bugün

kıymetlimiz yıldız tilbe' nin şarkılarından oluşan tribute albümünün adıdır. 17 Mayıs itibaren raflarda yerini almıştır, 21 mayısta ise dijital ortama düşecektir. toplamda 39 şarkıcının katıldığı geniş katılımlı bir katliam olmuş. katliam diyorum çünkü şarkıların anasını sikmişler afedersiniz bir çoğu. yıldız tilbe bu yorumları dinleyip götüyle gülmüyorsa ben de yazar değilim...

benim en sevdiğim aleyna tilki'nin yalnız çiçek yorumu oldu. rez alın bu yaz bunla coşacaksınız!

ışın karaca, merve özbey de gayet iyiler.

tüm liste şöyle;

CD 1
1- Aleyna Tilki feat Emrah Karaduman “YALNIZ ÇiÇEK”
2- Asil Gök “HASTAYIM SANA”
3- Bahadır Tatlıöz “BiR ALO DE”
4- Berkay “VURSALAR ÖLMEM”
5- Cem Belevi “AŞKIN iÇiNDE AŞK VAR”
6- Ceylan Ertem “iLAN-I AŞK”
7- Demet Akalın “AŞK LAFTAN ANLAMAZ Ki”
8- Deniz Seki “BENi BENDEN ALIRSAN”
9- Derya Uluğ “AYRILIĞIN YÜKÜ AĞIR”
10- Ece Seçkin feat Ozan Doğulu “VAZGEÇTiM”

CD2
1- irem Derici “BiN DEREDEN”
2- intizar “GÜLÜM”
3- Koray Avcı “UMMADIĞIM ANDA”
4- Kutsi “ÇOK ZOR”
5- Linet “SEVGiLiM YEMiNLiYiM”
6- Mabel Matiz “DEĞiLSiN”
7- Merve Özbey “VURACAK”
8- Murat Dalkılıç “SEVDANIN TADI”
9- Mustafa Ceceli “SANA DEĞER”
10- Niran Ünsal “KIŞ GÜNEŞi”

*

VOLUME 2

CD1
1- Edis “BUZ KIRAĞI”
2- Emre Kaya “SENi SEVE SEVE”
3- Elif Kaya “YAR”
4- Ferhat Göçer “ÇABUK OLALIM AŞKIM”
5- Gülşen “DELiKANLIM”
6- Hakan Altun “DAYAN YÜREĞiM”
7- Hande Yener “KIŞ GÜNEŞi”
8- Işın Karaca “DiLLERE DESTAN”
9- ilyas Yalçıntaş “ARZULAR ARSIZ”

CD2
1- Oğuzhan Koç “ÇAT KAPI”
2- Röya “UMMADIĞIM ANDA”
3- Selim Çaldıran “SANKi BURDASIN”
4- Serdar Ortaç “HABERi OLSUN”
5- Serkan Kaya “SOR”
6- Sibel Can “EMi”
7- Simge Sağın “ZATEN AŞIĞIM”
8- Zara “DiLi BALLIM”
9- Zerrin Özer “AMA EVLiSiN”
10- Yıldız Tilbe “TARAF”
Çoğzel proje evet. Simge sağın ı çok beğendim.
bu koca albümde, sizin için "dinlenebilirler listesi" yaptım;

hakan altun - dayan yüreğim
oğuzhan koç - çat kapı
gülşen - delikanlım
irem derici - bin dereden
simge sağın zaten aşığım
mustafa ceceli - sana değer
serdar ortaç - haberi olsun
serkan kaya - sor
sibel can - emi
zara - dili ballım
zerrin özer - ama evlisin

veee tabi ki yıldız tilbe'den taraf şarkısı.. Bunların dışında pek beğenerek dinlediğim bir şarkı olmadı maalesef. Yıldız Tilbe'nin şarkılarını bunlara okutması "bakın, en kral ses bende. anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz." demenin bir başka yolu da olabilir, bilemem.
hiç yakışmayan isimler barındıran albüm.
her ünlünün ismi geçsin diye kasmaları çok yanlış isimlerin çok yanlış şarkılar okumasına sebep olmuş.

arada birkaç tane parça da tam yerine gitmiş, o da enteresan.
genelde sevdiğim isimlere en alakasız parçalar, sevmediğim isimlere en ideal parçalar gitmiş.

mesela şunlar iyi denk gelmiş;
Gülşen - Delikanlım
Hande Yener - Kış Güneşi
intizar - Gülüm
Serkan Kaya - Sor

(not: tek tek yorumlarımı yazmıyorum, iyi denk gelmiş sadece)

albümün masteringini yapan eleman sağ olsun her parçayı aynı değerlere sabitleyip geçmiş...
öyle çok s**ine takmamış yani.
"bak şurada bassline la'dan yürüyor, 220-440 arasını hafif compressleyeyim" falan yok, bam güm aynı dengeyi yapıştırmış bütün parçalara...

bir saçmalık da şu parçanın iyi olmuş olması; elif kaya - yar
dayamışlar reverb'ü... ama doğru kullanmışlar...

eleştirilecek bir sürü şey var, ama girmek istemiyorum o konulara...
çünkü muhtemelen adama sağlı sollu fazla yüklenmişlerdir...
aleyna tilki'nin hakkını vermenin farz olduğu albüm. ergen iyi yorumlamış yalnız çiçek'i.
mabel matiz güzel söylemiş.
Üşenmedim hepsini yorumladim arkadaşlar.

