bugün

eş anlamlısı platodur.
Edirnenin bir kıyı köyü.Ege denizindedir.Suyu soğukdur.Kışın kalanlar pek yoktur. Güzel şirin bir tatil köyüdür.
bahçelievlerde mahalle.
bahçelievler'in merkezi konumundaki yer.birde yeşillik olarak bilinen yaylalar vardır.
özellikle akdeniz'de sıcaktan bunalan insanların, şehirden biraz uzakta ve yüksekte bulunan açık alanlarda yaz boyunca yaşadığı, şehre nispeten serin yerlerdir.
istanbul'un bahçelievler ilçesinin bir semti.
bahçelievler evlendirme dairesi ve istanbul'un önemli anadolu liselerinden bahçelievler adnan menderes anadolu lisesinin bulunduğu semt.
bir tarafında haznedar, bir tarafında şirinevler, bir tarafında soğanlı, bir tarafında e-5 bulunan bu semt.
edirne nin saroz körfezine bakan bir kıyı köyü. yazın istanbul dan çok sayıda tatilci akın eder.
Coğrafi bir kavram olmasına karşın, ülkemizde hayvanların yem sağladıkları önemli alanlardır. Yaylalar dağ ve tepeler üzerindeki düzlüklerdir. Bu düzlükler yer yer akarsuların açtıkları vadilerle parçalanmışlardır. Bu nedenle yaylalar nispeten düz veya az dalgalı yüzeylerdir. Yaylaların yüksekliği 500 m. den başlar. Bu nedenle yılın büyük bir bölümünde karla kaplıdır.

bir de bakınız:

(bkz: yaylalar yaylalar)
mithat körler den dinleyin.
günümüz türkiye türkçesinde, "yay" kelimesi kaybolmuş ve yerini, önceki mevsimin adı olan "yaz" doldurmuş ise de, öteki türklerde "yay" ismi devam etmektedir. türkiye türkçesinde de "yay" ismi, yaz mevsiminin geçirildiği yer anlamında kabul edilebilecek olan "yayla(k)" isminde kesinlikle yaşamaktadır. yayla sadece göçer-evliler için değil, köy,kasaba ve hatta şehir insanı için de aynı derecede önem taşımaktadır.
istanbul-bahçelievler de bir semt. yeni taşındım, gayet güzel lokantaları ve büferleri olan bir semt, kilo almak için iyi bir yer.
bingöl ilinin genç ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: adaklı)
Denizli ilinin Buldan ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: Buldan/#5117322)
Düzce ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köy ve mahalleleri için:

(bkz: düzce/#8404218)
erzurum ili, Pasinler ilçesine bağlı bir köy.

(bkz: pasinler/#8996938)
ankarada en çok hasretini çektiğim yerdir. trabzonun yaylalarına bayıldım tavsiye ederim.
her ne hikmetse vakti zamanında göç edenlerin tekrar geri dönüp, köyden daha çok vakit geçirdikleri yer. tabi yayla sadece yerleşim birimi için değil, evler de yayla olarak adlandırılıyor. çoğu eski yaylanın (ev olanından) içinde rüzgarı bizzat hissedebilirsiniz. çoğu yaylanın içinde birbirine bitişik kenarlarca uzanan yataklar bulunur. bu yataklar duvarlara monte edilmiştir genelde ve hareket ettirilemez. iş böyle olunca birinin ayağı diğerinin kafasına yakın gelebilir, şayet bir de kokuyorsa tamamdır. bunlar küçük problemler.

aha işte bu da bizim yaylaların doğası

görsel
görsel
görsel

en son resimde de au yukardaki hopalinin yaylasudur böyük ihtimal.
türkiyede en yaygın köy altı yerleşmesidir.
Kokusunu Özledim, berrak buz gibi suyunu Özledim, yeşilini özledim, civcivimi özledim, yÜrÜyÜŞlerimizi Özledim... Kısaca Çocukluğumu Özledim lan ben! Offf...
havasıyla, yeşiliyle insanı mest eden bir tür yerleşim yeri.
bir aile geleneği. Yörüklükten kalma mıdır sıcaktan kaçma mıdır nedir bilmem düzenli aile aktivitemiz. Temiz havada soğuk sularda mangal keyfisi denebilir.
karadeniz de bir aile geleneği. hatta ben de bir tane ev yaptırmak istiyorum ileride nasip olursa. yazın 1-2 hafta gidip kalır büyüklerimiz yalnızca eşiyle. bazen çocukları gelir günübirlik, hem birlikte yayla serinliğinde mangal falan yapar bir günde dört mevsim yaşarlar hep birlikte hem de yazın ortasında bir tarafları donar. sis basmış yayla havasında çocuklar top oynar. büyükler semaver başında sohbet ederler. eğlenceler, festivaller olur onlara iştirak edilir. ama hepsi aile ile olur. güzeldir. allah herkese nasip etsindir.
akdeniz'de yörüklerin devam ettirdiği gelenek. sahilin sıcağı ve nemine karşın serin ve kuru bir havası olur.
dağın yüksek bölümü
sultan murat yaylası gelir akla yayla denilince.
kelime anlamı dışında istanbul bahçelievler'de bir muhit. güzeldir hoştur severiz.