bugün

geç kalınmış bir uygulamayı hayata geçiren sözlük. boku çıkmadan temizlense ne de güzel olurdu. neyse boku iyice sıvamadan temizliğe girişilmesi pek güzel. temizlik şart.
hakaret edilmediği, kurallarına ve türkiye cumhuriyeti kanunlarına uyulduğu sürece, "herkesin" "herşeyi" yazabileceği sözük.

ha nefret edersin, ayar verirsin, troll'lük yapıyorsa troll diye nitelendirirsin ama "milletin ortak değerlerine hede hödö yapıyor, yazmasın" ya da "yasak olsun" diyemezsin.

gülerler adama.

senin ortak değerin benim ortak değerim olmayabilir unutma.

yemişim milleti.

(bkz: düşünce özgürlüğü)
(bkz: ifade özgürlüğü)
iç denetimin artmasından dolayı sol frame'de standart günlere kıyasla daha kaliteli başlıklar bulunan yerdir.
(bkz: gammazların işi abartması)
not: daha da abartınız efendim.
hali hazırda gammazlığın zaten absürt oldugu ortamda birde bunu gizli yapmalarına müsade eden sözlüktür. diğer sözlükler böyle yapıyor böyle yapmıyor diye bir kıyaslama yapmıyorum. insan düşünüyor acaba gammazlar azıcık mert olsalarda bak şu sebepten şu sebepten dolayı gammazlıyorum deseler diye.
an itibariyle itusozluge 1400 başlık fark atmış sözlük. itusozluk 900 başlıkta kalırken ulusozluk 2000 barajını çoktan aşmış.
acilen halkla ilişkiler danışmanına ihtiyacı olan kurum.
yazdıklarımı kimse okumuyormuş gibi hissediyorum. beni kimse okumuyorsa ben neden yazıyorum anlamıyorum. sürekli yeni başlıklar, ve açılan başlıkların içerisindeki 3 entry. bence yazarları uçurmak yerine yada çaylak yapmak yerine yada entrylerini silmek yerine her yazara günde 10 başlık açma hakkı tanınsın. tabi bunu da kimse okumayacağı kimsenin haberi olmayacak.
sahip zall'ın göstermelik temizlik operasyonu yapacağı sözlük.

sahip buyurmuş, moderatör arkadaşlarının desteğini de almış sözlük güvenlik kurulu'nda, temizlik yapacakmış.

sen sadece ve sadece 10 entry kriteri ile yazar alımı yap, yazar alımını hiçbir dönemde durdurma sadece "filan nesil alımı durdurulmuş, falan nesil alımı başlamıştır" olayı ile nesil farklılığı dışında süre konusunda hiçbir düzenlemeye gitme, zilyon tane forumcunun gelmesine göz yumduğun gibi, doğru düzgün "eğitici" cezalar da verme, aynı eylemden ötürü bir yazara 20 gün çaylaklık verirken diğerinin sadece yazdığını sil veya yazdığını dahi silme, 3-5 tane hesabı olan adamlara göz yum, troll eylemlerine çözüm bulma -hatta bu çözüm bulmama olayının bilinçli yapıldığı düşüncesinde pekçok yazar- polemiklere "reyting uğruna" göz yum, uçurduğun adam 3 gün sonra başka bir kullanıcı adıyla arz-ı endam etsin, at koştursun ve sen çık şimdi "temizlik yapacağız" de.

bu sözlükte yapacağın temizlikte uçacak olan gençler başka bir kullanıcı adıyla geri gelebilecekler mi, gelemeyecekler mi zall? eğer geleceklerse senin yaptığın duyurunun ne manası olacak sorması ayıp olmasın?

vel hasıl, böyle gelmiş, böyle gidecek olan sözlüktür, "yehu temizlenecek artık" şeklindeki bir endişe yaşamanıza gerek yoktur.
kuzenle sevişme olayına baya takmış sözlük.
yobazın elinde korkunç silah...
yıllar önce üye olmuştum 3-5 karaladım bir şey bir iki gün sonra baktım admininden moduna; ispiyoncusundan yazarına, ergenliklerini henüz tamamlayamamışlar, "bana göre değil çoluk çocuk yuvası la bura" diyip siktir olup gitmiştim.

