bugün

eylem'in sonraki adlı albümünün 11. şarkısı.
cok meshur bir türkü´dür. kina gecelerin olmazsa olmazidir. ba$ta gelin adayi olmak üzere milleti zirlatmak icin söylenir. ayrica candan ercetin´in yorumu bir ayri güzelliktedir.

sözleri ise $u $ekilde´dir:

yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
annesinin bir tanesini hor görmesinler

uçan da kuşlara malum olsun
ben annemi özledim
hem annemi hem babamı ben köyümü özledim

babamın bir atı olsa binse de gelse
annemin yelkeni olsa açsa da gelse
kardeşlerim yollarımı bilse de gelse

uçan da kuşlara malum olsun
ben annemi özledim
hem annemi hem babamı ben köyümü özledim

ayrica: (bkz: kina gecesi)
bir de bunun degisik versiyonu mevcuttur.

Kınayı getir aney
Parmağın batır aney
Bu gece misafirem
Koynunda yatır aney

Kalada var çeperler
Çepere su seperler
Irak yoldan geleni
Terli terli öperler

Sivik uci kuş burni
Oldum yarin düşküni
Baş açık yalın ayak
Yola düştüm kış güni.

gaye gelini agltamaktir, ulan gelin aglatilir mi hic? hep bekledigi hayalini kurdugu ani yasiyor ve o anin zevkini cikariyor, agliyor gibi görünse de icindeki atesli kadin göbek atiyordur.

(bkz: alternatif evleniyoruz yazilari)
kesinlikle candan erçetin'den dinlenmesi gereken türkü'dür.
aslen kına gecelerinde gelin kız ve ailesini ağlatmak için söylense de, asıl etkisini evlendikten sonra* gösteren türkü. öyle bir etki ki bir gece ansızın sizi uykunuzdan uyandırır da anlatamazsınız gözünüden damlayan yaşların sebebini yanınızdan herşeyden habersiz duran sevdiceğinize bile..
*
high high mountains, dont make home.
far far country, dont give girl.
her mother's has one girl, dont see hor.

şeklinde ingilizceye çevrilmiş nadide eser.
bu türküyü duyunca insanın ne çok şey istiyosun ey türkü diyesi geliyor. ama gerçekten de öyle.*
Kına gecelerde,atmasferden mi şarkıdan mı bilinmez herkesin hüngür hüngür ağladığı bir şarkıdır.
Kına gecelerinde, gelinin başında dönerek söylenir ve gelin ağlatılmaya çalışılır bu şarkıyla. (Şimdiye kadar ağlayanını görmedim).
hiç bir müteahhitin bir yerine takmadığı türkü. ama kuruyorlar bacım. (bkz: limontepe) (bkz: egekent)
ev kurmasınlar diye devam eden şarkıdır.

ama nedense;

--spoiler--

yüksek yüksek tepeleriiii kalaylı ahhh kalaylı

--spoiler--

şeklinde devam ederim.*
hüseyni makamında bir türküdür.
Türkünün hikayesi:

Çok eskiden köyün birinde Zeynep isimli çok güzel bir kız vardır. Onaltıya yeni bastığında Zeynep'i, köylerindeki bir düğüne gelen Ali isimli bir genç görür ve çok beğenir. Köyüne döndüğünde hemen dünürcü gönderir. Zeynep'i, Ali'ye verirler ve hemen düğünleri olur.

Zeynep'in gelin gittiği köy ile kendi köyü arası üç gün üç gece mesafededir. Zeynep, anne, baba ve kardeşini tam 7 yıl göremez. Bu özlem Zeynep'in yüreğinde her gün biraz daha büyüyerek dayanılmaz bir hal alır, köyün büyük tepesinde bulunan evinin bahçesine çıkarak kendi köyüne doğru için için kendi yaktığı türküyü mırıldanır ve gözleri uzaklarda sıla özlemeni gidermeye çalışır.

Kocası, Zeynep'in özlemine pek aldırış etmez. Kaldı ki, eski sevgisi de pek kalmadığından Zeynep'i horlamaya, eziyet etmeye başlar. Sonunda bu özlem ve horlanma Zeynep'i yataklara düşürür.

Gün geçtikçe hastalığı artan Zeynep'in düzelmesi için, köyden gelip geçenler anasının, babasının çağrılmasını ister. Başka çaresi kalmadığını anlayan kocası da, kaynanası ve kayınbabasına haber vermeye gider. Altı gün altı akşam süren bir yolculuk sonrası köye ulaşan anne-baba Zeynep'i yatakta bulurlar. Perişan bir halde olan Zeynep hala türküsünü mırıldanmaktadır; Anne babası da türküye söylemeye başlarlar. Çevrelerindeki bütün köy kadınları duygulanıp ağlarlar. Annesi fenalık geçirir. Bayılan Zeynep, hasretini giderir ama çok geç kalınmıştır. Bir daha iyileşemez ve ölür
yabancı şarkı.dinleyip kendini cool sanan kızların kinasinda morallerini bozacak.turku.
http://www.youtube.com/watch?v=DrsU1SN9A6U
Kına gecesi türküsü.
üniversite kurmasınlarrrrr... diyerekten türkiyedeki dağ başına kurulmuş üniler için yapılan bir sitemdir.
çocukluğumda annemin bana ninni diye söyleyip söyleyip ağladığı türkü. neden şimdi sağlıklı ilişkiler kuramıyorum acaba? tşk anam.