bugün

ölmek için bir sebep bulmaktır dolayısıyla.
O zaman neden bulmak için yaşa.
Gidin geberin o zaman ne tüketiyosunuz oksijenimi.
Triplere bak sanki çok önemli bi görev yapıyomuş gibi yaşamaya neden arıyo.
Bak hele bak.
Etrafında sana üzülecek kimsenin kalmamasıdır. Silah alıp, kafanıza dayayayıp tetiğe basmak en iyi çözümdür.
ya kardeşler , hayatı madde olarak görenlerin kafasını yaşıyorsunuz. neden öteki hayatı düşünmüyorsunuz. bu hayat zaten gelip geçici sen istemesen de her türlü öleceksin da. ha 1 gun önce ha 1 gün sonra.. öyle ve ya böyle.. madem yaşamak için bir sebebin yok o zaman en güzel sebep sana.. allah için yaşa ve onun için öl be kardeşim. allah yolunda ölenlere ölü de denmez bilirsinki... belki de ölülerin en şereflisi olacaksın. ha kardeşim ?
Vapuru beklerken "niye şuracıkta denize atlayıp yaşamıma son vermiyorum, ne fark eder?" diye düşündüğüm olur ve her defasında tecrübe etmediklerimi tecrübe etmeyi isteme güdüsü buna yanıt verdi. Okunmamış yüzlerce güzel kitap, izlenmemiş binlerce mükemmel film, dinlenmemiş harika ötesi şarkılar-müzikler, tadılmamış orgazmik yiyecek-içecekler, görülmemiş bir dünya dolusu mekan, henüz tanışılmamış onlarca -belki de tek- güzel insan, yaşanmamış tecrübeler... Bunların her biri için sonuna kadar yaşamaya değer.ister film, kitap isterse herhangi bir yeni şey olsun; yeter ki tecrübe edelim. Her gün gidilen işe gidip gelirken bir kereliğine bile farklı, daha önce hiç gidilmemiş yoldan gidip gelmek bile bir tecrübedir ve yaşayışa renk katar.
Bazen yaşamak bir yağmur sesidir, biraz da gece ya da mavi..
ama ölmekten de korkmak.
Hayatta hiçbir şeyin fark etmeme durumudur.
Ağır depresyonun çıkmaz sokaklarındandır.
Bulutsuzluk özlemi der ki; yaşamaya mecbursun!
Bazen böyle durumlarla karşılaşabilirsiniz. hayatınızda küçük bir değişiklik yapın. ama hemen. farklı şeyler yapın. bir uzmana gidin danışın. psikolog veya psikiyatriste. tatile çıkın, birkaç gün kafanızı dinleyin. eve gittiğiniz yoldan değil de farklı yollardan gitmeyi deneyin. bir dernek veya vakfın çalışmalarına ortak olun. Sokak hayvanlarını besleyin. mutluluğu size altın tepside getirip sunmayacaklar. onu siz oluşturacaksınız.
Yaşamak için bir çok sebeb var. Hayatında bir hedef yoksa herşey boş gelir. Kalbinin huzur bulmasını istiyorsan allaha yönel değişimi göreceksin.
Yaşamaktan bıkmış ya da kendini yaşama hevesine bağlayacak nedenler bulamayan kişi beyanı.
belki hepsi bir kelimeye bağlıdır.

'umut'.

yaşamın önemini arttıran olgu muhakkakki ölümdür.

ölümü istemek ise yaşamı yaşamanın mantığına tersttir.

ölümü isteyen birinin ise görece 'umudu' tükenmiştir.

yaşamak için umudu yeşertmenin yollarını bulmak ise malum olduğu üzere biraz meşakkatlidir.

bir amaç edinmek bu umudu yeşertebilir.

bu amaç; iyi bir kariyere odaklanmak da olabilir, gönüllülük esasına dayalı bir yardım faaliyetine katılmak da olabilir, iyi bir müzisyen olmak da olabilir.

yine bu amaç; kitap yazmak da olabilir, yeni bir dil öğrenmek de olabilir, evlenmek de olabilir.

ya da iyi bir düzenbaz olmak, dolandırıcı olmak da ya da iyi bir karikatürist olmak da bu amaca dahil edilebilir.

param yok, çevrem yok, yeteneğim yok, destekleyenim yok bahanesine sığınanlara tarihten uç örnekler verilebilir elbette ama buna da gerek yok.

her şeye rağmen yaşanmak isteniyorsa ulaşılmaz hayallerin peşinde 'umutla' koşmak yeterli olacaktır.
Bünyedeki manevi yoksunluğun tavan yapmış halidir.
Benim bazı borçlarım olduğu için ölemiyorum maalesef. Onları ödedikten sonra istediğim gibi rahatça ölebileceğim. Gerçi ölsem ödemekten kurtulurum ama olsun. Tekrar istemeye yüzümüz olsun.
evden dışarı çıkmayı, sosyalleşmeyi gerektirir.
Yaşamın bir anlamı yoksa öl. Yok eğer ölemiyorsan kendi yalanını kendin icat etmek zorundasın.
Eğer hala yaşıyorsa bir insan, yaşamak için mutlaka bir sebebi vardır. Kendisi bunun farkında olmasa bile...
Ama ölmemek için çok neden var.
Hayata sımsıkı sarılmış engelli insanlarla iletişimde ol mesela. Ya da kanserle mücadele eden çocuklarla hamurdan tencere yap. Tencerenin kulpu için kırmızı renk seçen çocuğun tebessümünü seyret.
Sağlıkla nefes almak bile yaşama tutunmak için bir neden aslında.
Allahı sev kardeşim. Allahtan uzaklaşmaları nedeniyle bugün insanlar hayattan tat alamaz haldeler. Haline şükret sağlığın yerinde. Hastanelerin acil servislerine git haftanın bir günü. Hastaları gez dolaş, hem geçmiş olsun de hem de empati kur ibret al. Bir başka gün hapishaneye git ziyaret et mahkumları. idare izin verirse eğer. Tımarhaneye git. içerdekiler mi yoksa dışarıdakiler mi aķıllı bak bakalım. Darul acizeye git. Huzurevine git. Yıllamış çınarların hikayelerini dinle. Hiç bi yerde duyamıyacağın bilgileri hatıraları dinle. Evlatların vefasızlığına ağla. Yetimhaneye git. Anasız babasız çocuklarla kal bir iki gece. Yüreğine merhamet gelsin. Okşa yetim çocukların başını. Yetmedi mi ? geneleve git. Uçkur çözmeden ver ücretini kadının anlatsın sana nasıl bir orospu çocukluğuna maruz kalıpta geneleve düşürüldüğünü. Ciğerin parçalansın. Sonra da kabristana git. Sabaha dek bekle mezarların başında usulca. Dirilerin söyleyemediklerini söylesin, anlatsın sana ölüler.

Dostum hayatı tanımadan, yaşamaktan vaz geçmeye hakkın yok. bırak bu şımarıklığı. Bak daha 20 yaşında, hayatın baharında gencecik fidanlar gülerek ölüme koşuyorlar.
Yaşamak için bir amaç mı lazım her zaman. Uzun zamandır amaçsızca yaşıyorum. Bir amaç uğruna uğraşmak beni yoruyor artık bunu kaldıramıyorum. Ben sadece yaşamak istiyorum. Nefes almak,sevmek,aşık olmak,insanların gözlerinde kendimi görmek. Ben sadece insan olmak istiyorum nedensizce insan olmak...
sürekli hissettiğimdir.
Annen de mi yok ?