabii eklenirken bardak oranı ayarlanmalıdır. Öyle üstüne boca edilmez direk... Mümkünse çayı gerektiğince az ıslatmaya çalışılır ve tek bir noktadan eklenir su... Akabinde çaydanlığın su kısmına su eklenir ve ocağın altı açılır. Su kaynadıktan sonra ocakta çaydanlık en az ateş yanan kısma konur ve altı en alt seviyeye kadar kısılır. En az 10 dk. güzelce oturması beklenir. Ardından çay hala daha ocağın üstünde kalmaya devam eder ve afiyet olsun... Mümkünse max. 1 saat içinde tüketilir. Az şekerlisi veya şekersizi makbûldür.
her erkeğin harcı değildir.
bergamotlu ve karanfilli olarak demlenmişse eğer kokusuyla mest eder.
bir adap ile gerçekleştirilmesi gerekendir. sallama çay içen birinin yapabileceği bir şey değildir.

çay demleyeceğim diye çayı mundar etmeyin.
etin üzerine yapılmazsa ayıp olandır.
yalnız kalmaktan dert yakınılan hengamede bir nebze olsun insanı rahatlatır ufacık bir demlik. sonra düşünürsün ufacık demlik tek bardak minik bir tepsi ardından hisli bir bakış yukarıya doğru. bu kezde evin damı çıkar karşına hapsolduğun karanlıktan seslenir kibirli bir şekilde.
çayın en önemli unsurudur ve bienenin yapması gerekir. çay önemli abi.
yılladır yanlış biliyormuş. neyseki hürriyet haberi düzeltti beni. beyler çayı demlerken demliğe biraz soğuk su koymalıymışık. ve alttaki su çok kaynatılmamalıymış.

http://www.hurriyet.com.t...lebek/saglik/28503568.asp
bende rutine bağlamış olaydır. geç yattığım için 14.00 veya biraz daha ilerisinde uyanırım. şöyle bi sağa sola bakınıp mal moduna geçtikten sonra bir sigara yakar ve ağır ağır mutfağa yürürüm gözler kısık şekilde. hemen geceden kalan demliği boşaltır ve temizlerim. bunu yaparken her sabah istisnasız o sigaranın külü koluma düşer. yüzde yüz. buraya kadarı bana yalnızlığın verdiği rutindi. benim için biraz melankoli durumu. gerisi bildiğimiz çay demleme işte.
Bugün deliler gibi yaptığım eylem.
Durduramıyoruz efendim içen içene.
Hep bildiğimiz klasik yöntemi gittiğim tur altüst etti.çayı döküp üstüne suyu koyardık.şimdi tersini yapıyorum.her gün iki demlik içilir.çay içmediğim günü günden saymıyorum.vazgeçilmezim.
insan bazen o kadar erinir ki...
bazı şeyleri pişirmek bazı şeyleri ise kaynatmak gerek. atıyorum pirinç pilavı yapacaksın. eğer ki kaynatırsan hamura dönüşür. bak çay kaynatılır. suyu kaynatırsın fokurtdatırsın üstüne bir güzel çayı döküp 10 dk beklersin. afiyetle de içersin. bu arada su temiz olsun yeter. zemzeme gerek yoktur.
Zor iştir. Herkes çay demleyemez.
Her akşam muhakkak yaptığımdır. Kahvaltıyı keyifli lezzetli kılan çay,
Akşam yemeğinin zevkini katlayan çay. Çok seviyorum. Yesem de çay demlesem diyorum hemen.

Yalnız bile olsam illaki demlerim.
Eğer çay sadece 2 dakika demlenirse uyarıcı etki yapar.