bugün

Deniz çocuğu olanlar bilirler. Yakamoz ayın deniz üzerindeki yansıması değildir. Onun adı ayın deniz üzerindeki yansımasıdır. Yakamoz adı Noctiluca Milliaris olan tek hücreli bir canlının kendisine dokunulduğunda fosforlu bir ışık yayması sonucu oluşan doğa üstü bir olaydır. Görüldüğünde insanlarda başka bir boyuttaymış hissi uyandırır.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.denizce.com/yakamoz.asp (Burada bahsedilen canlının bir fotoğrafını da görebilirsiniz)
ahmet kaya'nın hoş bir şarkısı
her denizli şehrin kenarında bulunan cafelerin en az 1'ine verilen isim (yakamoz cafe). *
deniz seki nin güzel şarkılarından biridir. klibini de okan bayulgen çekmişti yamulmuyorsam.

bir sancı içimde
nefes almak istiyorum
bana ne olur gücenme
bırak beni kendi halime

unut beni yakamoz misali
vururum belki denize
kimin aklına gelirim sence
okudun beni gecelerce

hiç anlayamadın
aşka emir verilmez anlatamadım
gün doğdu yıldızım oldu
onu senle paylaşamadım
çok yalnız kaldım..
bir müddet sonra ortamdaki en hiperaktif canlıyı bile durgunlaştıran bab ı esrar dan gelme yansimalar eseri..
yakamoz'u oluşturan canlılar , Karayib Denizi'nde yaşayan ve ışık üreten birçok deniz hayvanından biri olan , yüzlerce hatta daha fazla türü bulunan Ostracodlar'dır. Ostracodlar bir susam tohumundan daha büyük olmayan kabuklu canlılardır, fakat birçok canlının yapamadığı şeyleri yapar ve vücutlarında ışık üretirler. Ostracodlar ışık saçan zerreleri üst dudaklarının içinde bulunan bazı bezlerden bırakır. Yalnızca erkek Ostracodlar ışık üretir. Her gece güneş battıktan yaklaşık olarak 1 saat sonra yüzlerce erkek Ostracod, dişileri kendilerine çekebilmek için ışık saçmaya başlar. Erkek Ostracodlar etrafta yüzerken arkalarında parıldayan noktalardan oluşan bir iz bırakır. Yakamoz olarak adlandırılan bu iz nedeniyle Ostracodlar'ın bulunduğu sularda binlerce küçük, parlak ışık yanıyormuş gibi olur.

ostrocod --> http://www.hayvanlaralemi...ostracoddolphingmay94.jpg

kaynak: http://www.hayvanlaralemi...4-100.php#genelozellikler
sozleri tam yazılsın da tam olsun bari :

Yağmur yağar ıslanırsın vay aman
Güneş doğar kaybolursun vay aman
Ay ışığı der durursun vay aman
Yakamozsun sen

Sessiz sessiz ağlar gibisin vay aman
Zaman geldi gideceksin vay aman
Bırak ay gitsin sen kal bu gece
Umudumsun sen
yakamoza kemolüminans denir.iki çeşidi vardır.
fosforesans:ölü organizmaların ayrışmasıyla serbest kalan fosforu görmemiz.
bioluminesans: organizmadaki luciferin proteininin luciferaz enzimiyle oksitlenmesi sonucu meydana gelen ışık olayıdır.****
Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler.
mukemmel bir ahmet kaya sarkısı.

''Sessiz sessiz ağlar gibisin vay aman
Zaman geldi gideceksin vay aman''
(bkz: bırak ay gitsin sen kal bu gece)
ayın şavkı ile sıkça karıştırılan, deniz canlıları sayesinde oluşan ışık çıkartan doğa olayı.
(bkz: yakamozsun sen)
ancak gece denizde ışık yokken hatta en iyi, gece dalışlarında görülebilen, balıkların beslendiği minimini canlılardır.
Almanya'nın başkenti Berlin'deki Dış ilişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen, 60 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 kelimenin göz önünde tutulduğu yarışmada, 3 kişilik jüri tarafından dünyanın en güzel sözcüğü olarak belirlenen türkçe sözcük...
Bu konuda yapılan açıklamada, ayın sudaki yansımasını ifade eden "Yakamoz" sözcüğünün, orijinalliği, anlamı ve kültürel önemi açısından birinciliğe layık görüldüğü bildirildi.
Yarışmada ikinciliği, horlamak anlamına gelen Çince "Hu lu" kelimesi kazanırken, üçüncülüğü de Afrika'daki Luganda dilinde "düzensiz" anlamına gelen "Volongoto" sözcüğü elde etti.

