bugün

dil öğrenmek koşullara, ilgiye ve mecburiyete bağlıdır.
kesinlikle üşengeçliktir.
Speaking dersleri hiç bir zaman okullarda yapılmadı. Çocuklar hiç bir zaman ingilizce pratik yapma şansı bulamadılar. Az çok dijital nesil, online bilgisayar oyunları sayesinde bir şeyler öğrenebildi ama bu yeterli değil. Durum öyle bir yere geldi ki meb'in çoğu ingilizce öğretmeni de pratik yapmaya yapmaya ingilizce konuşmayı bilmiyor artık. Varsa yoksa ezbere grammar anlatımı. Yapılması gereken yabancı dil öğretmeni atamalarında yabancı dilde bir mülakat yapmak ve derslere zorunlu speaking etkinlikleri eklemek.
Kendi dilini doğru konuşamayan başka bir dili öğrenmede zorluk yaşar.
ingilizce öğretmenlerinin vasat oluşu. ingilizcenin önemsiz bir şey olduğu görüşü. Bir de yabancı kültürlere karşı olan korku bence. Yabancı dizi izlerim, yabancı müzik dinlerim, etrafta far görmüş tavşan gibi bana bakan ve tepki verenleri çok görürüm. Son olarak da son yıllarda dayatılan arapça osmanlıca gibi şeylerin ingilizceden önemli olduğu algısı.
eğitim sistemimizin sıkıntılı olması.
Çünkü ingiliz kızları yeterince güzel değil.
Kitaplar çok kötü. Yeğenim devlet okulunda okuyordu ingilizcesi berbattı.sonradan özel okula geçti .şimdi çatır çatır konuşuyor.ben Darüşşafaka da okurken ingilizce kitaplarımız hep yurt dışından geliyordu.kitaplarin albenisi vardı.
ingilizce konuşmak zorunda kalmamak.