bugün

Deizm ama hiçbir şeye de inanmıyorum desem yeridir, tanrının evreni kontrol edip etmediğiyle ilgilenmiyorum açıkçası.
Tarihselci müslümanım.

islam temiz samimi halis niyetli olmanın dini.

insan iyi niyetle islam'a sarılsın da gerisi allah'a kalmış halde.
Kızılbaş ( alevi ) islam.
görsel

"şu küçük pipiliyi yüce FSM yaratmadıysa insan nasıl var olabilir? bir kalem kendi kendine var olabilir mi? kalemin bir yapanı olduğuna göre insanı da bir yaratan vardır." saçmalığına inanmıyorum. dümdüz ateistim bu dünyadaki tek gerçek ve geçerli bilgi bilimdir. bunun dışında kalanlar insanların hayal dünyasını süsleyen fantazileridir.
Hala araştırıyorum, umarım Tanrı vardır.yoksa ölüm son .
(bkz: boş küme)
--spoiler--

şu küçük pipiliyi yüce fsm yaratmadıysa insan nasıl var olabilir? bir kalem kendi kendine var olabilir mi?

--spoiler--

fatih sultan mehmet'i niye katıyorsunuz ki?

ben antiçomaristiyanım...
tek tanrı inancına sahibim.öle mezhep tarikat filan bilmem.peygamberleride tanrılaştırmıyorum.türbeleri aşındırmam.evliya filan saçmalıklarada inanmam.
Adventist protestan.
Rasyonel monoteizm.

Evet.

Şuan içine şirk bulaştırılamamış tek kitap kuran. incil teslis ile tahrif edilmiş. Diğer bütün mistik dinlerde ise yine insanlar ilahlaştırılmış. Bilimsel ve matematiksel olarak ilahi bir kitap olduğu ispatlanabilecek tek kitap yine sadece kuran.

Hem rasyonelizmi hem monoteizmi açıklamış olduk.
1 yıl önce Müslüman olan biri.

Elhamdülillah.

Doğru yolu bulduğum için mutluyum, geç kalmış sayılmam en azından gözlerim açıldı.
ateizm. hiçbir mitolojik, dinsel, inanç tabanlı olguya inanmıyorum.
Dinim yok. Ateistim.
Bu ankete göre Türkiye'de % 10 bile Müslüman yok.
islam elhamdülillah.
adventist protestan.
Hiçbir şey.

(bkz: Apateist)
tabii ki ateizm. dinlerin ve tanrının insanlar tarafından yaratıldığını bilecek kadar bilgi sahibiyim.
deistim ben.
islam dini, Hanefi mezhebi.
(bkz: allah yok din yalan)

Dini inanç değil ama kısaca böyle...
Oraya bir Müslüman daha ekleyiniz, teşekkürler.
Birkaç yıl deisttim. Bu esnada her şeye daha objektif bakabilme şansı yakaladım. Bu böyle sürer diye düşünürken, karşıma prof. Doktor gazi özdemir çıktı. Bir bilim adamının analitik zekasının olayları anlayış ve aktarış tarzı, 55 yıldır kuran'la haşır neşir olması, anadilinin arapça olması ve dahası atatürk'le ilgili olan görüşleri, kuran çevirisi yaparak bundan tek kuruş maddi gelir elde etmemesi ve daha sayabileceğim pek çok özelliği ile dinlere ve islama bakış açımı değiştirdi. Şimdiye kadar öğrendiğim, saçma bulduğum her şeye mantıklı açıklamaları vardı.
Mitolojik çağdan, günümüze kadar olan ibadet benzerliklerinin anlamını dahi anlamamı sağladı. Cevap basitti, çünkü tüm öğretiler hep aynı kaynaktandı.
Ne boş öğretiler ve huraflerle ve dahi şirklerle boşa zaman harcamışım. Her şey çok basit ve hiç zorlaştırıcı değilmiş. Burdan kendisine saygı ve minnetlerimi sunmayı bir borç bilirim. Gerçekten hazır olanların ve kafası milyon tane gereksiz bilgi ve ritülle dolmuş olanların da karşısına çıkmasını temenni ederim.
Hiçbir şey. Hiçbirşeyciyim, neyciyim bilmiyorum, bildiğim tek şey arap düşmanıyım.
filozoflar tarafından akla uygun hale getirilmiş islam'a inanıyorum. Yani Tanrı akıl'dır ve bizimle sadece akıl yoluyla iletişime geçebilir. Ne kadar iyi eğitim alırsak, okursak araştırırsak, bilimsel çalışma yaparsak o kadar akıllı olur dolayısıyla Mutlak Akıl'a yaklaşmış ve Mutlak Akıl'ın dediği/istediği insan olmuş oluruz.