bugün geldim tekrardan bakıyorum büyüyeceklerine daha da küçülmüşler. ve yine arkama bakmadan siktir olup gidiyorum buradan. ve evet sen bunu okuyor ve "bana ne lan yarraaam" diyorsan doğru karar vermişim demektir.
şöyle yazarlar var burada:

imla hatasından kendine nükte malzemesi çıkarabilecek kadar biçare. yine de okunası bir sözlüğüz her şeye rağmen...!
yabancı bir eserin bölümünü arattığınızda ekşi sözlük'ten önce sonuç verebilen sözlük.

http://www.google.com/#hl...al&fp=8fde3053a0a9c8a
an itibariyle kontrolden çıkan sözlük. kimi damacana s*kiyor, kimi soda şişesini anüse sokuyor, kimi matkapla mastürbasyon yapıyor, kimi denizaltına binmiş camı açmış, kimi uçakla gidiyor camı açıp cigara yakıyor. tuhaf şeyler oluyor sözlük.
özel mesajla bir yazara ''dangalak'' diye hakaret edenlerin ceza görmediği sözlük.
ssg ekşi'ye ne eklenti yaparsa ertesi gün aynısı burada da yapılıyor. hırsızlığın ve haksızlığın da bu kadar alenicesi... patent, know-how, marka olayına girilse anında para veya kapatma cezası gelir yeminle. tamam, site tasarımı ve format neyse de, bari add on'lar biraz özgün olsun bilader. adam yapsın, sen o fikri çal, sözlüğü geliştirmiş ol, birkaç reklam al, evin yolunu bul. iyi valla.

edit: kötülenmiş. neye dayanarak kötüleniyor gerçekten merak konusu. "uludağ sözlük'te hiçbir şey arak değildir" mi diyorsunuz nedir?
yazarlar kadar okurların da değerinin anlaşılması; öneminin fark edilmesi ve davranışların bu gerçeğe göre daha tutarlı olması gereken ortam. sadece yazarları ilgilendirecek kadar özel anketlerin sol frame'i kaplaması sözlüğün "sözlük" niteliğini kaybetmesine neden olmakta ve bu da beni rahatsız etmektedir.

*yazarların en sevdikleri eşyaları->hadi bu biraz normal; gerçek yazarlara ithafen, kendileri hakkında bilinmek istenebilecek ilginç bilgiler içeren girilerle dolabilir ki ne yazık, o amaçla açılmamış.

*sözlük yazarlarının otomobilleri
*sözlük yazarlarının okuduğu üniversiteler

bunlar şuanda sol frame'de görünenlerdir.
kalitesi cok iyi olan bir sozluk, niye yonetim bu kadar elestiriliyor anlamiyorum.
dışardan gözlemlediğim kadarıyla ekşi sözlüğün tahtını sallayan yakında birinci olacak sözlüktür.
--spoiler--
bilgi edinmek, eğlenmek ve yeni arkadaşlarla tanışmak için oluşturulmuş sözlük klonu. Vakit geçirme aparatı.
--spoiler--

