bugün

ubuntu'nun smart phone lar için olan versiyonu. ilk izlenimlerim şu şekilde, eğer ki bu yaptıkları tanıtım hamburger reklamları gibi değil ise, yani reklamda gördüğümüz şeye benzemeyen tanımlanamayan bir şey ile karşılaşmayacaksak harbiden güzel olmuş işletim sistemidir. 11 den beri kullandıkları unity ve dash bunun için de geçerli lakin bunda bilgisayardakinden biraz daha kullanışlı. bir de söylediklerine göre şu felsefeyle geliştirmişler; "if you can touch it, you can use it". sağ üstte bulunan sistem simgelerine dokunmak suretiyle direkt sistem ayarlarına gidebiliyorsunuz mesela. kullanıcı arayüzüyle alakalı başka bir şey ise ekrandaki bütün kenarları kullanıyorsunuz. sol kenarı uygulamalar ve home tuşu için ayırmışlar. üst kenar bildirim ekranının açılması için kullanılıyor tıpkı android de olduğu gibi. sağ kenar bir önceki uygulamaya gidebilmenizi sağlıyor. alt kenar ise sizin için bir seçenekler menüsü açıyor. ve ekrandaki bütün bildirim çubuklarını vs gizleyerek kullanabiliyorsunuz ki bu da küçük ekranlı telefonlar için daha çok alan demek. home ekranı ise ta ubuntu 11 den beri ifrit olduğum unity arayüzünün benzeri. özellikle telefonda eğreti duruyor bence. gel gelelim alışılmayacak bir şey de değil. ama zor. bildirim ekranında ekstra bir yenilik var. facebooktan ya da başka bir yerlerden gelen mesajlar da, mesajlaşma sisteminize dahil olarak geliyor sanırım burayı ben de tam çözemedim. ama o tip bişey. neyse. gelelim geliştirici kısmına. full html 5 desteği veriyorlar. c ve c++'a ise java'ya nazaran daha çok önem vermişler. ki bu da uygulamaların hızlı çalışmasını önemsedikleri izlenimi yarattı. ayrıca tee videonun sonunda bahsediliyor onu da belirteyim, android ile çalışan bütün telefonlar ubuntu os ile de çalışabilecekmiş. yine de eğer ios kadar başarılı olmak istiyorlarsa donanım üreticileri ile çok ciddi alışveriş içinde olmaları lazım. lan amına koyim broadcom marka hiçbir donanım hiçbir linux sürümünde doğru düzgün çalışmıyor resmen adamı deli ediyorlar. alıcam levyeyi dalacam broadcom'un merkezine o olacak. öyle umuyorum ki smart phone piyasasındaki donanım üreticileri ile iyi ilişkiler içinde olurlar ve adam akıllı bir sistem ortaya çıkarırlar. izlemek isteyenler için canonical'ın kurucusu mark shuttleworth tarafından yapılan tanıtımı ahan da şurda;

http://www.youtube.com/watch?v=cpWHJDLsqTU

edit: ekleyeyim dedim. sony marka akıllı telefon kullanıyorsanız eğer sony, cihazınızı rootlamanız için resmi olarak destek veriyor. yani rootlarsanız garantiniz gitmiyor diye düşünüyorum. resmi sitelerinde vardı bakmaya üşendim. herneyse, önce sisteminizin bir yedeğini alıp, sonra sistemi rootlayıp, sonra bu işletim sisteminizi kurabilirsiniz. tabi bu mevzular için erken şimdilik ama yine de burda bulunsun bu edit. zamanı gelince kurulabilir belkit.

edit2: 2014 yılına kadar çıkmayacağı duyurulmuş. nexus 4 veya galaxy nexus üzerinde ise denenebiliyor şimdilik. tablet versiyonu ise Google Nexus 7 veya Nexus 10 üzerinde denenebilir.
Developer preview sürümü tam bir fiyaskodur. Android'de cm10 romu üzerinden bootlanmaktadır. yani basitçe çok ciddi modifiye görmüş qt/qml ile yazılmış bir arayüzden daha öte bir şey değil. Üstelik yakın zamanda linux display serverı olan wayland yerine kendi display serverları olan mir'i kullanacaklarını açıkladılar ki bu bence linux'e baştan aykırı bir durum ve şimdiden çok tepki gördü. Ancak şu anda böyle olması ileride de aynısı olacağı anlamına gelmiyor. Harika bir arayüzü var ve qt qml ile geliştiriliyor ki bence bu dille geliştirilen uygulamaların arayüzleri harika oluyor.

not: ne kadar doğru bilmiyorum ama terminalin de ortalarda olmadığı söyleniyor.
ekim ayında çıkacak olan telefon. tanıtım videosunda mark bey, search için tolkien keywordunu kullandıktan sonra "one search to rule all" diyor ya işte insan da o anda sikerim s3ünü diyor zaten. ekime kadar bekleyip sonra bundan alacağız bir tablet bir telefon.

http://www.ubuntu.com/devices/phone