bugün

gecen seneki ygs'de turkce'yi fullemis, matematigi az bucuk yapmis biri olarak "cok kolaydi" diyenlere hayretle bakmami saglayan sinavdir. Ben mi yapamadim sadece diyorum fakat birsuru ogrencinin "cok zordu" dedigi guvender sinavinda fena olmayan bir sonuc almistim ve bu sinav guvender'den cok cok daha zordu. En kotu denemem bile bu sinav kadar kotu gecmemisti. Moralim bozuk, ne yapacagimi bilmiyorum gercekten. Hic bekledigim gibi olmadi. En kotu sonucum 360 civarlarinda bir puandi, bu ondan da kotu. Gercekten rezalet durumdayim.
matematikte ve coğrafyada herkes ben gibi düşündüğüne göre sıralamamın iyi geleceğine inandığım sınav.
Takılınması gereken noktalardan biri de neden soruların sadece yüzde yirmisinin açıklandığıdır.
iyi veya daha az iyi olarak , bir şekilde geçmiş sınav.

moral bozduracak bir kudreti yoktur kendilerinin, zira ygs'de puanlar düşük olsa dahi lys'de olayı kurtarmak gayet mümkündür.

bunalımı bırakıp, istenilen bölümler için biraz çaba sarfedilmelidir.

tivitırda fuat avni'yi takip edin, titreyin ve kendinize gelin. *
sözlükte baya bir 96 lı oldunu görmemizi sağlamış sınav.Neyse inşallah istediğiniz uniye ve bölüme girersiniz gençler.
bundan önceki iki sınavada giren bir insan olarak söyleyebirimki sınav cidden kolaydı. bunu kazanmayan zaten hiç kazanmaz. aceleye gelmiş bu sefer.
buna kolay diyenler ygs 2010 u çözmemiş herhalde.

Kolay olmayan sınav.
Türkçe'nin 3. sorusunun iptal edilmesi gereken sınav.
öss 2003'le yerleşmiş biri olarak yorum yapayım biraz.

sınava sıfır çalışma ile girdim haliye. zira 30 yaşıma geldim, çalışmak ağır geliyordu.

matematik çözdüm her zamanki gibi, dayanamam matematiğe. 40 sorunun tamamını çözdüğümde süremin 1 saatinin gittiğini gördüm. 2003'te sınavı 2 saat 10 dakikada bitirmiştim. yani 180 soruyu 130 dakikada çözerken, şimdi 40 soruyu 60 dakikada ancak çözebildim. ha pratik eksikliği var elbette ama 60 dakika gerçekten uzun. hepsi çözülebilir sorulardı ama çözümü zaman alıyordu, zamanda öğrencinin yarıştığı bir diğer unsur olduğu için matematik zordu diyebilirim. soruların özellikle bir kaçı kafa karıştırıcı ve benim unuttuğum konulardı, hatırlamak için kafa patlattım.

fen kısmına bir göz attım. biyolojide çok fazla kek soru vardı. özellikle biyoloijden ziyade grafik yorumlama ve okuduğunu anlama dayalı sorular bile vardı. bizim sorular sanki daha zordu, gerçi çok hatırlamıyorum ama. şu yaşlı halimle biyoloji bana kolay geldi.

kimya, organik kimya, yok tepkime falan vardı. benim hiç alakam yok onlarla, bizim zamanımızda konulara dahil değildi ondan çalışmadım. fizikte de, çok zorlandığım söylenemez, öyle bizim konulara dahil olmayan ses dalgası gibi şeyleri yapmadım.

feni bitirdiğimde kalan zaman 50 dakika idi. ve yapılması gereken 40 türkçe, 40 sosyal vardı.

türkçe'de de bilgi soruları vardı. yok isim fiil, yok belirtili nesne. hep unutmuşum. benim bildiğim tek şey, yükleme nerede sorusunu sorunca dolaylı tümleci bulduğun. belki o bile yanlıştır. *
türkçe'de son 10 soru kaldığında kalan sürem 15 dakika idi. ben de birazda sosyal çözeyim dedim. gittim 5 tane din kültürü, 5,6 tane tarih, 5,6 tane coğrafya patlattım. 15 soru işaretledikten sonra kalan zamanım 5 dakika idi. onda da 4 tane türkçe sorusu çözüp sınavı sonlandırdım.