(#39501375)
aleyna tilki iyide emrah karaduman çok kötü. bunu neden kimse farkedemiyor aq.
öncelikle yıldız tilbe'nin şarkılarını yeniden yorumlamanın çok zor olduğunu söyleyelim. yani fena söylememiş diyeceğiniz biri yoktur. ya söyler, ya söyleyemez.

albümde dikkatimi çeken seslerde oynamalar olduğu. özellikle bu oynama dinleyebildiğim şarkılar içinde gülşen ve aleyna tilki'de mevcut. aleyna tilki'nin yorumu güzel ama dediğim gibi keşke sesiyle oynamasalarmış. şarkının doğallığını bozmuş biraz. gülşen'in yorumu tilbe'nin yorumun altında kalmış ve bana göre yine seste oynama yapılmış. sesini çok beğendiğim intizar'ın gülüm yorumu gayet yeterli. arabesk yorumlanmış biraz denmiş yazar arkadaşım tarafından ama herkes kendi tarzına göre yorumlamış, intizar da bunu yaparken parçanın bütünlüğünü bozmadan yapmış. ses rengine aşığım bu kadının itiraf edeyim. onun haricinde bu tarz bir albümde en önemli konu bana göre altyapıdaki beatler. bu anlamda diğerlerinden daha önde gördüğüm simge sağın'ın seslendirdiği zaten aşığım parçası var. şarkının beati, aranjesi, ritmi, sesin oynanmamış olması güzel. onun haricin de parçanın da yükselen bir enerjisi var. bahardan yaza geçerken revaçta olacak en önemli parça bana göre zaten aşığım. simge sağın zaten son şarkılarında kendini aşan bir yol izlemekte. türk popunu güzel yerlere getiren çıkışlar yaptı. o yoldan da gidiyor. diğer şarkıcı arkadaşların yorumları fena olmamış demeden olmamış diyebilirim. onun haricinde benim çok sevdiğim yolumun içinde şarkısının olmaması beni biraz üzdü.keyifli dinlemeler.

zaten aşığım - simge sağın
https://youtu.be/W5ZYy7P1Pkg
Gülşen ve hakan altun güzel yorumlamış, şuan ikisini çok beğendim.
insanın içini heyecanla saran proje. nedense seviyorum böyle yeniden ve farklı yorumlamaları. çoğunu beğenmesem bile denemeleri bile güzel geliyor.

tamamını dinlemedim ancak ; ceylan ertem , mabel matiz , gülşen şu an en iyiler içerisinde. aleyna tilki şaşırttı muhteşem değil ama kötü de değil. cem belevi kim ? dinlemedim . melek mosso ‘ya da verseydiniz bir şarkı keşke...

hakan altun sayın tilbe’nin en sevdiğim şarkılarından olan dayan yüreğimi söylemiş de ; o aranje nedir ya ? canım şarkıyı büyük bir hevesle açtım aşk bodrumda yaşanıyor çıktı. yazık. devamını dinler ve etkilenirsem yine dönerim. şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.
Ece Seçkin'in hatrına dinlenen albümdür. O kızdan o yorum nasıl çıkmış öyle. Vazgeçtim adlı şarkıyı yıllarca dinleyip kulağımın aşina olmasına rağmen Ece Seçkin'den dinlediğimde hiç yadırgamadım, gayet hakkını vermiş parçanın.

Onun dışında Aleyna Tilki, Merve Özbey ve Edis'in hakkını da vermek gerek. Yıldız Tilbe'nin çoğu kişi tarafından keşfedilmemiş şarkılarını kendi tarzlarında çok güzel yorumlayarak yeniden parlatmışlar. Keza Oğuzhan Koç'ta Çat Kapı gibi bir klasiği fena yorumlamamış. Gülşen de Delikanlım gibi bir efsaneyi güzel okumuş diyebiliriz. Sesi yetmemiş bilgisayarla oynama yapılmış ama en azından hakkını vermeye çalışmış.

Demet Akalın, Ferhat Göçer, Deniz Seki, Mustafa Ceceli,Hande Yener, Niran Ünsal, Hakan Altun, Koray Avcı gibi yılların sanatçıları ise tam bir facia. Bir dinlersiniz bir daha dinlemezsiniz. Tek faydaları Yıldız Tilbe'nin ne muhteşem bir ses olduğunu bizlere anlatmak