bugün

madem uyku yarı ölüm
canıma gecedir kasteden.
gelmeyendir.
uyku en iyi niyetli hatadır; hep dalarsın, dalgınlık işte.
metabolizma gereksimi, şarj edilme bir diğer deyişle karşı konulmaz cazibe.
vaktinde yapılması gereken.
geldiğinde kıymeti bilinmesi gerekendir. eğer hemen uyunmazsa o uyku kaçar, sikseler de gelmez. sonra sabah 7 olunca hazırlanırsın. okula gidersin. mal gibi kahveye bağlarsın kendini.

kısaca uyuyun ne işiniz var burda gecenin bi vakti.
şuan sistemime uğramayan hedere. uğrasında istemiyorum zaten.
uyumaya çalıştıkça kaçan, kaçtıkça kovalayandır. en iyisi ilgi çekici bir kitap okumaya başlayıp kendimizi rahat bırakmaktır.
üniversitelerde ikinci öğretim okuyan öğrenciler için standart bir saati yoktur. bazen günde 18 saat olabilirken bazen sebepsiz yere 48 saat aralıksız uyanık kalabilmektedirler.
bu aralar bölük pörçük vaziyeti almıştır, nedeni yine kahve içmem, içsen ayrı dert, içmesen ayrı der, bi bitmediniz lan.
an itibariyle gözlerimin kapanması suretiyle içine girmek istediğim durum.
-ölüyorum uykusuzluktan be hocam.
ertesi gün istediğin saatte kalkacaksan en huzurlusudur.
reddedilmesi mümkün olmayan sevgili.
ardına eklenecek fiillerle anlatmak istenilen değiştirilebilecek durumdur.
-uykum geldi.
-uykum kaçtı.
-uyku sıkıştırdı.
-uyku bastırdı.
-uykum yok.
-uyk

edit: uyuduğumdan dolayı tamamlayamadım.
sleep y u no come?
everyday i dont feel like doing anything. i just wanna sleep in my bed.
Bircok hastaligin ve gun icindeki verimsizligin sebebi yeterince uyku almamaktir.

Beynin isleyisinin bazi uykudur.

insanlarin %95 inin gunde ortalama 7.5 saat uykuya ihtiyaci vardir.

Beyine bunu vermezseniz sizden surekli karbonhidratli gidalar yemenizi ister takviye edebilmek icin.

Bircok obez ve Kanser hastasinin yeterli uyku almamis olanlar oldugu arastirmalarda gozukuyor.

Iki kasin arasindaki noktanin arkasinda beyin icinde pineal gland vardir.

Karanlik oldugunda derin uyku moduna gecebilmek icin melatonin salgilar.

Isik olmadigi zamanlarda gunes batimindan 2-3 saat sonra bu salgidan dolayi insanlarin uykusu gelirdi.

Bu gunlerde mavi isiklar pineal gland aktivasyonunu engelliyor.

Yattiginizda etrafinizda hic isik bulunmamasina dikkate edin.

Telefonlar,pc ler en az 5 ft uzakta durmali.

cep telefonları elektro manyetik rezonans yayar, yani elektro manyetik alanda beyin dalgalarini bozar.

Tv nin kucuk kirmizi isigi bile olmamali.

Buna dikkate etmezseniz derin uykuya gecemez ve hep yorgun hissedersiniz, hasta olma ihtimalinizi de yukseltirsiniz.

Uyudugunuz oda mutlaka soguk olmali. ayaginiza corap giyerseniz hem butun vucudunuzu isitir hem de uyku kalitenizi cok arttirirsiniz.

kus tuyu yastik iclerinde mikroskopla secilebilen hayvanlar var, onlar tuyleri kemirir ve bir sure sonra yastiklarinizin kabarikliklari iner.

Bunlari kullaniyorsaniz birkac senede bir degistirmelisiniz.

Mehmet Öz den...
uykusuzluk uygunsuzdur. uykunun duygusu yatmak arzusudur. uykusuz da yatılabilir.
insanın içine işleyen bir başka sabahattin ali öyküsü.

müthiş.

yeni dünya kitabı içinde.
şuanda en çok yapılmak istenen ancak yapılmayan şey. *
ortası, belirli bir düzeni olmamalıdır. uyunacaksa 15 saat uyunacak uyunmayacaksa 2 gün uyunmayacak.
An itibariyle sozlukte ki 176 kiside olmayandir. (bkz: uludağ sözlük gece tayfası).
Yerini imsomniaYa birakan...
En sevilen, en yaygın ve en çok ihtiyaç duyulan ilaç, uykudur.
neden uyuruz sorusuna cevap arayıp, aylarını, yıllarını bu sorunun cevabını bulmak uğrunda harcıyan bilim insanı şahsiyetlerin yaptıkları binlerce deney neticesinde vardığı sonuç; neden uyuruz? çünkü uykumuz geliyor. ben uydurmadım, evet ciddi olarak dedi ki adam, yaptıkları onca deney sonrasında bu sonuca varmış. yani uyumamızın nedeni uykumuzun gelmesiymiş.

(bkz: isviçreli bilim adamları)