bugün

türkiyede okunabilecek tek gazete.
ortalığı müsait gören girişimci ruhlu insanlar tarafında , gündeme getirmek için ya da karışıklıklara mahal vermek için tersininnamaz olduğunu ve bu bilinçle ad olarak konulduğunu belirttikleri gazete.
tirajı kadar cemaat üyesi olduğunu düşününce (eşler ve çocuklar hariç) fethullahçıların ne kadar güçlendiklerini anlamanızı sağlayan gazetedir.
cemaate bağlı tarafsız gazete!
acısız arabesk tutmadı ama bu tutabilir.
ben türk değilim, müslüman hiç değilim. dışardan bakan bir göz olarak, tek işi götlerini açan kadınlardan bahsedip hükümetin sikini yalamak olan kapitalist gazetelerden çok daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim.
yaşadığının mucize olduğunu hissettiğin her an.
saç teli görünce tecavüze yeltenecek kadar kendinden geçen insanların bilincinde olduğu için halk huzuruna karşı kendi görevini yerine getirerek bayan fotoğrafı yayınlamamayı prensip edinmiş gazete. ne yazık ki ülkemizdeki oğlancılık oranı da azımsanmayacak düzeyde olduğundan bence en kısa zamanda toptan olarak insan ve hatta hayvan, kavun ,karpuz gibi argoyla ilişkisi bulunan meyvaların fotoğraflarını da yayınlamayı kesmesi gereken gazete.
kış yakacağı.
(bkz: sobaDA GAZETE YAKMAK)
doğan gurubundan aldığı arka ile,
"hışt hışt baksana" tavrını da kazanmış, hürriyet tarzına yaklaşmış gazete.

ekram dumanlı'yı en kısa zaman hürriyet'e bekliyorum. yönetsin. iyi yönetir.
Kulaçlanmayan deniz! Onun her bir dalgası bir yıldır,
Zaman okyanusu ki onun derin keder suları
insanın göz yaşının tuzu ile acı!
Sen kıyısız seylap ki senin med ve cezirinde
Kucaklanır faniliğin sınırları

Aç gözlü canavar, hâlâ uluyor fazlası için
Kusulan gemi enkazların o misafir kabul etmez kıyılardadır senin.
Fırtınadaki dehşet ve seszizlikteki hain
Kim senin üzerine kaleyi koyacak olan
Bir denizsin kulaçlanamayan

Percy Bysshe SHELLEY
içeriği dolu dolu olan nadir gazetelerden.

ha kimisi diyebilir efenim bu gazete nurcuların reklamını yapıyor. bana ne kardeşim? onların düşüncesi beni zerre bağlamaz. ben güzel yazılar okuyorsam, köşe yazılarından bir pay çıkartabiliyorsam kendime bu işte gazetedir.

gazete diye alıp ta 24 sayfasının 14 sayfası magazin haberleri, kalan kısmı da ya trajik haberler, ya 3. sayfa haberleri ya da yarı çıplak resimlerse ne yapayım onu ben?

bir diğer(ler)i için de (bkz: cumhuriyet gazetesi) (bkz: today s zaman)
sıkça okumamama rağmen elime aldığımda bırakamadığım gazete.
bu afacan fethullahçı gazete gitmiş elin amerikalı şirketinin türkiye'deki temsilcisine (kendileri için peydah olmuştur) satışlarını tasdik ettirmiş. türk noterleri herhalde isteklerini karşılayamadı. hocaefendi ile aynı eyalette olsa gerek şirket. yoksa ne alakası var de mi?

"Zaman / March 2007
PARAGRAPH 5.1 GEOGRAPHICAL BREAKOUT OF QUALIFIED CIRCULATION FOR ISSUE MARCH 20, 2007
Region Name Subscriptions Single Copy Sales Total Qualified Percentage
Turkey

AKDENiZ BÖLGESi
63,675 (1,886)
DOĞU ANADOLU BÖLGESi
32,258 (1,817)
EGE BÖLGESi
86,129 (4,771)
GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESi
36,663 (1,124)
iÇ ANADOLU BÖLGESi
104,938 (8,255)
KARADENiZ BÖLGESi
67,503 (4,166)
MARMARA BÖLGESi
187,930 (11,635)

TOTAL QUALIFIED CIRCULATION
579,096 (33,654)"
http://medya.zaman.com.tr/2007/07/13/bpa.pdf

bu güzel ve fethullahçıların orijinal dilinde verilen rapordan şu anlaşılıyor:

zaman gazetesi, diğer gazetelerin arasında, toplam 33,654 tiraja sahip.

600 küsür bin rakamı ise, bu raflarda diğer gazetelerle beraber satılan değil, cemaat tarafından yardım fonu olarak kullanılan abonelik usulü ile elde ediliyor.

abonelik dağıtımları artık sürat kargoculuk adı altında genişletildiği için biraz daha iyi çalıştığını söyleyebiliriz. yani şakirtlerin yardım için ödedikleri ücretlerin karşılığında cemaat tarafından onlara gönderilen zaman'lar adreslerine eskisine nazaran daha sık ulaşıyor. (haftada 3 dağıtım yerine 5 dağıtım gibi)

sağ olsunlar net bir şekilde ortaya koydular. cemaat gazetesi olduklarını ve reklam almak için her türlü farklı hesaba girebildiklerini.

her şeyin sonunda varılan nokta da şu;
"zaman, rus fizikçi podowski'ye göre olmayan şey... "

ne güzel demiş elin rus'u...

bir de yeni adresimde zaman aboneliği başlatmak istiyorum. abonelik koçanlarını bitirmek zorunda bırakılan şakirt arkadaşlara bol miktarda feyk adresle beraber yardım edebilirim. maksat hizmet...
23 numara filminden özlü bir söz vardır, zamanın acıları nasıl yok ettiğine, her şeye ilaç gibi geldiğine iyi bir örnektir.

