bugün

ahım şahım bir senaryosu olmasa da grafikleri kelimenin tam anlamı ile aşmış olan film. izleyenlere adeta görsel şölen havası yaşatan aksiyon sahneleri ise filmin sonuna kadar sizi koltuklarınıza yapıştıracaktır. angelina joile'nin olanca güzelliğini gözler önüne serdiğini de düşünecek olursak bu filme sevgili ile gitmek oldukça risklidir. **

Wanted'ın bir özelliği de, Red One digital kameranın kullanıldığı ilk film olmasıdır.

--spoiler--
kanımca filmin en can alıcı anı; angelina joile'nin final sahnesinde üzerinde "goodbye" yazan kurşunla yaptığı son atıştır.
--spoiler--
son derece güzel bir aksiyon filmidir. baştan sona eksik olmayan aksiyon sahneleri filmi izlenir kılmakta. ha bir de angelina jolie faktörü var tabi ki...

--spoiler--
angelina jolie'nin esas oğlanı dudaktan öptüğü sahnede, esas oğlanın sevgilisini düdükleyen herifin ettiği laf cuk oturmuştur. tebrik edesim gelmiştir.
--spoiler--
hayatı sürekli bilimsel bir gerçeklikle açıklamaya çalışanlarca saçma bulunan bir bekmambetov filmi.
--spoiler--
ne bekliyorsun arkadaşım adam aksiyon filmi çekmiş. sci-fi channel'da belgesel izlemiyorsun ya. kurşuna falso da yaptırır röveşata da çeker plase de vurur.
son dönemde yapılan aksiyon filmlerine bakıldığında son derece özgün bir senaryo ve görselliğe sahip izlenilesi bir yapımdır.
ayrıca filmin en etkileyici sahnesi ne banyo sahnesi ne de öpme sahnesidir.*en etkileyici sahne esas oğlanın gerçek babasını öğrendiği sahnede kendisine kurulan komployu öğrenmesiyle başından aşağıya kaynar sular dökülme hissini yaşadığı andır.
--spoiler--
günlerden bir gün arkadaşlar gene toplandı gidelim bir filme, bak acayip süprizi var ulan gel heba etme güzel günümüzü dediler. lakin hepsi bilir acayip film sonu tahmin ederim, bak bu sefer edemeyeceksin diye sidik yarıştırmaya kalktılar. neyse gittik filme daha ilk sahneler angelina jolie felan bir markette çatışmalar. bak dedim bu karı ölecek bu elemanda çocuğun babası. tabi film bitti arkadaşlar feryad figan bok ettin gene filmi dediler. gün bitti ayrıldık, herkes evlerine dağıldı.
anjelinayi pek secemediğim filim.
bir çok kez filmin final sahnesi kesin budur denilebileceği yanlız çok hiç beklenmeyen bir sahnede finalin geldiği film.
abartılı görsel efektleriyle gülmekten sandalyeden düşürtebilir film.
ağızda bir miktar "shoot 'em up" tadı bırakan film. ama keyflidir. izlenesidir.
angelina jolie'nin hacı murat'a binip hızlı tren'i yakalamasıyla dumur eden filmdir.
(bkz: falsolu mermi)
fantazi masturbasyonunda doruk noktasına ulaşmış film. hani filmdir, hayal gücüdür, cart curt falan ama bu kadar da abartı olmaz ki. hele bir sahne var ki tam turgay şeren'lik. yok yok tam tsubasalık aslında:

--spoiler--
angelina jolie ablamız arabayla son sürat gelip aniden gaza basar, o anda arabanın önü pısar. pısar mı? o ne la? ne bilim başka bi kelime aklıma gelmedi. tam bu esnada filmin asıl kişisi de arabayla karşıdan gelir, jolie'nin al de at dercesine hazırladığı bu pası gerçi çevirmez ve önü pısan arabanın eğiminden faydalanarak arabayla havada yarım perende atar, bu arada yani havadayken yoldan geçmekte olan üstü açık arabanın içindeki şahsı silahla vurur. bu esnada bir de "i'm sorry" demeye zaman bulur. sonrası malum kedi gibi dört ayağının üzerine düşüp yola devam eder.
--spoiler--

vel hasılı kelam cüneyt abimizin fazla günahını almışız. onun zamanında "lan bu herif zıplamıyor, kamerayı ters çeviriyorlar" falan diyorlardı. en azından bi mantıklı açıklaması vardı yani. ama burada öyle mi? elin karısı bi kurşun atıyor, döne döne herkesi vuruyor, yetmiyor bi de kendini vuruyor.
iyi ama çok büyük bi eksiği olan filmdir.

bütün filmi seyredip bitirip, e kim yolluyormuş öldürülecek adam isimlerini diye ekşi'deki yorumları okuduğumda farkettim ki meğer dokuma tezgahı tamamen şansa kötü ve öldürülmesi gereken adamların isimlerini binary code kullanarak hataya dayalı çıkartıyormuş. bence böyle olduğu filmde yeterince vurgulanmadı. sloan "ben seçmedim bu ismi, kader seçti" dedi diye tek cümleyle ne yazık ki yeterince bilgilendirilmiş olmadık. bu filmin senaryosu elime geçseydi kesinlikle oraya wesley'nin ağzından bi iki soru daha eklerdim,

- ne yani tamamen şansa/hataya dayalı mı çıkıyor bu isimler
- bu insanların öldürülmeleri gerektiğine karar veren ilahi bi güç mü var
gibi..

