bugün

internet ortamı bu kadar gelişmişken hala yasaklara takılan insanların tembellikleri için ağlama duvarıdır. Bence ülkedeki bilgisayar kullanmayı bilmeyen tembelleri deşifre edebilmek için uygulanan yasak. Arkadaşım giren çatır çatır giriyor izliyor.
devlet youtube'a erişemiyorum internete yasak gelmemeli zihniyete diyorki: bakın internet kullanan gençlik; biz bu progralamada, internet araştırmacılığında geriyiz! siz de yalnızca elin gavurunun yaptığı şeye bakıp alıyorsun kendinden birşey katmıyorsun. ben yutubu yasaklarsam sen kalkar düğünde arkadaşınla çektiğin videoyu seyretmek istediğinde ve yutuba giremediğinde bir araştırma yaparsın, baktın hala giremedin gidersin bir coder'le konusursun bu siteye girebilmek için sana program yazar. sende coder'e para verirsin, o aldığı parayı ülke ekonomisine sokar ülke kalkınır. yada sen kalkar gider program yazmayı öğrenirsin cart diye girersin yutuba.

e arkadaşım hala tembelsen, hala bilgisayarda yutuba giremiyorum diye başını iki elinin arasına alıp sözlüğe "ey sözlük ben çok bilgiliyim ama benim bilgi alma özgürlüğümü engelliyorlar" diye entray döşersen bende senin bilgiye ulaşmak için bu ülkede araştırma, çalışma ve öğrenme özgürlüğünü hatırlatırım.

yine bunlara rağmen yutuba giremeyen varsa bana özelden mesaj atsın.
artık açılması gerektiğini, pire için yorgan yakıldığını düşündüğüm olaydır...

(bkz: pire için yorgan yakmak)
devekuşu ile kum tanecikleri arasındaki platonik aşk.
bu kadar uzun sürmesini anlayamadığım davranış. bu nasıl rezillikse resmen sansür!
artık bağıra bağıra yapılan "youtube'a bu adresten girin", "youtube'a bu programla girin" "bilgisayarınızın ayarlarında şunu bunu yaparak sorunsuz youtube'a girin" reklamları sayesinde artık nerdeyse kimsenin haberinin ol(a)madığı engellemelerdir.
artik boku cikmis yasaklamadir. aylardir erisilemiyor, adam gibi kendi dns'imle erismek istiyorum ,yok tunellerden gec elalemin proxy'sini kullan. nedense internet'i yasaklamada onden giden ulkelerin cogu egitim - saglik gibi gereksiz hizmetlerin istatistiklerinde geriden geliyor.
birde cok iyi bir bok yiyorlarmis gibi altina ingilizce aciklama koyuyorlar , sanirim Turkiye'deki odun yabancilar konuyu anlayamadigi icin turk telekom'u gereksiz yere rahatsiz ettiler.
düpedüz hakaret, veya yalan yanlış karalama amaçlı yüklenmiş uyduruk videoların youtube'da yayını durdurulabilir. (örnek: atatürk was a gay falan)... ancak kanal d veya başka bir yerden çekilmiş videolar, (ben bop eşbaşkanıyım diyen rte, türkiye üzerindeki karanlık emellerini anlatan fettoş videoları falan) istense de durdurulamaz. gerçek oldukları için. bu nedenle devam etmekte olan yasaktır.
buradan yetkililere sesleniyoruz acin youtube u biz onu bi hafta icinde temizleriz sozluk olaraktan bize sure verin denilse bile kaale alinmayacagimi bildigim durumdur. ama bu sekilde kimse calismiyor. bari siz zararli olarak belirtin de kaldirtin videolari.*
ergenekon davasına destek yayını yapılmasın diye yasaklılıgı devam eden özgür video paylaşım sitesi.

en son videolar düşmeye başlamıştı, eski yök başkanını mason locasında yaptıgı iddia edilen bakan fırcaladım gegirmesi gibi.
bir türlü bitmek bilmeyen yasaktır.saçmadır saçmalıktır, sadece türkiye'den girişin yasaklanması büyük bir aptallıktır.
YouTube nin sürekli kapatılmasını Türkiye'deki özgürlüklerin kısıtlanması veya özgürlük haklarıyla oynanması olarak görüyorum.Yüce Mahkememizden bu konularda daha hassas davranmasını bekliyoruz...
yasak derken?

C:\windows\system32\drivers\etc

(ya da windows hangi diskte kuruluysa)

"hosts" adinda 2 ya da 3 dosya olacak orada. not defteri olani acin, sonra ilk hosts isimli dosyayi bu not defterinin icine surukleyin. sonra bir alt satira gecin ve sunlari yapistirip kaydedin:

208.117.236.70 http://www.youtube.com #youtube
208.117.236.69 youtube.com #youtube
195.8.214.142 http://www.dailymotion.com #dailymotion
195.8.214.142 dailymotion.com #dailymotion

eger bu cozum olmadiysa birakin boyle kalsin. dns degistirin. onun icin de ag baglantilarim'a girin. yerel ag baglantisina sag tiklayip ozellikler secenegini secin. orada karsiniza cikacak listedeki internet iletisim kurallari yazan yeri cift tiklayin. sonra acilan yerde "asagidaki dns sunucu adreslerini kullan" secenegini isaretleyip sunlari girin.

