bugün

diğer sözlükler gibi olmayan sözlük. bu sözün altına milyonlarca kez imzamı atarım. çaylak olduğum dönemde başka bir sözlükte yazsam mı dedim kendi kendime. olmuyor işte. uludağ sözlük sanki evim gibi. nasıl bir insan başka bir eve misafirliğe gittiğinde rahat olamazsa ben de öyleydim diğer yerlerde. bir an önce evime gitmek istiyordum. kanepeye kurulup, ayaklarımı uzatmak, olan biteni izlemek istiyordum. ama bu çaylaklık döneminde olayları maalesef dış pencereden görebilme imkanınız var. dışarıda dolaşayım zaman geçsin diyorum; o da olmuyor. alışmışım bir kere. ayaklarım hep evime doğru gidiyor. hayat başka, sözlük başka olayı var ya. külliyen yalan. hayat sözlük olmuş çıkmış benim için. en sevdiğim insanlar sözlükte. en beğendiğim, dilimden düşürmediğim espriler sözlükte. en değerli bilgiler, en sıcak ilişkiler sözlükte. tek söyleyeceğim şey şudur: sözlük yazarı olmak ayrıdır, uludağ sözlük yazarı olmak apayrıdır.
"üstteki entryleri refere eden veya onlara cevap niteliğinde olan entryler silinir." kuralının biraz esnek bırakılması gereken sozluk. tamam, tamamen serbest olmamalı tabi ki; ota boka üstteki tanıma cevaben tanım yapılmamalı ama ; yeri gelir yaparsın! her şey zamanında ve yerinde güzel değil midir? evet tanımım silindi ondan.

gördük yani, bu tür şeylerden cok güzel şeyler cıkabiliyor. cıkmış zamanında. bırakın biz de yapalım. ühühü.
usandıran, afallatan, yok artık, bu ne cahilliktir yahu dedirten başlıkların korkutucu bir şekilde artması yüzünden; hevesle geldiğim bu sözlüğe "artık yazmayımı bırakayım bee !! noluyoruz ?!?!?" dememe ramak kalmasına neden olmuş. ve sözlükten uzaklaştırılması gereken sadece "sözlük formatı" düşmanı değil aynı zamanda ülke, ilim, eşitlik, barış karşıtı yazarların varlığını savunduğum sözlük....* *
eksi sozluk'un ilk kuruldugu zamanki haliyle kıyaslanınca kuruldugu tarihten bu yana daha cabuk gelismis olan sozluktur. tabi bunda bir klon sozluk olması ve burdaki yazar olan kisilerin eksi sozluk'teki formatı gayet iyi bilmelerinin ve eksi sozlugun popularitesinden dolayı orda yazar olamayıp insanların burda bu ihtiyacı giderme istegi de yatmaktadır. yalnız bazı baslıkların altındaki entry'lerin birebir eksisozluk'ten copy paste yapılmasının sozluge hicbir sey katmadıgını hatta sozlugu komik duruma dusurdugunu düsünmekteyim. hatta eksi sozluk'ten bazı yazar arkadaslarımın burda nicklerini gorunce selam atıp konustugumda o kisiler olmadıgını gorunce oha sozlugu klonladın entry'i kopyaladın bari nicki kendin bul da yaratıcı ol diye dusunmeme sebep olmustur.
ama gene de diger klonlara kıyasla kesinlikle en basarılısıdır.
girilen başlıklardan yazar yaş grubunun düşük (16-22) olduğunu gözlediğim sözlüktür.
an itibariyle üyesi olduğum bilgilendirme sitesi.
pek çok olumsuz ve de düzeltilmesi gereken yönlerine karşın, içimdeki "topluma konuşmak isteyen adam"ı rahatlatıp içindeki bütün aşağılık duyguları* ve yine içindeki bütün bağnazlıkları sanal ortama taşıyabilmesine yardımcı olmuş sevgi yumağıdır. derseniz ki, "sen onca zamanını sözlüğe ayırıp entry üstüne entry girmene karşılık o sana ne vermiştir?" ben de derim ki, "bir halt vermemiştir." hatta çoğu zaman duvara konuştuğum gibi pis bir duygudan ötürü kıllanmama da yol açmamış değildir. yine de severiz. ellerinden öperiz. platonik aşkım benim.
zamanla ilaç gibi, terapi gibi gelen sözlük. bir parçası olmak güzel diyorum, seviyor ve takdir ediyorum, emeği geçen herkesi kutlarım..*
yavaştır. bu yüzden malesef ekşiden sonra attan inip eşşeğe binme hissi vermektedir.
isteyenin isteyene sen sahte bir yazarsın diyebildiği ve buna karşı kendinizi savunamadığınız cevap verdiğinizde de polemik diye yazılarınızın silindiği sözlük.