ha diyorsanız ki "biz hepimiz seyrederken anladıydık zaten, sen anlamamışsın", bak o zaman susup yerime otururum doğru.
(bkz: eti wanted)
(bkz: mermiye falso vermek)
an itibariyle izlediğim, son zamanların en iyi aksiyon filmlerinden biri (altyazısız izledim, sçtıysam bilemicem).
--spoiler--
kalbi hızlı kan pompalama özellikli, adrenalinle yüzen bir grup pek yetenekli elemanın işin bokunu çıkarırcasına birbiriyle kapıştıkları zevkli aksiyon filmi.

birbiriyle çarpışan mermiler, mermiye falso veren gençler, dokuma tezgahından fal bakan morgan freeman abi, öeeh dedirten boku çıkmış süikastler falan filan derken bir 2 saatin daha sonuna gelip küçük bir tebessümle kapattık bs player'ı.

nasıl vakit öldürebilirim? sorusuna yanıt arayanlar için izlenecekler listesine eklenebilir.
--spoiler--
bilgisayar oyunu gibi bir film. level atlamalı ilerliyorsunuz. kolay bölümden zor bölüme geçişler yapıyorsunuz.

- başta oyuna level 1 ile başlıyorsunuz tabi.
- sonra training modunda kendinizi nasıl geliştireceğinizi, gücünüzü nasıl kullanacağınızı öğreniyorsunuz. bunu öğrendikten sonra levelınız 3 e çıkıyor.
- level atlamak için cinayetler işlemeniz gerekiyor. gerekli cinayetler işlendikten sonra profesyonel bir katil oluyorsunuz ve levelınız 8 e çıkıyor.
- artık bölüm sonu canavarlarıyla yüzleşme vakti. çalışıp didindiğiniz öldürmek için eğitildiğiniz katil ile karşılıyorsunuz. yalnız bu bölüm çok zor. sadece onla karşılaşmıyorsunuz. spoiler olur diye demiyorum. neyse en nihayetinde başarı ile geçerseniz level 9 oluyorsunuz ve yavaş yavaş oyunun sonuna yaklaşıyorsunuz.
- işte en zor bölüm. bir bina dolusu adamı yok edip intikamınız almak zorundasınız. adamların hepsi uzman katil. yalnız birşey unutmayın artık sizin levelınızda 9. sikertirsiniz adamı!..
- son bölüm. kolay gibi gözükse de zor. ama en zoru değil. bölüm sonu canavarını yok edeceksiniz. iyi bir plan yapmanız ve de iyi nişan almanız gerekli...

* işte böyle bir film wanted. herşeyi geçtim de bu filmin senaristleri bize ne anlatmaya çalışıyor allaseven? izleyenler filmin son cümlesini hatırlayacaktır. merak etmeyin yazmayacağım. ama şunu soruyorum sadece;

ne yapalım mskym bizde mi katil olalım yani?..

not: ayrıca farelere ayıp edilmiş filmdir. hayvanseverler ayaklansın!..
güzel bir başlangıç, matrix tarzı aksiyon... seyredilmeye değer.
büyük ihtimalle senaristin hacı bu mermiler düz gitmesede falsolu gitse fikriyle ortaya çıkmış film.
koca film boyunca bıkmadan usanmadan aynı görsel efekti kullandılar. arada sıkılmayalım diye bir iki yerde angelina jolie'nin poposunu ve dövmeleri koymuşlar. *
onu bunu bilmem aksiyon mu aksiyon kardes. Sonunu merak ettirdi mi ettirdi. Yeter. Bu devirde böyle film bulmuşum daha nolsun. Gerçi biraz "azınlık raporu" tadı vardı ama olsun. Ayrıca James McAvoy sümsük gibiydi filmin başında, sonlara dogru ne saglam vücudunu oldugunu da gösterdi o da ayrı tabi.

--spoiler olabilir--
Morgan freeman yine patron rolünde. Adam ya patron ya tanrı falan oynuyor zaten. Daha aşağısı kurtarmıyor. Ayrıca o agırlıkta adama "madafaka" demek de hiç yakışmamış. Hani bazı insanların agzına küfür hiç yakışmaz ya bu amca da onlardan.
--spoiler olabilecek kısım bitti--
orjinal bir konusu ve finalini merak ettiren kurgusu ve angelina julie'nin güzeliği ve oyuncuğuyla bütünleşmiş, aksiyon sahneleri baya baya iyi not alabilecek kalburüstü bir film.
oha ve yuh diyeceğim aksiyon filmi, tamam film eğlenceliydi ve görselliği muhteşemdi ama fizik kuralları ile bu kadar da oynanmaz ki, bir kurşunun daire çizip atan kişiyi de vurması mesela bunun gibi akıl almayacak çok şey var filmde ve görselliğin tam anlamıyla doruğunda olan sahneler yavaşlatılmış şekilde, bir de ana elemanın filmde patrona laf sokuşunu ardından arkadaşına koyduğu postayı kaçırmayın üzülürsünüz, ayrıca daha önce hiçbir aksiyon filminde bu kadar gülmemiştim ve yuh artık abi dememiştim.
eğlenceli bir atraksiyon filmi. atraksiyonun son haddi. ama inceden fight club mesajı da var hani.

(bkz: sen kimsin)
ne zaman bu kelimeyi görsem aklıma western filmler gelir ve altında ödül miktarı yazan bir kovboy afişi.
çok lezzetli bir aksiyon filmidir. absürdlüğü ve enteresan kamera çekimleri süperdir. izlerken keyif almanız garantidir.