bugün

bir insanın hayatında yaşayabileceği en şiddetli ağrıya neden olan hastalığın ismidir. belki bir çok insan şimdi abartıyorsun diyebilir normaldir de ama allah kimsenin başına vermesin.*
2-3 hafta falan önce geçirdiğim ygs-lys stresi kaynaklı olduğunu düşündüğüm lanet berbat pis bir hastalıktır. erken tanı gerçekten çok önemlidir şahsen ben erken tanı sayesinde kurtuldum.(çok ağrım vardı ama millet ağrıdan ölürmüş benimki hafif geçmiş)

önceden farketmeniz için en belirgin özelliği nerede çıkacaksa önceden orada bi hassasiyet oluşmasıdır. şöyle ki grip olacağınız zamanlarda vücudunuza t-shirt temas ettigi zaman böyle garip bi huylandırma hissi oluşur. işte o hissin biraz daha acı verici şekli bu hastalığın belirtisidir. çok pislik bi hastalıktır inşallah hiçbir sözlük yazarımız muhatap olmaz.
zona zoster.
birkaç gündür göğsümde duyduğum şiddetli ağrıyı kesin göğsümde kist var diye düşünüp kanser olduğumu sanmama *, kızarıkları köye gittiğim için birşeyler soktuğunu sanmama hatta ateşim falan çıktığı için kene mi ısırdı diye paranoyaya düşmeme sebep olan hastalık. efendim üzüntüden oluyormuş doğruymuş.
sıkıntı, stres vb. durumunu yaşayan bireylerde vücudun farklı bölgelerinde kırmızı kabarcıklar şeklinde çıkan asırı derecede kasıntı hissi veren bir cilt problemidir.
omurilikten çıkan sinir köklerinde sessiz sedasız varlığını devam ettiren su çiçeği virüsü varisella zoster' in, vücudun bağışıklığının, üzüntü, kaygı, başka bir enfeksiyon veya kanser gibi hastalıklar veya bağışıklığı baskılayan ilaçlarla zayıflamasını fırsat bilip bu köklerden aktive olmasıyla ortaya çıkan hastalık.
virüs hangi sinir kökünden aktifleştiyse, o sinirin iletim alanında su çiçeği benzeri döküntüler görülür. döküntülü dönem tedavi edildikten sonra, nöropatik ağrı özelliğinde, kronik bir ağrı yıllarca varlığını sürdürebilir.
sırtımda günlerdir tatlı tatlı kaşınan yer bir anda acımaya başladı. sonra hafif bir kızarıklık. yanma hissi. batma hissi. sonra daha şiddetli bir ağrı. sonra su toplayan ve hiç de sevimli olmayan uçuk gibi kızarıklıklar. sonra 10 üzerinden 9luk bir ağrı. sonra korkunç bir yara. sonra bitmeyen bir ağrı.

zona bu dedi doktor. aliye zona mı dedim. hiç komik değil dedi. zaten canım acıyordu. sustum.

b vitamini verdi doktor. valtrex verdi. bir de krem verdi. neyse ki geçti. geçiyor yani. üzüntüler ve sıkıntılarla birlikte geçirdiğiniz bu hastalık da geçiyor gidiyor.

takmayın kafanıza.

tanım: ihmal edilmemesi ama kafaya takılmaması da gereken hastalık.
arizona gibi bir şey zona, ne biçim isim lan o.. işim ilginç yanı tıp tarihine mi geçtim ne 3. kezdir gözümün alında çıkıyor yaşım daha kaç bu neyin kafası anlamadım gitti, o değil de doctor yok mu laaa.
2007 yapımı sosyal drama filmidir.
http://film.com.tr/film.cfm?fid=3403
ayrıca (bkz: la zona)
ilk gördüğümde alerjidir geçer diye oldukça ukala bir tavırla siklemediğim hastalık. Sonrasında bu durum bana pahalıya patladı. Herhalde onu umursamadığım için benden intikam alıyor. şuan köpek gibi pişmanım ama beni affetmeyecek, hayvan gibi ağrıyor.

8 gün sonra edit: kullandığım 4 hap+krem sayesinde kurtuldum ama kabuk bağlayan yerlerde iz kalacak gibi. geçmiş olsun.
suratımda peydaylanmıştır.
sebep?
sebebi gayet açık; stres...

--spoiler--
ulan felek kahpe misin değil misin bilmiyorum ama benden yana değilsin!
--spoiler--
sinir ucu iltihabı.

tüm anlatılanların dışında, deride kendini hiç göstermeden de olabiliyormuş bu iltihap.
sen kıştı soğuktu derken, grip felan sanıyorsun ama müthiş bir halsizlik, yüksek ateş, parmak uçları dahil vücudun her yerinde bitmeyen bir ağrı, mide bulantısı yapıp; insana "sanırım artık öleceğim" dedirtiyormuş.*
Kolumda govdemde cikan puturcugun adiymis.
Isim vermeye baslamistim cengiz han koymustum kolumdakinin adina baktim kavimler gocuyle vucudu sarmis.
Sikintidan cikmis. Alparslanin selami var. Fena kasinip yanam bir sey ayrica da.
deride kırmızılı morlu kabarcıklar çıkarttığı vakit alerji ile karıştırılabilen hastalık. 3 gün boyunca alerji sandım hatur hutur kaşırken pek ağrımıyordu şimdi çılgın atmakta. göğsümde ve belimde öbekler halinde ağrılı bişi oldu. iş yeri doktorunun alerji diye verdiği ilaç da yaralı bölgeyi gerdi çatlattı. artık sağa sola hareketlerim kısıtlanmış durumda.