yukarıdaki şu cümlenin tanımlaması gereken oluşum. derine indiğimizdeyse, ortaya bambaşka şeyler çıkmakta...
vallahi ne yalan söyleyeyim, ilk üye olduğum birkaç sene öncesinde ben de balıklama dalmıştım sözlüğe, amacım fenerbahçe' ye bol bol laf sokmaktı. sonrasındaysa iyi fenerbahçeliler ile uzun uzun sohbet imkanı buldum, onlar sayesinde saçmalamalarıma son verdim. futbol olsun edebiyat olsun içini rahatça döktüğün bir yerdi sözlük birkaç sene önce. ayar da vardı ego tatmini de, ama bu kadar da değildi.
olay yaş meselesi değil canlar, yoksa ne gençler var ' ben olgunum ' diyene taş çıkartıyor. kabul etmeliyiz ki, eğer bugün sözlük adminin başlığına girdiği entryde bahsettiğinden çok uzak bir yer ise, bunda herkesin hatası vardır.
bilgi entrysini eksileyen de, en masumane entrye ayar çabası içine girip ' bak oğlum nasıl ayarı koydum ama ehahaha ' diye geçiren de, politika ve futbol yüzünden birbirimize giren de bizleriz. egomuzu tatmin etmek, kendimizin reklamını yapmak için yazıyoruz sözlüğe. yani elbette doğru dürüst yazan da vardır ama çoğumuz öyle değil mi?
kendi açımdan konuşayım, eskiden bir meslek gibi görüyor, ciddiye alıyordum sözlük yazarlığımı. artık sadece, karma korkusu olmadan, yazıp okuyarak vakit geçirmek için tıklıyorum bağlantısını. siz de deneyin vallahi keyifli oluyor.
tanıma gelirsek, sözlük tanımının yerine forum tanımı alması halinde hem yazarlarını kafa karışıklığından hem de moderatörlerini yorgunluktan kurtaracak - her ne kadar son dönemde çok da rahat davranıyor olsalar da - oluşumdur.
kullanıcılarının sabit fikirlilikten kurtulmasıyla oldukça eğlenceli bir ortama dönebilecek bir sözlük uludağ.
mesaj attığınızda geri dönüşümün olması bunun en büyük kanıtı değil mi?
şimdi sol frame e bakın.
ne görüyorsunuz?
açıkçası son 3 saattir sürekli sol frame i yenilemek suretiyle turluyorum fakat henüz yazma hevesimi getirecek tek bir başlık göremedim.
altıncı nesilin hedesi, nihat doğan'ın hödösü.
kimse cevap vereyim hevesine girmesin ne olur. amacım kimseyi rencide etmek değil. ayar vermek de değil. sadece biraz daha kendisinin dışındakilerin de fikirleri ve tarzı olduğunu kabullenmeli herkes.
düşüncesini savunurken, geyiğini yaparken karalayarak değil de aydınlatarak yazmalı.
seneler önce ekşi sözlük varken, burada olup da orada eskide yazanlar dışında hiçbirimiz herhangi bir sözlükte yazmıyorduk.
bu oluşumu geç farketmek ya da sonradan açılan bir sözlüğe üye olmak ne kadar tercih meselesi ve normalse, uludağ sözlüğe de sonradan üye olmak o kadar normal.
sözlükte yazıyorsanız, bulunduğunuz ortama ayak uydurmaya çabalayın. tek cümlelik ve sadece altı dolsun diye yazacağınız yazılar yerine olan başlıklara yönelin.
bu naçizane tavsiyemdir sizlere.
sizden sonraki nesil gelip de sizin yaptığınız gibi sizi umursamadan aynı davranışı gösterdiğinde siz de aynı tepkiyi vereceksiniz.
"ne yazmış bunlar yahu".
sen kimsin ki bizi beğenmiyorsun diyecekseniz de söyleyeyim.
bireysel olarak rahatsız olan sade kendi halinde bir sözlük yazarıyım.
küfürleri geçtim.
onlarla başetmesi bir yerde mümkün.
fakat kavga dövüş yazılan ve cevap niteliğindeki başlıklarla mücadele etmek
yoruyor.
eğlenin yahu. kavga etmeyin.
(bkz: format dışı entryi en beğenilenlerden yapan sözlük)
son zamanlarda epey az entry girilen güzel sözlük. üzücü lan. *

edit: entry değil başlıkmış. tam olarak anlayamadım ama düzelttim sayın. uyarı için de uc kurusa bes kofteci teşekkürler.
kullanıcılarının çoğunun yazım kurallarından bihaber olduğu sözlük.
sanılanın aksine o kadar da siyasi yazıların cirit attığı bir sözlük olmayan site.

baksanıza gönüllerin pirensi behlül lü aşk-ı memnu bile geçmiş rte'yi.

# başlıkları alt alta okumak (8170)
# sözlük yazarlarının itirafları (7226)
# uludağ sözlük (2539)
# türk kızı (1817)
# aşk (1795)
# yaran diyaloglar (1753)
# aşk ı memnu (1503)
# ben bu yazıyı sana yazdım (1492)
# recep tayyip erdoğan (1486)