özetlemek gerekirse: bizim zamana göre sistem çok değişmiş, yorumdan ziyade bilgiyi ölçen bir sınav haline gelmiş. ama sanki böyle olması daha iyi, hep sınavın zor olmasını savunurum, çünkü kolay sınavı herkes yapıyor ama zor olunca ayrışmalar daha net ortaya çıkıyor. unutmayın, o sınava 2 milyon kişi girdi, zorsa herkese zor.

allah yardımcınız olsun, inşallah istediğiniz bölümlere girersiniz. lys imiş önemli olan, onda size çok başarılar gençler, allah gönlünüze göre versin.
fetonun çalabilme ihtimali olduğu sınav.
cemaat soruları çalıyor.şaka yapmıyorum.bu sınavdada bir indiregandi işlemi olmuş olabilir.

bak demedi demeyin.
itiraf ediyorum, ben de girdim. türkçe geçen seneye göre daha kolaydı, yeni soru tipi denemeye çalışmışlar. matematik bir iki güzel soru dışında orta. fizik, kimya geçen seneye göre daha seçiciydi, biyoloji ise daha kolaydı. sosyal geçen seneye göre daha kolaydı ve coğrafyada geçen seneye göre türkiye bilgisi yerine dünya bilgisine ağırlık verilmişti. genel olarak geçen seneki sınav güvendervariydi, bu sene fem-zaman denemelerine benzemekteydi.
(#19125008)

bir başka ygs sınavı ve yine karşınızdayım.

geçen sene tercihleri yaptıktan sonra ''biga'' atlı çanakkale'nin hiçte şirin olmayan ilçesine gelip okumaya başladım. lan üniversitenin olduğu yer bu kadar mı sıkıcı olur? neyse ygs sınavına başvuru tarihinin son günü ev arkadaşım dedi gel kayıt olalım, sonra bir ışık kayıt olduk.

hiç çalışmadım tabi sınava, hatta sırf şehir değiştirebilmek için girdim denilebilir. neyse sınav gecesine dönelim, stüdyodan çıkmışım yorgunum 5 saat çalmışım, burada ki cafelere geldik. bir arkadaşı gördüm cafede işe başlamış akşam sizde kalsam olur mu? diye sordu. tabi dedim ama nasıl uykum var, kız 3 te çıkacak evde biraz uzak gece vakti kız başına gelmesin dedim, beklemeye başladım. neyse saat 3:45 te çıktı 4 gibi evdeyiz. lan dedim uyumayayım bu saatten sonra kalkamam, derken saat 6 da koltukta uyuya kalmışım alarmı kurmuştum yinede. alarm çalıyor ama nasıl küfürler ediyorum, en son sikerim sınavını uyuyacağım ben dedim. tam o an bir başka ışık annem aradı kalk oğlum para verdin falan dedi. parayı duyunca hak verdim. neyse ev arkadaşımla kalktık 20 dklık bir yürüyüşün ardından sınav yerindeyiz. şöyle bir sorun var sigara almamışım yanıma cüzdanları da evde bıraktık. neyse tanıdık bir kaç kişiyi gördük, onlardan aldım sigarayı. girdim sınava, türkçe'den 35 sosyalden 38 matematikten 25 tane işaretleyip çıktım. sanki ilkokulda türkçe sınavına giriyorum o kadar rahat geçti sınav, hatta 45 dk falan önce çıktım, bakalım sonuçları bekliyoruz.
sadece %20 si açıklanmış olan sınavdır. hala bir anlam veremiyorum.
matematik sorusu vardı bir tane dikdörtgen prizma'nın amına koymuşlar, kesip biçmişlerdi. işte o soru 122 olcaktı a seçeneğiydi galiba.
artık spor maksatlı 4. kez girdiğim sınavdır. açıkçası türkçe soruları düşündürücüydü , yine her zaman ki dediğim gibi bol bol okuyup algısını açan insanların cevaplayacağı türden sorulardı. matematik ilk 5 soruda inalnılmaz kolay olmasına rağmen geri kalanı orta derece de bile zor değil , direk göte kazık durumuydu.. sosyal bilimlerde bir o kadar kolaydı benim için (bkz: algıda seçicilik) fene bakmaya zamanım olmadı çünkü o sırada matematikle meşguldüm.. velhasıl kelam her sınav gibi buda geçip gitmiştir .. üzülmeyin naçizane tavsiyem lys yi sakın bırakmayın kasın anca öyle elersiniz..
türkçe de önceki yıllara göre daha az dil bilgisi vardi bu yönden kolaydı ve paragraflar sıkıcı değildi, tarih gayet basitti sadece 2 soru bilgi sorusuydu, coğrafya tamamen bilgi içerikliydi malesef. Felsefe ve din basit gelir diye düşünenler bilgi sorulunca tokezlemesi muhtemeldir.
Matematik evet matematik geçen yıl ki gibi değildi, süresi olan zorlanmistir muhtemelen.
Fen gayet iç açıcıydi. Özellikle fizik çok rahat çözülebilen sorulardı. Biyoloji yine grafik yine deney. Ama her şeye rağmen güzeldi rahattı. Tüm herkesin güzel sonuçlar almasını tennenni ediyorum Ve 2. Yıl tekrar hazırlanan biri olarak eğer kendi bölümünüze çok hazırlamanadiysaniz veya emin değili iseniz istediğiniz bölüme puanınızin yetip yetmeyeceğinden mutlaka diğer bölümlerden de girin sınava. En yüksek hangisi ise ondan tercih yaparsınız ilk yıldan girmek en güzelidir. Bir yıl bekleyip tekrar hazırlanmak maddi manevi sıkıntı yaratır.
atatürk'ün ilkeleri ile alakalı sorunun cevabının "halkçılık" olması gereken sınav.
geçmiştir giren tüm kardeşlerime geçmiş olsun.
sınav kolaydı basitti diyenlere sesleniyorum. ygsden naparsan yap lys her şeyi belirleyen sınavdır. el var 80 binden 20 bine çıkar, el var 5 binden 20 bine düşer.
biri daha kolay derse yakamı yırtacağım sınavdır. zaten kolay diyenlerin hepsi ya boğaziçi'de ya hacettepe'de okuyor zaten. bu arada yeğin sorusunun cevabı hala belli olmadı mı?
Yayınlanan sorulardan birinin yanlış olduğu söylentisinin hangi soruya istinaden çıktığını anlamadığım sınavdır.
cok sukur bir seyler yaptigimiz sinavdir.guzel bir sonuc bekliyoruz bakalim.
ama
ama

