bugün

Yedi güzel şairin hayatını konu eden dizi.
Dizinin ismi bile o kadar güzel, o kadar naif ki pencere kenarı çiçeği gibi..
Şiirle başlar dizi, üzerine bir tutam aşk bir tutam siyaset bir tutam merhamet bir tutam da dostluk serperek yine şiirle biter .

Aşık erdem(dir),maşuk cahit,şiir ise zehra..
burdaki dangozlara inat yeminimi bozup trtde yıllar sonra izlediğim iştir.sadece ve sadece liselilerin edepli muhabbet edebileceklerini dünya görüşünün olabileceğini göstermesi bile yeterlidir.kaç dizi var böyle lan liselilerin serserilik değilde ideal peşinde koştuğu ? ya da maç karı kız muahbbeti değil de benim öyküm güzel senin şiirin harika muhabbetlerinin döndüğü.ben lise öğrencisi birinin anası babası olsam döve döve oturtur izletirim bu diziyi.kurtlar vadisi izleyeceğine azıcık feyz alsın.7 güzel adam değilde mahşerin üç atlısı olarak olsa adı ideoloji farklı bile olsa mesela orhan veli oktay rıfat melih cevdet bile olsa aynı şeyi düşünürdüm.hatta ve hatta necip fazılın bohem dönemini anlatsa dahi.şiirden edebiyattan ahenkli muhabbetten adama hiç bir zarar gelmez.en azından görürler bişeyleri.nazım hikmetin de bir dizisi olsa ya da tevfik fikretin ne güzel olurdu.koy abi yapın bu işleri bu ülkenin insanı aydınlanmaya muhtaç kavga dövüş seks entrika yalan sağcı solcu dinci ateist kavgalarına doydu.iki güzel kelam bir aforizma bile yeter insanların edebiyatı sevmesini sağlamak için.bu dizi olmadan büyük şair erdem bayaziti kim tanıyordu kim biliyordu ? bu bizim hepimizin ayıbı siktimin kıçı kırık topçusu meryem uzerlisi halit ergenci ajdarı biliniyorda ideolojisi şairliğinin önüne geçmiş 3 5 şairden fazlası bilinmiyor.destekliyorum helal olsun trtye.
izlemediğim dizi.lakin burada bazı dangozları görüyorum sinir tepeme çıkıyor.diziyi beğenmeyebilirsin , cahit zarifoğlu erdem beyazıt gibi adamların ideolojisi ve hayat görüşü sana ters gelebilir ama sen edebiyatın ''e'' sini ağzına alıyorsan erdem beyazıtı cahit zarifoğlunu küçümseyemezsin necip fazılı da küçümseyemezsin ya da akifi de.aynı şekilde karşı tarafın dangozlarıda nazım hikmeti yaşar kemali yakup kadri yi attila ilhanı küçük göremez onalara hakaret edemez.bu adamlar bizim değerimiz bizim geçmişimiz sesli tarihimiz vicdanımız.böyle adamlara terbiyesizlik etmek kimsenin haddi değildir.

not:artık şu sikimdirik sidik yarışınızı 2 kelime okumadan savurduğunuz iftiralarınızı sırf görüşü kendinle paralel diye ilah yaptığınız kendi tarafınıza edebiyatçıyı sanatçıyı tarihi kişiliği kullanma öküzlüğünüzü bunun yanında sadece kendi siyasi görüşünle farklı düşünmesi sebebiyle böyle önemli adamları itibarsızlaştırmaya varan hakaretlerinizi ve son olarak beş kuruş etmeyen şu karşıt ideolojilerinizi alın ve siktirolup gidin vatanımdan.
trt'nin son zamanlarda yaptığı kaliteli dizi atılımını destekleyecek etkileyici bir dizidir.
--spoiler--
acının kokusuna gelir şair
--spoiler--

derinden etkilendim. uzun bir ömrü çok seyircisi olur inşallah.
işte bu adamlar:

cahit zarifoğlu
erdem bayazıt
aleaddin özdenören
rasim özdenören
hasan seyithanoğlu
ersin gürdoğan
m akif inan

http://yediguzeladam.blogspot.com/
yakında trt-1 de başlayacak olan ve kahramanmaraş ta çekimlerine başlanmış olan dizidir .

hikayesi ;

dönemin önemli şairleri arasında yer alan erdem bayazıt ın , kara lise de öğrenciyken başlayan edebi yolculuğundan , öğretmen olarak kara lise ye döndüğü zaman dilimine uzanan dönemi kapsar . hikayede mekan ; kara lise den başlayıp , istanbul ve ankara ya ; hatta afganistan a kadar uzanır .

görsel
eserleri anlatan bunca yapımın yanında eser sahiplerini de anlatan, yani sanatçıya da hayat veren bir yapım olduğundan ayrı bir keyif vermektedir.
gönül ister ki bir akım başlasın, garip akımı, ikinci yeniler vb de yapılsın.
izlerken insanı dinlendiren bi diziydi dizinin bu yönü cok iyiydi, boyle diziler kolay kolay gelmez, verilmesi gereken değerin çok altında kaldı,
ailece bu diziyi izlemek varken neden diğer diziler, ailenle birlikte izleyebileceğin ender dizilerdendi.
--spoiler--
herkes kitaplarının son sayfasını açsın. açsın ki nereye varacağını görsün önce.
--spoiler--
leyla ile mecnun'un yayından kaldırılmasından sonra, trt'ye tekrar kanımın kaynamasına neden olan dizi. fragmanını gördükten sonra merak etmiştim ve meraklanmama da, beklediğime de değdi açıkçası.

--spoiler--
yalanın hüküm sürmediği tek yerdir şiir.
--spoiler--

o dönemin gençlerinin sadece kız peşinde koşmadıklarını, ideallerinin de peşinden koşan gençler olduğunu göstermiştir. umarım "halk bunu istiyor, şunu istiyor" zırvalarıyla reyting canavarına kurban gitmez.

--spoiler--
madem öğretmen sınıfa girdiğinde arkadaşların gibi saygıdan ayağa kalkmıyorsun, şimdi de sen ayakta dur ki muhaliflerin bir farkı olsun
--spoiler--
çok güzel şiirler dinledik çok teşekkürler trtye * .
şairlerin şiirlerinden faydalandıkları gibi şilan avcı az biraz şairdir. diziden bu anlaşılıyor. misal zehranın cahitin arkasından okuduğu 'gitme' şiiri bizzat kendisine aittir.
muhtemelen halktan gerekli reaksiyonu alamayacak dizidir.ömründe bir şiir kitabı okumamış,iki satır karalamamış ve hepsinden önemlisi erdem bayazıt,cahit zarifoğlu,rasim özdenören,nuri pakdil gibi şairlerin isimlerini bile duymamışlar için sıkıcı geçecek dizidir.fakat bize ilaç gibi geleceğine inancım tam.

hayırlı olsun.
müzikler harika, dizi harika.
kalite kokusu buram buram.