bugün

genelde hoca hep "zor sorucam zor sorucam iyi çalışın!!" der. siz de 10 gün öncesinden başlarsınız çalışmaya. bu sırada diğer arkadaşlarınız da bilgisayar oyunu oynar. onlar son gün 2 saat kitabı açıp kapatır, 90dan aşağı not almaz. siz hep zor yerlere çalışmışsınızdır, zor yerlerden hiç çıkmaz. 30dan yukarı almazsınız. allah kahretsin.
klasik tembel öğrenci repliği.
normal bir öğrencinin okul hayatına başlamasıyla beraber öğrendiği ilk cümledir. artık ne zaman sınavı kötü geçse, ya da beklediğinden düşük (!) gelse direk bu cümleyi söyler. bir süre sonra kendisi bile inanmıştır ve gelecekte o günü hatırladığında hep kendini haklı görür.

edit: imla.
türkçesi hiçbir yere çalışmadım olan bahane cümlesi.

edit:klavye azizliği.
(bkz: çalışıyorum çalışıyorum olmuyor diyen öğrenci)
(bkz: ters köşe)
(bkz: kolay soru yapıp zor soruda sözlü yapan hoca)
lisede başıma gelmiş olan hadisedir;

- emektar
+ emektarın kankası

- kanka 30 sayfa sen çalış, 30 sayfa ben çalışayım sınavda paslaşırız.
+ mantıklı hacı iyi çalış ama bak göte gelmeyelim sonra.
- tamam be oğlumm sen adam gibi çalış da bende sorun olmaz son dersleri az çok dinledim zaten.
+ güzel o zaman akşam mahalleye iner soru sorarız birbirimize, ya da sabahlayalım mı lan?
- ne mahallesi mal mısın gel kal bugün bizde.

(ve eve gelinir. o zamanlar playstation 2 yoktu ps1'le idare eder iss denen konami oyunuyla eğlenirdik)

- olum kol bozuk benim ya.
+ hadi lan tamam ders çalışalım.

(derse başlanır)

* 3 saat kadar aralıksız not çıkarılır, ezberlenemeyen savaşlar vesayreler kağıda kopya için aktarılır, ve tekrar yapılır. sonra arkadaşlarla halı saha maçı yapılır ve maç esnasında "akşam süper çalışırız olum baksana ne top oynuyoruz adamları ezdik, sürklase ettik, çok kolektifiz, bambaşkayız, harikayız bu gazla takoz recep yarın sıçtı kesin 100 alcaz" gibi motivasyon cümleleri kurulur. eve gelindiğinde tamam abi zaten çok iyi çalıştık "yarın şov var" demek suretiyle filmler art arda izlenir. sabahlanılır nitekim. ben "kanka sıçmaya giricem sen takıl" diyerek 1 saat kadar da son tekrarımı yaparak sınava tam manasıyla hazır ve nazır olurum ve;

sınav sonrası:

+ lan çalıştığım yerlerden çıkmadı ya şerefsiz herif var bunda bir cenabetlik.
- ben de zayıf almayacak kadar bir şeyler yaptım.
+ biliyorum oğlum ya zaten sen de çok yapmadın dimi?
- evet kanka.

sınav sonuçları:

-: 82
+: 25

(arkadaşlığımızın bitmemesi de garip tabi, şimdi ben bu linki ona ulaştırıp mazi yapacağım sözlük)
sınava çalışıyorum diye odasında karikatür okuyan çocuğun annesinin sınav nasıldı sorusuna vereceği muhtemel cevap.
sınavdan sonraki psikoloji. (bkz. önümüzdeki yazılılara bakıcaz)
çalıştığı yerden çıkmayan kişi hep yüksek alır, çalışmayıpta sınavım iyi geçti diye böbürlenen şahsiyet ise düşük alır. bu bir gerçektir.
olayı, kümeler yardımıyla açıklayalım;

görsel
sınavdan düşük alan öğrenci bahanesi.
sınavların 80% ninin kaçırılan derslere ve okumayan kitaplardan birisine dayanması durumudur. Aslınsa bu ingilizce özlü bir sözdür ve orjinali şöyledir ;

"80% of the final exam will be based on the one lecture you missed and the one book you didn’t read."
Talihsiz öğrenci sitemi.

görsel