bugün

(bkz: sticky keys)
denetim masası - erişilebilirlik seçeneklerinden kullanımı kapatılabilen tuşlardır.
windows'un "bak sen gerzeksin, 5 kere bu tuşa bastığına gore daha neler yaparsın. Sana ben yapışkan tuş özeliğini açayım, rahat et" anlamına gelen tuşlardır.
shift tusuna üst üste 5 kere basınca bir pencere acılır. Burda tamam iptal ayarlar butonları bulunur.

tamam dersen; shift basılı kalır. ve sen shift ile yapacagın işlemleri shifte basmadan yapıyor olursun. ama sayıları kullanamazsın.
iptal dersen; iptal eder. bu kadar basit.
ayarlar dersen; ayar kısmı cıkar günlük ayarını alırsın demicam tabi.* Oradan da klavye ses görüntü genel konularında yapabileceğiniz ayarlar cıkıyor.

bu özelliği kaldırmak için ayarlar kısmını kullanın dıyorlar ama bu mümkün olmayabiliyor. O zaman reset atın.
tesadüfen farkettiğim çok fazla basınca devreye giren tuşlar. **
shift tuşuna 8 sn. basınca çıkar. bütün tuş takımını altüst eder. tekrar kapatmak için akla karayı seçtirir.
denemeyiniz.

edit: öğrendik ki 5 sn.den fazla basınca çıkıyormuş. niye 8 bilmiyorum. güzel rakam be! 5,13 saniye basınca da çıkıyor halbuki.*
(bkz: spermatogenesis)
allahsız tuşlardın kendileri. sümük gibidirler . genelde oyun oynarken musallat olurlar da ağzımıza sıçarlar.
vista'da klavyede iki tuşa aynı anda bastığınızda devre dışı kalır. ayrıca yapışkan tuşlarla ilgili ayarlar
denetim masası-erişilebilirlik seçenekleri'nden değiştirilebilir.
Etry girme ve karpuz* yeme eylemlerinin aynı anda yapılası halinde elde edebileceğiniz tuşlardır. Evde icra etmek mümkündür.
cod serisini veya prototype oynarken insanı çıldırtan bir durumdur.
fazla masturbasyon yapan bilgisayar kurdunun karsilastigi durumdur.
ağızlarına bir tane yapıştırmak farz olan tuşlardır. adamı sinir krizine sokarlar mazallah.
birkaç kere shifte basınca ortaya çıkan, bir kere bile ne oldukları anlaşılmamış şeyler.
shift'e sürekli basıldığında, oyundan çıkartan tuşlardır. hayattan bezdirir. hayatı zindan ettirdi, mk tuşları ya ! bir oyunda ne zaman uzun süreli shift tuşuna bassam 'yapışkan tuşları kullanmak ister misiniz?' diye mesaj çıkıyor. kullanmak istemiyorum bu allahsız tuşları, habire karşıma çıkıyor.
sayesin de sınavı 2 soruyu yapamadan tamamlamıştım.

sql sorgularıyla alakalı bir sorunun cevabını düşünürken -malum bol bol alttan çizgi olduğu için- elim shiftte kalmış. o kadar iç içe sorguyuda kafamdan yapmayacağım için, öyle sınav sonuna kadar beklemek zorunda kaldım.