peki şimdi sormak istiyorum bu lafı edenler polemik yaratmıyorlar mı?
lögore kıvamında başlık zengini, içerik düzenbazı, yaşam sentez platformu.ortak fikir arama çubuğu, yalnızlık rıhtımındaki gemi düdüğü. simafor veren bünyelerin bağımlılık yaratan renkli gözlük dükkanı.
bir çok önyargılı kişiyi bünyesinde barındıran sözlük. umarım bu geneli için geçerli değildir.
pis yazarların olmadığı, hangisiyle konu$tuysam iyi kalpli iyi niyetli olduğunu gördüğüm sözlüktür. sorun bende mi diye dü$ündüm fakat çoğunluğun arası bu $ekilde. en azından görünen böyle. moderasyonla ilgili tepkiler her zaman olacaktır, fakat $u ana kadar onlarla ilgili bir tartı$mam olmadığı için yorum yapma hakkını kendimde görmüyorum.

(bkz: herkesin bildiği $eyler hakkında konu$ması)
gittikçe tadı kaçan, yeni gelenlerin formatı bilmemesiyle, eskilerin birer birer ayrılmasıyla korkarım ki harabeye dönme yolunda emin adımlarla ilerleyen sözlük. kimileri ana avrat düz giderken, birileri gereksiz başlıkları art arda döktürürken, entryler yazım hatalarıyla doluyken, başlıklar en dandik forumları bile geçmişken, moderatörler adil bir şekilde görevlerini icra etmezken, sizin saniyeler içinde, bir entry ile çaylak olmanız ve bunun kaç gün olduğunu bilmek en doğal hakkınızken, özel mesaj atmayan moderatöre online olan arkadaşlarınızla mesaj yollatıp, yine cevap alamadığınız sözlük. geldiğim zamanı hatırlıyorum da, su 9 ay içinde iyiye gideceği yerde gerileyen, sevimsizleşen, can sıkıcı olmaya başlayan platform.
günlük hayatın stresinden bunalan beyin hücrelerini dinlendirme uzmanı. bir de ayarsız ayar manyağı yazarları olmasa tam süper olacak.
zaman oldurme araci, bir nevi tabanca.
mükemmel başlıklar ve harika entryler giren çok akıllı muhteşem bir bilgiye sahip yazarların bulunduğu sözlük. (bkz: yersen) o kadar süperler ki aralarına yeni gelen ve saçma salak başlık açan insanları hazmedemiyorlar, dışkı gibi vucuttan biran önce atmak istiyorlar fakat kendilerinin birer bağırsak kurdu olduğunu unutmaktadirlar...

lan şaçmalayan şaçmalasın, sen adam gibi yazmana devam et, nedir bu hazımsızlık mideniz almıyorsa parmaklayın kendinizi rahatlarsınız.

format denen kurallar bütünü var buna uyarak saçmalamak serbest neyin derdindesiniz ki?!!!
eksi oyu sevmeyen sözlüktür. seri olarak artı oylanabilmekte fakat eksi oylarken 10 sn kuralı' nı devreye sokmaktadır.
sansürden vazgeçmesi gereken sözlük.

(bkz: sol frame e gelmesi engellenmis basliklar)
türkçe dilbilgisinden, adam gibi kelime hazinesinden ve muhakeme yeteneğinden yoksun yazarların? bastığı, baskıladığı, batırdığı sözlük. yazık...
terör yanlısı yazarların olduğu sözlük, hakkaten ilginç, ayıp.
1000. entrysi ben olayım dediğim ama kaçırdığım sözlüktür.
yeni bir sözlük yazar. hoşgelmiş.
an itibariyle yunan temasının hakim oldugu sözlük. hep beraber kusacaz, tabi ki yunanlıların pis yüzlerine!
bazen kafayı yiyen sözlük. sadece bizde* mi oluyor bilmiyorum ama arada sözlük kafayı oynatıyo hatta sık sık. sözlüğü açıp üye girişi yaptıktan 10-15 dakika sonra sözlük çalışmamaya başlıyor. yenile düğmesi bile iş görmüyor. yeni bir sayfa açmak gerekiyor. sorun bizde mi acaba diyorum internet cafeden girince de aynı sorun oluyor. acaba zall bize i.nelik mi yapıyor.**