http://www.milliyet.com.t...07/10/25/son/sonyas17.asp
rumcadan dilimize girmiş kelime.*
burcu güneşin bir şarkısın da : ''... ay ışığı yakamozlar ah... '' şeklinde geçen sözdür.
yunanca sözcüktür. (tdk)
dünyanın en güzel sözcüğü seçilmiştir.

yakamoz, dokunulduğunda ışık üreten bir planktondur.

ay ışığı olmayan gecelerde denize girdiğinizde milyonlarca ışık patlaması size eşlik eder. kendi ışığınızı yaka yaka dibe doğru gidersiniz...
özellikle, dalıştan sonra su yüzüne çıkarken yakomozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından akıp, gider. yüzünüz aydınlanır ve gümüş tozu ile kaplanır.
milyonlarca canlının bir araya gelmesinden kaynaklanan, incecik bir gümüş tozunda yüzerken romantizmin doruğuna çıkarsınız.
sonar transmisyonunda da ortaya çıkar...
önce tanımsa eğer; ay ışığının su da yansıması. sonra;

Geçtiğimiz günlerde tam 60 ülke dilinden yaklaşık 2 bin 500 kelimenin yarıştığı sözcük yarışması yapıldı Berlin de. Dış ilişkiler Enstitüsü tarafından düzenlenen yarışmada, Türkçe Yakamoz sözcüğü, 3 kişilik jüri tarafından dünyanın en güzel sözcüğü olarak belirlendi. Ve dendi ki ''Yakamoz, orijinalliği, anlamı ve kültürel önemi açısından birinciliğe layık görülmüştür''
Jüri, ikinciliğe, horlamak anlamına gelen Çince ' Hu lu' kelimesini, üçüncülüğe de Afrika daki Luganda dilinde düzensiz anlamına gelen Volongoto sözcüğünü seçmiş.

Bir yanlışı düzeltmekle başlayalım işe; Yaygın sanı ay ışığının sudaki yansımasının yakamoz olduğu yönündedir dedik ya, hayır, onun adı ayın şavkı dır. Ay ın şavkı suyun üstüne düştüğünde oluşan görüntü ise Selvi Simin dir. Selviyi biliyorsunuz, sim de gümüş demektir. Yani bunun adı Gümüşten selvidir.
Eeee, şair Ayın şavkı bir selvi simin imiş suda dediğinde işte bu durumu betimler. Yakomoz la uzaktan yakından alakası olamaz. Üstelik Ay olan gecelerde, Ay ın ışığı baskın çıktığından yakamozların oluşturduğu o şahane pırıltı görülemez bile.

Yakamoz bir canlı türüdür. Planktondur, boyutları milimetriktir. latince ismi Noctiluca Milliaris dir. VücudundaLimunisans maddesi bulunur ve bu madde, canlı hareket ettikçe ışık saçar.
Kapkara denizin üstünde ışıltılı bir masalsı yol oluşmuşsa, o karalığın üstünü sanki gümüşten tozlar kaplamış gibi görünüyorsa orada yakamoz var demektir işte.
O nedenle, çoğu balıkçı teknelerinde yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer bulunur. Bir balıkçı ay olmayan gecelerde buraya oturarak yakamozları gözlemler. Eğer yakamoz varsa o bölgede balık var demektir tekneler yakamoza doğru yönlendirilir.
*
altın gibi kalbi olan kelime.
paha biçilemeyen kelime... öyle her yerde kullanmayın aman diyim... uludağ semalarından süper görünür bir de...
her gece heybelide mehtaba cikanlarin yol manzarasinin ana temasi olan olgudur.
gel bana ay gözlüm,
leb-i deryanda yakamoz olalım.
(bkz: leb-i derya)
an itibariyle marmara denizinde sergilenen şaheser güzellik.