-time is a gentleman... (zaman, bir centilmendir)
yara kabuğu, kurumuş ter den artakalan tuz, dokunduğun yerde ki yitmeyen sızı,

nabız şimdi,

üzerine üzerine gelen

bir de.
--spoiler--
bir insanı sevebilecek,
yüreğe sahip değilsen
kimsenin zamanından çalma!
zaman boşa harcanamayacak kadar önemlidir.
hayat birilerine tutunduğunda
ve
birilerinin de sana sarıldığında
daha güzeldir
ve yaşamaya değer... * *
--spoiler--
nurcu okuntusu.
kim ki duk 'un muhteşem ve izlenilesi filmi.
kim ki duk'un filmi için:
(bkz: shi gan)
dongusel olan. tıpkı bir soganın kabukları gibi, ustuste gecen
zaman hazza ve acıya baglı olarak goreceli olabilir ama onunda gerisinde dongusel bir gercekliktir. aslında felsefi anlamda tek gercek zamandır. gecmis gecmistir.
gecmise ozlem duysan bile onu tekrar birebir canlandıramazsın.
akan suda iki kere yıkanamazsın, hersey degisir.

sahilde otur gunesin dogusunu seyret, aksama kadar hicbir sey yapma.
aksam gunes batısı, ertesi sabah yeniden dogusu. dunya kendi etrafında bir tur attı.
sen farkında olmasan da basta dogadaki canlılar olmak uzere hersey degisti.
bir gun onceki sen degilsin artık,en azından fiziksel olarak sacların-tırnakların
az da olsa uzadı. insan dogası bu eylemsizlige katlanamaz. dogadaki diger canlılar doganın dongusunu hissederler, onunla uyum icindedirler.ama insanın varoldugunun
farkında olabilmesi icin birseyler yapması-uretmesi gerekir.
o yuzden varolus sıkıntısı sadece insana ozgudur.

zamanda yolculuk denilen sey de sadece cocukca bir hayaldir.
tanımlamaya çalışmak yine onun kaybına yol açacak olan asla yakalayamadığım tek şey.kendi içinde karmaşık bir düzeni olmalı.belli bir süre, başka bir yer ve tarihte belirlenen aynı süreyle aynı zamanı kaplamaz.kaplamıyor.kaplamak nasıl oluyorsa?
hayat zamandan ibaret.zaman ise hem var hem yok..
tarafsızlığın da aslında bir taraf olduğu ilkesini benimsemiş gazete.
vakit gazetesinin ılımlı olanı.
fethullah gülen'in istekleri doğrultusunda yazan gazete.
gülen cemaatinin en önemli yazılı yayın kuruluşudur. abonelik üzerine kurulu olan bir dağıtım stratejisi ile en çok satan gazete konumundadır. ancak bu abonelik işinin nasıl olduğunu iyi bilmek lazım. bu cemaatte olanlar kısaca 'hizmet' der işin adına. şimdi oldu da siz bu hizmete hizmet eden adamlardan birisi ile iş yaptınız. işin sonunda ilk olarak sizi hizmetin gazetesine abone yaparlar. malum anadolu kurnazı esnaf da ileride tekrar iş alabilmek adına yok demez. böyle böyle bu zincir uzayıp gider. hizmete hizmet etmenin birinci yolu etrafınızda ki insanları bu gazeteye abone yapmaktır. ay sonunda bıyıkları yeni terlemiş yeni yetme hizmet genci makbuzla kapınıza gelir ve parayı alır gider. abonelerin bir çoğu da hem gazeteyi okumaz hem da para ödemekten nefret eder. ancak seve seve bu gazeteye abone olmaya devam ettiği gibi hizmete yalakalık için etrafında ki insanları da bu gazeteye abone yaparlar. bu hikaye de uzar gider.
Tasarımı ile pek çok uluslarası ödül kazanmıştır.Gazetenin asıl işi olan haber vermeyi, temel ilke olarak kabul etmiş sayfalarında haberle yorumu kesin dille ayırmıştır.Magazine(resimli dergi) değil siyasi haber gazetesidir.Nasıl ki usa nın işini en iyi yapan en saygın gazetesi newyork times ise.Türkiyede de zaman bu misyonu yürütür.Haberin yanında o haberle ilgili yorum yazan dünya çapında otorite akademisyenler ve uzmanlar yer alır.

Ama siz aydın doğan'ın istekleri doğrultusunda yazan bir gazeteyi! okumak isteyen gazetede oha , çüş, lan gibi hitapları manşetde yer almasından gocunmayan, olayın ne olduğu değil haberin veriliş şeklinin sizin dünya görüşünüze uyması olan(misal 367 kararı gibi dünya çapında bir rezaleti laiklik adına destekleyen), hangi zengin piçi geçen gece hangi mankeni düdüklemiş bilmek isteyen, arka sayfada türk erkeklerine olan hayranlığını belirtme ihtiyacı hisseden mükemmel gögüsler yada yusyuvarlak bir popo görmek istyeyen biriyseniz bu gazeteyi pek tercih etmezsiniz.

Tüm bunların yanında din konusunda tarafsız liberal bir gazete olduğunu kimse iddia edemez sürekli dini konularda yazan yazarlara da sahiptir ayrıca ramazan vesair gibi zamanlarda din içerikli haberlerin sayısı çoğalır.Fethullah'ın arada bir röpartajları çıkar.

Bu arada fiyatı bayağı pahalıdır bugune kadar kimse kapımın önüne bırakmamış yada bedava verip okumamı istememiştir.Böyle bir deneyimi olan insanlardan bilgi alıp bedava dağıtan kişilerle tanışmak isterim.