hazirladiginiz sinavin anasini sikim.
lan zor yap.umrumda degil.cok sukur alt yapimiz var.lan kafasiz lan dalagini siktigim matematikte eleyici sorular sormusun.tamam.tebrikler.ilk 100'u ilk 5000 ilk 10 000 ayiracak siraya sokacak kalite sorular var.tamam.bre o fen sorularini yazan sikko.o fizikci.nerde kaldirma kuvveti?nerde basinc?nerde elektrik akimi?nerde basit makineler?nerde dinamik?amk ben bunlari yalayip sicmisim.fizik budur iste.bu lan bu uzaga gitme burda.geliyor bana gezegenler arasi anani bilmem napimli soru soruyor.
kimya.lan nerde kanunlar?nerde hayatimizda kimya?nerde ayrimsal damitma suzme muzme?
biyoloji.nerde siniflandirma?nerde enzimler?lan kalitim nerde hadsiz kalitim.

sik sok sorular sor.alt ust et listeyi.bos bos adamlar gecsin onumuze.sirf bu zaman sinavlarini incelemis sormamislar.lan bu kadar rezil hazirlanmis,bilgi yorum filan olcmeyen sinav gormedim.final dershanesinin sinavlari bile daha iyi.utanmazlar abi utanmazlar..
soruları değil cevapları zor olan sınav.
türkçeyi normalde 35 dakikada bitirip fulleyen bi insan olarak 1 saatte bitirdim üstelik hiç birinden emin değilim.
sosyal de orta derece işte.
of ulan.
metcezir ve Muhammet kelimelerine takılmaktan sınava adapte olamamış bir sürü öğrenciyi ağırlayan sınav. bu başlığa yazıyorum ki ulaşabildiği kadar çok arkadaşa ulaşsın ve de akıllardaki soru işaretleri gitsin.

medcezir: yanlış
metcezir: doğru

muhammed: yanlış (sözlükteki başlığın yanlış açılması bunu değiştirmiyor.)
Muhammet: doğru

çünkü; Türkçe sözcüklerin sonunda b, c, d, g süreksiz-yumuşak ünsüzleri bulunmaz. bu ünsüzlerle biten sözcükler büyük ihtimalle arapça ya da farsçadır. biz bu sözcükleri Türkçeye alırken oldukları gibi almıyoruz ve Türkçeleştiriyoruz. yani, sözcüğün sonundaki süreksiz yumuşaklar, süreksiz serte dönüşüyor zira Türkçe sözcükler p, ç, t, k süreksiz sert ünsüzleriyle biter.

örnek:

farsça/ seped
Türkçe/ sepet

arapça/ hased
Türkçe/ haset vs.

evet bilmemek oldukça normal bir durumdur. ama, hem bilmemek hem de öğrenmemek normal değildir. hem bilmemek, hem öğrenmemek, hem de yanlışında ısrar etmek ise gerçekten ayıptır.