yangılı bir ağrı ihtiva etmekte. pek zahmetim var a dostlar.

nemrut bir illet!
12 yaşımdayken başıma gelen bela hastalık. sırt bölgemde çıkmıştı. stresten olduğu söylenir. annem ve babamın ayrıldığı döneme denk gelmişti.
su çiçeği virusunun neden olduğu hastalık. halk arasında gece yanığı olarak bilinir. vücut direncinin azaldığı durumlarda kendini su dolu veziküllerin olduğu cilt lezyonları ile belli eder. öncesinde vezikülün çıkacağı sahada yanma ,ağrı ve kaşıntı hissedilir. baş ve boyunda olanları sinir yoluyla beyin ve omuriliğe yayılarak ensefalit, menenjit gibi tehlikeli durumlara neden olabilir. erken başlanan antiviral ilaçlar virusun konakladığı sinirde çoğalması ve yayılmasını sinir uçlarına tahribatını engeller. viruse direnci artırmak için antiviral tedaviye b vitamin komplekside eklenir. bazen hastalarda zona lezyonun sönmesinden sonra yanıcı tarzda ağrılar (postherpetik nevralji) uzun yıllar devam edebilir.
(bkz: allahın belası)
Bol ağrılı sancılı günler geçirmenizi sağlayabilecek fena hastalık.
Ha geldi, ha gelecek derken beni daha fazla bekletmeyip bu sıkıntılı dönemimde yanımda olan, bana kol kanat gerip tekrar nükseden geneli depresyon, stres kaynaklı bulaşıcı deri hastalığıdır.
Dayanılmaz bir ağrı, halsizlik, ateşe sebep olur. Gündüzleri gün içinde fazla akla gelmese de geceleri yatarken illallah ettirir vesselam.
Kaşısan yakar, acıtır; kaşımasan kıvrandırır.
Fazla bekletilmeden gösterilmeli ve tedavisi uygulanmalıdır. Hazır gitmişken bir de psikolog/psikiyatrist ile görüşülmelidir derim ben. Zira ben de öyle yaptım, ne zamandır psikiyatristimle görüşmüyordum özlemiştir allahsız kadın dedim, çaktım pazartesiye bir randevu.
Ha bir de sadece ağrı değil görme ve duyma problemleri de yaratabiliyormuş. Ben de diyorum salak göz doktoru neden gözümde bir şey bulamıyor. Buradan tüm içtenliğimle özür diliyorum göz doktorumdan.
Allah belanı versin zona.
Hayatımın çeşitli dönemlerinde beni yalnız bırakmayan illet. Şu sıcaktan eridiğimiz yaz aylarında yine zona olmuş bulunmaktayım. Sebebi tamamen kpss stresidir. Bilen aydınlatsın deniz suyu yararlı mıdır zararlı mıdır kafamda deli sorular.
doktorun ''senin daha yaşın kaç ki böyle oldun sen?" sorusuna maruz bırakan; ağrılı, yakan, bel fıtığı ve böbrek taşı ağrısının taklidini yapan ağrılar veren bir hastalık. stres sonrası çıkıyormuş kendileri ortaya. eee bizde de ondan bol bol var.
Her şeyi bırakıp sahil kasabasına yerleşme fikrimi hayata geçirme sebebim olacak bu stres denen meret. rabbim başka dert vermesin ama çok canım yanıyor be sözlük.
53 Gün önce entry yazmıştım buraya. Yaralar kapandı ama izleri geçmedi. iz kalır mı bilmiyorum ama hala sızı, yanma ve ağrı var. O kadar yaygındı ki hangi tarafa baksam zonadan bana geriye kalan kahverengi, kırmızı, mor arası lekeler var. Rabbim kimseye vermesin. Bu arada semizotu iyi geliyor.
Kafaya çok takmamak lazım, ölümlü dünya...
stresten oluyor dedikleri hastalık, aradım taradım çok şükür stresim sıkıntım hiçbir şeyim yokken ortaya çıktı bu hastalık. hatta benim ne sıkıntım vardı da zona çıkardım diyip kendime daha çok sıkıntı yaptığım söylenebilir. deride çıkan baloncuklar, kaşıntısı, lekesi bir şekilde geçiyor da, o ağrısı yok mu düşmanıma dilemem. Ağrı kesicilerin etki etmediği, zonanın çıktığı bölgede sinirlerinizin en uçlarına kadar hissedilen ağrısı vardır. Ağrı bende sadece 2 gün oldu, diliyorum bir daha asla tekrar etmez.
Olanzapinlerin de sebep olduğu döküntü ve kaşıntı yapan hastalık.
Doktorlar tekrarlamaz diyor ama üzüntü ve stresle geri geliyormuş. 5 ay oldu ve hala tedirginim, yeniden geri gelecek diye. Üzülmemeye gayret ediyorum. O günler çok kötüydü.