bugün

nevermore'un, sesini ilk duyduğumda hayran kaldığım solisti.
en iyi performansini dead heart in a dead world albumunde gosterdigini dusundugum,eski sanctuary yeni nevermore solisti.
çığlıklarıyla ünlü; her türlü vokali yapabilen, bruce dickinson dan daha gür sesli ve neredeyse rob halford kadar sesini bir anda değiştirebilen, an itibarı ile james hetfield la birlikte en karizmatik iki vokalden biridir. sanctuary deki agresif vokaline nevermore da progressive bir özellik ekledi ve bizleri mest etti.

şeker hastası olması sebebiyle bir şişer bir iner; inik zamanlarında o çok ünlü sarı ve uzun saçlarıyla çok yakışıklı bir adamdır, şu an belki de metal piyasasının en iyi vokalidir*.
günümüzün en iyi metal vokalidir. ses rengi bakımından ise rob halford'la birlikte en tepededir.

yeni albümü de kusursuz olmuştur.
yok böyle bir adam, yok böyle bir vokal dedirtiyor. zamanında sanctuary adlı power metal grubunda söylemiş ardından gruptan ayrılarak nevermore adlı progressive/thrash grubunu kurmustur. ayrıca gecen yıl kendi albümünü de cıkarmıstır. nevermore konserini 3 defa izlememin * nedenidir kendileri. ayrıca onca sarkıdan sonra headbang yaparak bizi gaza da getirmektedir. ne diyelim umarım bir gün ülkemize gelirde vip den izleriz *..

(bkz: Praises to the War Machine)
born'da vokalde ilahlaşan, müthiş sesli sarışın abimiz. gigan tour'daki performansı izlenmeli, dinlenmeli, nakaratlarda eşlik edilmelidir.
daniel heiman ile birlikte bu tarzda en sevdiğim, taptığım 2 vokalden biri. hipnotize edici bir sesi var.
huzur veren ama aynı anda acıyıda yükleyen deli adam. iş yapar.
duygulu vokali damardan veren üstün yetenekli vokalist. metal için yaratılmış belli. nevermore'un konsepti vokaline cuk diye oturuyor, bu da bizleri mest ediyor. şarkı sözlerindeki edebi dil ise oha dedirtiyor! tenormuş zaten öyle bir şey duyduğumu çok iyi hatırlıyorum, zaaten ses tonuna baktığınızda çok uç sesler çıkarabilen bir ses yapısına sahip olduğunu, dolayısıyla her türlü vokalin altından kalkabileceğini anlıyorsunuz. kimse kusura bakmasın, rob halford falan iyidir, hoştur, severim ama warrel dane benim için clean vokalde ilah olmaya gidiyor...
sentient 6 şarkısında sesiyle insanı öldüren mükemmel vokal.
"iyi vokal" * teriminin dünya yüzüne yanısımış hâlidir. duruş açısından da pek bir "metal" durmaktadır kendisi.
solo albümü de nevermore kadar başarılı olan vokal.
jeff loomis'in solo albümünden* daha başarılı bir solo albüm yapmış harika insan.

türkiye konserinde de samimi tavırları ve seyirciye yalakalık yapmayan sözleriyle benim için yerini doldurulamaz yapmıştır. solo albümünde brother diye bir şarkı vardır ki ne siz sorun ne ben anlatayım. warrel dane'in abisi olsaydım vicdan azabından ölürdüm sanırım.

sesiyle deliliği, o çıldırma evresini, çaresizliği, öfkeyi en iyi anlatan vokaldir.
brother isimli şarksını dinlerken, insan bir abiden nasıl bu kadar nefret eder ulan, diye kendi kendinize sormanızı sağlayan adam.
kalp krizinden kaybetmişiz be r.i.p chuck'ın yanına warrel abimiz de eklendi bugün.

http://loudwire.com/warrel-dane-death/
malesef kalp krizi sonucu 48 yaşında aramızdan ayrılmış. ve evet bugün Chuck schuldiner'ın da 16 yıl önce vefat ettiği gündü.
güçlü ve farklı ses rengiyle metal&rock vokalleri arasında farklı bir yeri vardı benim için. nevermore ne zaman birleşecek yeni bir albüm dinleyebilecek miyiz derken.. *
tıpkı diğer erken kaybettiğimiz isimler gibi arkasında çok boşluk bırakmış muhteşem adamdır.

müzik adına daha çok şey yapabilirdi.

huzur içinde uyusun...
sanctuary ve nevermore gruplarında solistlik yapmış, sayısız başarılı işe imza atmış fakat 13 aralık 2017’de kalp krizi nedeniyle hayata veda eden amerikalı şarkıcı ve söz yazarı.

türk metal grubu collectorın “end this life” parçasında da chris broderick ile katkısı vardır.

şarkı linki: https://youtu.be/mzH1cQGX7yI