bugün

her yiğidin harcı değildir.
Her yurtdışına çıkışımda bunu neden ödüyorum acaba dediğim, şimdilik 50 TL olan ücret.
1.MADDE Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 tl üzeri harç alınır olduğunu bildiğini sanıyorum.
Maalesef seyahat özgürlüğünü (dolaylı yoldan ) sadece bir kesime has kılan uygulamalar zincirinin bir halkası.

"Uzun yıllardır 15 liraya almaya alıştığımız yurtdışı çıkış harç pulu ücreti 2019'da 50 TL'ye çıktı! Açıklanan takvime göre artık içinde olduğumuz 2020'de de yurtdışı harç pulu fiyatı 50 TL olarak zamsız olarak devam edecek"
dönülmemek üzere veriliyorsa koymaz.
Resmen haraç.
" YURTDIŞI ÇIKIŞ HARACI" Olarak düzeltilmesi gereken şeydir.
Pasaporttur, yurtdışına çıkış harcıdır bu kadar pahalı olmasa bu memlekette kim kalır ki ?
türkiyeye özgü bir haraçtır. Dünyada başka hiçbir ülkede göremezsiniz bunu.

15 liradan 50 liraya çıkmış olup, *dövletimiz* işimizi kolaylaştırmak için makina da yerleştirmiştir. Hani *sikiyorum ama rahat sikeyim* muhabbeti.

Kredi kartı/para vs. veriyorsunuz, haracınız hazır.

Daha önceden sıra oluyormuş, ondan makina koyulmuş. Köprüye 2 tane zenci koymuşlar yani.
Akıl almaz, sinir bozan harç adı altında alınan haraçtır.

Pasaporta fahiş fiyatlar ödüyorsunuz, bir de vize zıkkımı için günlerce uğraşıp, tonla para sayıyorsunuz, köppeek gibi fiyatlara uçak bileti alıyorsunuz, yetmiyor bir de devlet baba hazretleri, " dur giderayak bi öpücük daha ver" deyip yapıştırıyor çıkış harcını!
Böyle baba mı olur arkadaş, her gördüğü tenhada sıkıştırana baba mı diyelim şimdi?!
yurt dışı çıkış haracı.
o kadar yerleştiriyorum bu vatandaşa, ama hala yurtdışına çıkacak parası var he?
tiz çıkış harcı alına.
devletin "bana haraç verirsen, senin yurtdışına çıkmana izin veririm" deme şeklidir. yurtdışı çıkış harcı gibi bir isim koymuş olmaları, bunu harç değil haraç olduğu gerçeğini değiştirmez.
aslında birçok ülke bu harcı almaktadır. ama 50 tl gibi asgari ücretin 40'ta biri kadar oranda da almamaktalar. kişi başı 50 tl nedir? devlette para bitmiş olsa gerek.
bir devlet vatandaşından yurt dışına çıkıyor diye vergi mi alır !!!
bunun anlamı ; sende yurt dışına çıkacak kadar göt varsa, at bize de ordan 15 tl yada 50 tl...
bu nasıl bir zihin, nasıl bir vergi sevdası...

bu vergi değil haraçtır !

biri de çıkıp kaldırıyorum demiyor bunu..
beyler bişi sorucam böle bir harc var ben bunu vakıf bankasına yatırdım ama bana 2 tane makbuz verdi herhangi bir pul almadın bu pul gereklimi kontrolde makbuzu versem olur mu yoksa makbuzu görünce onlarmı yapıştırcaklar bir aydınlatın size zahmet.
Neden yatırılmak zorunda olunduğu anlaşılamayan, sayısız harçlardan biridir.
Zaten pasaporttu, fotoydu, vizeydi derken bir tomar para harcamak zorunda olan vatandaşa, bir dipçik daha vurmanın anlamı nedir, biri açıklasın.

Prosedüre uygun yurtdışına çıkıyorum, devlete niye para veriyorum aga?
Izin verdiğin için teşekkür ederim parası mı nedir bu?
imdaaat!!!
Ödemeyi unutup polis noktasından vergi dairesi veznesine dönmenize sebep olan pul dur.
yakinda madem cikis harci aliyoruz birde giris harci alalim diyerek ikiye katlayacak olan haractir pardon harc.
dünyada sadece türkiye'de olan harçtır.

avrupa'dan bir arkadaşımla çıkış yaparken gördü pulu. bu ne dedi, anlattım. güldü 10 dakika aq. ülkemle rezil oldum kıza lan. *
O kadar çok kalem var ki.zaten bilet alıyorsunuz veya sınırdan geçiyorsunuz.
yurtdışına çıkış yapan türk vatandaşlarından alınan ve ne amaçla alındığına kesinlikle akıl sır erdiremediğim kamu geliri... devletin "vaay goççum ! parayı buldun da yurt dışına tatile mi gidiyon ?! eee gitmeden bizi de görürsün artık." deme şekli sanırım.
Pulunu, çıkış damgası vurulması için kullandığım haraç. Öyle ki polisimiz kafasına göre bir yere damga vuruyor. Sonra tek sayfa ziyan oluyor. Öyle ki bu uygulama ile pasaportunuzuz sayfaları erkenden doluyor. Bu vizesi bir yaprağı kaplayan ülkeler için sıkıntı aynı zamanda. Adamlar en az iki sayfa boş istiyor.
yurt dışı çıkış haracıdır bunun tam adı, başka hangi ülkelerde var gerçekten merak edip araştırdım her zaman olduğu gibi bu da sadece türkiye'de ve suriye gibi geri kalmış olan ülkelerde yapılan uygulamalardan biri. yurt dışı çıkış harc pulu denen ve türkiye'de 15 tl olan bu kesintiyi Fransa, italya, Almanya, Slovakya, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Polonya gibi ülkeler vatandaşından almıyor.
evlat acısı 15 tl. muhtemeln yılbaşında kalkmaz 25 tl olur.