bugün

Uzayin bir sınırı oldugu ve giderek genisledigi bilimadamlari (adam feminen olarak da kullanilir) tarafindan kanitlandi.

Bu durumda uzayin otesindeki boslukta (aslinda bosluk da degil) ne var? Elini uzatsan duvara carpar gibi bir sınır mi? Muamma.
Bence kocaman bir bok var.
paralel evren olabülü. belki devlet reyis başbakandır. gidip görmek lazım.
" Sonra Rabbin duman halinde ki göğe yöneldi ve ister isteyerek yada istemeyerek gelin dedi. ikisi de itaat ettik geldik dediler. Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her göğe emrini vahy etti. Biz dünya semasınıda yıldızlarla donattık "

Fussilet suresi.

Yıldızlarla dolu sema sadece yedi kat gökten birisidir. Bunu küre şeklinde yedi kat olarak düşünürsek en ortadaki kattır diyebiliriz.
şimdi anladığıma göre burada multievrenler teorisi açılmış tabi buna yazmamak olmaz tam olarak kavrayabilmek için 4 ayımı feda ettiğim amk teorisi ile heryerde konuşurum tabi sonra çıkıp bi eleman 11 değil 17 boyut olabilir dedi o ayrı mesele (ben 9 boyutlu olanını biliyorum...) neyse yoğun olarak fizikle uğraşmayanların hiç girmemesi gereken konu ki çoğu fizik öğrencisi bile sevmez çünkü oç bir konudur her yoruma her genişletmeye açıktır bugün öğrenirsiniz yarın bir adam lan öyle değil der hepsi boşa gitti...

neyse geçelim kötülemeyi multi evrenler teorisine göre;

şaka şaka 20 sayfa özeti olan teoriyi 2 cümlede özetlesem ayıp olmaz mı ?

uzay kavramını atın beyler uzay boşluk demek evren genişliyor ve bir hiçlik içerisinde genişliyor hiçlik kavramını açıklamıştım https://www.uludagsozluk.com/e/31668821/ burada var.
Uzayın dışı değil de. Evrenin dışında ne var gibi bir başlık daha açıklayıcı ve isabetli olabilirdi.

Uzayın dışı?
Bi gezegen var ki..

Viski denizleri acı badem çikolatalı dağları oyşh.
uzay-zamanı ışığın veya herhangi bir bok püsürün ulaşabildiği en uç sınır ile sınırlandıracağımız için ötesinde de bir şey aramamak lazım. evrensel fizik kanunlarımızın geçerli olmadığı her yer tanımsızdır. ha eğer ki bunun zıttı en ufak bir hisse kapıldıysanız, o zaman m teorisi belki sizi tatmin eder. hem sonra tüm olasılıklar tabakası da biraz heyecanlandırabilir, sonra hologram falan olduğunuz iddiasında bulunabilirsiniz. yapmayın ama böyle şeyler, küçüklüğümüzden beri bize sadece x-y-z düzlemi veren amcalar çok kızar sonra. * *
Başka güneşler ve dünyaların olduğu kanısı.
bir soru. bence tanrının evi var ve kapılarını da sıkıca kapatmış gibi gözüküyor.
hiçlik var. ( hiçbir şey yok yani)

mesela bir sen varsın diye düşün.
senin dışında hiçbir şey yok.

kağıt al bir nokta koy.

sonra o noktayı daireye al ve genişlet.

işte genişleyen şey bizzat evrenin kendisi oluyor.

ancak dışta bir şey olmadığı için evren kendi içinde genişliyor.

böyle duydum bir yerden.

ya da genişlemiyor bizi yiyorlar.
işte multiverse teorileri bunun için gelişti. şuan bilmiyoruz üstünde düşünülebilecek olan herşey bir varsayımdan ibaret.
şahsen bütün uzayın sırlarını bilen bir kişi olarak söylüyorum ki; kesinlikle bambaşka bir gayb alemi var. bir beşer oraları görse gözleri kamaşır olur o derece farklı bir yer.
Cübbeliye sorun o biliyordur.
Mantığımızın dışında olan bir sorudur . Örneğin big bang'i ele alalım . Big Bangten önce ne vardı ?

''önce hiçbir şey yoktu ve birdenbire big bang oldu'' denemez . zamana bakışımızda gerilere gidersek artık big bang bile olarak adlandırılmayan şeye ulaşırız . şöyle adlandırılıyor : ''bir biricilik'' , o kadar yakınına yaklaşılamayacak bir şey , bu tuhaftır . denklemlerde bir biricilik ; içinde evrende anladığımız hiçbir şeyin bir değer ifade etmediği bir durum ve sonuç olarak big bangl'le ilgili ''önce'' sözcüğü saçmadır ; önceye ulaşamayız .

Çünkü ; Madde ve zamanın oluşumu bizim boyutumuzun varoluşudur . Bizim boyutumuz ve zamanın dışındaki şeyler hakkında yorum yapmaya mantığımız sınır koyar , algımızın dışındadır . Bu soru da buna benzer bir cevap doğurur . Çünkü ; madde ve zaman boyutundan daha farklı bir anlam içermektedir .
ne yazık ki bu konuda söylenilen her şey bir varsayım. evrenin genişliği, gök adalar, karanlık madde ve değişken zaman kavramı gibi şeyler halihazırda insanın ağzına sıçarken, bir de bunların ardını bilmek çağımızın öğreneceği bir konu olmayacak.

ayrıca bu konuları konuşunca insan ömrü pek bir değersizleşiyor.
Başlığı açanın düşündüğünün tam tersi olan şey.
- aha böyle bir delik var.
+ içinde ne var?
- bok var.

(bkz: kibar feyzo)
Boşluk.
sabah sabah sözlüğü aç ve karşında uzayın dışında ne var diye bir başlık.
lan nasıl olur?
hani sabah seksi?
hani memesi, götü?
biri bana anlatsın nedir bu.
yanlış anlaşılmasın zira benim sorduğum uzayın dışında ne olduğu değil, ben yokken Sözlükte ne olduğudur.
fazlasıyla merak edilendir.
(bkz: Uzayda am var)
(bkz: at)
Uzayın dışında ne olduğunu düşünmek bazıları için düşünmemek , bazıları için beyin yakmaktır...
(bkz: uzay sovalyesi rom) tabii ki

he ama bence bu kadar düşünmenize gerek yok. cübbeli Ahmet hocanıza sorun o size söyler. ne gerek var o kadar düşünmeye, para harcamaya. değil mi ahmeeeeet ?
Uzayın dışı ne demek önce bunun cevabını vermek gerek.