208.67.220.220
208.67.222.220

daha da olmuyorsa cay demleyin icin.
en uzun olani mayis 2008 de baslamistir.

--spoiler--
Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 05/05/2008 tarih ve 2008/402 nolu kararı gereği bu siteye erişim TELEKOMÜNiKASYON iLETiŞiM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.

Access to this web site is banned by "TELEKOMÜNiKASYON iLETiŞiM BAŞKANLIĞI" according to the order of: Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 05/05/2008 of 2008/402.

Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi, 06/06/2008 tarih ve 2008/624 nolu kararı gereği bu siteye erişim TELEKOMÜNiKASYON iLETiŞiM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.

Access to this web site is banned by "TELEKOMÜNiKASYON iLETiŞiM BAŞKANLIĞI" according to the order of: Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi, 06/06/2008 of 2008/624.
--spoiler--

iki husus dikkatimi cekmistir.

1-) ankara 1. sulh ceza mahkemesi, ankara 11. sulh ceza mahkemesi, bundan sonra ankara 111. sulh ceza mahkemesi gelmeliydi,

2-) 05/05/2008, 06/06/2008, bundan sonra 07/07/2008 gelmeliydi.

(bkz: biri bize bisey demek istiyor)
devekuşunun kum tanecikleri ile buluşması.
saçmalamaktır. kolaycılıktır.

engellemenin kullanıcıyı cezalandırmak olduğunu anlatmak ancak malumu ilan olduğundan bununla vakit harcamayıp işin idari ve hukuki yönü üzerinde durmak istiyorum:

türkiye'de zibilyon tane sulh ceza mahkemesi var, hepsi ayrı ayrı inceleme yapıp engelleme kararı veriyor. youtube o kadar geniş bir havuz ki yüzlerce engelleme sebebi bulabilirsin. yani acil düzenleme gerekiyor bu konuda.

benim önerim bilisim suclarinda görevli olmak üzere bilisim mahkemeleri. bu mahkemeler hem internet hem telekominikasyon konusunda uzman hakimlerden oluşmalı. suçların unsurları, özgürlüklerin sınırları çok iyi belirlenmeli ki ota boka kapatılmasın internet.

aksi halde kafana estiğinde sitelere erişimi engelleyeceğine tümden kapat interneti kurtul o zaman.
(bkz: youtube jacker)
sanıyorum ki, dinitube yada islamtube diye bir site açacaklar. alın bunları izleyin lan diyecekler. youtube la başlayan site yasaklama olayları artık çığrından çıkmıştır kanımca. bütün özgün internet portallarını, fikirlerinizi ve yaptıklarınızı, yapacaklarınızı paylaştığınız bütün siteler, tek tek kapanmaktadır. hikayesini bilirsiniz sanıyorum bir kurbağayı hızlı yanan ateş üzerinde pişirmeye çalışınca kurbağa tencereden dışarı zıplıyor, kaçıyor. ama altını yavaş yavaş açtığınızda tepki vermiyor ve güzelce pişiyor. işte bugünkü türkiye politakası budur. kısık ateşte yavaş yavaş!!
yalnızca, ifade edilenleri görmemizi değil, ifade etme özgürlüğümüzü de kısıtlamıştır. yazıklar olsundur.
ne kadar kompleksli bir millet olduğumuzun kanıtıdır.
Atatürk'e hakaret ve terör örgütünü destekleyici nitelikte videolara göz yuman bir internet sitesinin kapatılması kadar normal birşey olamaz.
hala devam eden uygulama.

biri bana mantığını (varsa) anlatsın.

neden ya neden...atatürk'e hakaret içeren videolar varmış...
eee...
şimdi yok mu.
biz kendi ülkemizde erişemiyoruz ceza bize yani. saçmalığa bakar mısın. olacak iş değil.

"istemediğimiz-toplumca onaylamadığımız videolar var efendim bu sitede, bu sebeple size yasak." mantık bu. pes diyorum.

bu devirde hala ve hala sansürcü ve yasakçı zihniyetin bu denli etkili olması...
gerçi başbakanımız giriyor da asıl skandal da bu zaten.
"aaa yasak ama ben giriyorum." bu ne komedidir ya...

bu ne trajikomikliktir.
bilgisayarı yeni öğrenen insanlara mecburen dns ayarlarını da öğreten yararlı bir yasak,nasıl olsa dns değiştirip giriliyo sorun yok..
an itibari ile akla, neler neler getiren başlık
tekrar vuku bulmuştur. ne güzel, ktunnel'den girdiğimiz zamanları anımsattı.
Dün akşam itibariyle Gene olmuştur. Engelleme değil de baya yavaşlamış. Bu sefer Vpnleri de engellemiş oçlar gittikçe kendilerini geliştiriyorlar. Zenmate, tunnelbear, turbo vpn, hiçbiri işe yaramıyor yarayan program bilen varsa mesaj atabilir.

Supervpn
Hotspot shield
dotvpn
psiphon pro denendi, gene olmadı.