bugün

Topuk kısmına zikirmatik yerleştirilmiş" adımsayar " terlik birinci oluyorken kim ne yapsın bizim projelerimizi ?
organik hoşafın yarışma birincisi olmasıyla birlikte cevabının çok açık olduğu ve ebediyen sorulmaması gereken sorudur.
doğal yarasa gübresi deneyin.
Ortam maalesef pek müsait olmuyor bu tür gelişmelere.
çukur gibi dizilerde her hafta bilimsel konular işlendiği için.
Halk siyaset, futbol ve şans oyunlarına daldırıldı. Halk uyutuldu. Bilime gerek yok, olanı çalmak trendi hakim şu an. Her kaynak bittiğinde halk bakacak ekran bulamadığında uyanıp bilime yönelebilir. En az 50 sene daha yenir bu kaynaklar. 2 nesil kayıp yani.
Gökmen gibi projeler bilimi popüler hale getirmeli.

https://www.aa.com.tr/tr/...ne-avrupadan-odul/1638166
Ben bu konuyu şöyle anlatayım. Aranızda hatırlayanlar vardır. TC Devleti olarak uzaya ilk defa uydu gönderdiğimiz zamanı herkes hatırlar. Yanlış hatırlamıyorsam bizde pis olmadığı için ilk yerli ve milli uydumuzu Japonya daki pistten gönderdik. Bu olayı halka takip ettirmek için dünyada ilk 500 e girmesede Türkiye’de 1. sırada olan ODTÜ’den naklen yayın yapıldı. ODTÜ ülkedeki en zeki insanların kazanabileceği bir üniversite konumunda. Bu olayı protesto için okulun öğrencileri polisi taşlama, etrafı yakıp yıkma ve hakaret ederek tepki gösterdiler. Ülkece gururlanmamız gereken bi olayda ülkedeki en zeki insanların, ileride bilim insanı çıkacak bu insanların böyle bi davranış sergilemesi sizce neden gelişmediğini anlatmıyor mu?
cevabı kişiden kişiye değişebilecek soru.

bana göre dinle bir ilgisi yok, ama cehaletle sonuna kadar ilgisi var. din = cehalet demek, bunca icadı yapan, teknolojide bu kadar ileri giden toplumların tamamen (bkz: ateist) bireylerden oluştuğunu iddia etmek anlamına gelir ki bunun doğru olmadığını herkes biliyor. hıristiyanı, musevisi çatır çatır bilim yaparken bizim yapamıyor olmamız tamamen bizim cehaletimizle ilgili.

bilimin bu ülkede gelişmemesinin sebeplerinden biri, hazıra meraklı olan üşengeç kesim.
(bkz: facebook)'ta bir bilim grubunun yöneticisiyim. oraya üye olan insanların, grubun adının gayet açık olması nedeniyle, sadece bilim için üye olduklarını farz ediyorum. ancak bu üye arkadaşlar mesela bilim grubunda sürekli (bkz: karikatür) falan görmek istiyorlar. ciddi konulardaki paytlaşımlara ilgi olmazken, bir karikatüre yüzlerce beğeni ya da yorum gelebiliyor. oysa bunun için üye olunabilecek bir sürü yer var. bazılarına 50 sayfalık (bkz: makale)yi 2 paragrafa indirerek özetlediğim halde "bunun kısası yok mu? okumaya üşendim" diyor. bilimle uğraşacak insan makale okumaya tahammül edebilmeliyken, bizimkiler 2 satıra "uzun" diyor ve yazıları okumuyorlar. okumayan toplumlar bilim falan yapamaz.

bir başka sebep, bilimsel olmayan fikirlerin bilimselmiş gibi sunulup kabul görmesi. (bkz: astroloji)nin neden bir bilim olmadığına ve olamayacağına dair yığınla yazıya ulaşılabilirken insanlar bunu reddetmekte ısrarcılar mesela. düz dünyacılar... bunlara her sorunun cevabını verdiğiniz halde "bu sorulara cevap veremiyorlar" diyerek kendilerini kandırmaya devam ediyorlar. toplumun çoğunun (bkz: cinci hoca)lara gidip para kaptırdığını ya da daha fena işlere kalkıştığını düşünürsek, batıl işlere ne kadar meraklı olduğumuz da ortaya çıkacaktır sanırım.

bir başka sebep, bir başka ülkenin 100 sene önce yapıp, kullanışlı bulmadığı için vazgeçtiği bir icadı yeni bir icat sanıp haber yapan insanlar nedeniyle ortaya çıkan durum. haber yaparlar, dersiniz ki "kardeşim bu yeni bir şey değil! neresi haber değeri taşıyor bunun?" birisi oradan kalkıp der ki "böyle böyle başlayacağız işte. niye eleştiriyorsunuz, şevkini kırıyorsunuz?" böyle böyle başlarsanız yaptığınız bilim hiçbir işe yaramaz, çünkü "öyle öyle başlama" eşiğini çoktan geçtik. nal toplamanın bir alemi yok. ya adam gibi dünyayla yarışacak kıvamda bilim yaparsınız ya da 100 yıl geriden gelip kendinizi kandırmaya devam edersiniz.

daha çok yazarım da, çaylak çaylak elimin hamuruyla fazla abartmayayım bence.

edit: yazı bana ait ve kopyala yapıştır değil. altındaki uyarıyı görünce eklemek istedim
2. edit: neden böyle bir uyarı geldiğini başta anlamadım, ama sanırım şimdi anladım geç de olsa. diğer mesajla arada pek zaman farkı olmadığı için kopyala yapıştır sanıldı galiba. ancak durum şu: önce bunu uzun uzun yazdım. gülücük ifadesi kullanamazsınız gibisinden bir hata verdi -ki kullanmamıştım-
daha sonra bunu bir sekmede açık bırakıp sonra bakarım diyerek diğer entry'leri girdim başka bir sekmeden. o sırada neden gülücük ifadesi uyarısı aldığımı fark edince bunu hemen editleyip diğer entry'nin hemen peşinden kaydet butonuna tıkladım. bu nedenle bu kadar kısa sürede böyle bir yazıyı yazıp gönderemeyeceğim konusunda doğal olarak bir şüphe oluştu sanırım. ancak tekrar belirteyim, yazı bana ait ve kesinlikle kopyala yapıştır değil.
Bilgili insan çok bilimden anlayan yok. ondan
Şöyle bir önce türkiyede gelişen şeylere bakalım.
Patates, soğan. ithal ediyoruz.
Başka sözüm yok tşk.
Kısacası başındaki insanlardan . Teşvik eden yok ki. Kim ne yapıyorsa onu yapıyor insanlar. Savunma mekanizmaları hazırda farklı bir şey yaptıklarında rahatsız olurlar. Biri yaptıysa çevreden huzur içindeler. Kendilerini sevmiyorlar ki bilimi sevsinler. Bilim kendileri halbuki .
tc devleti henüz cahilliği yenemedi o yüzden olabilir. bilimi kendisi üretmek yerine dış ülkeler üretse de alsak kafası var.
insanların geçim kaygısı sebebiyle istedikleri alanda uzmanlaşamaması
Eskaza uzmanlaştılar, sunulan teknik ve ekonomik yetersizlik nedeniyle beyin göçü yapmak suretiyle insanlığa faydalı olmaya çabalamaları
Eğitimin a’ dan z’ ye eksiklerle dolu olması ( tamamen düzelmese bile kör göze parmak şeklindeki major eksikler düzeltilmeli)
Kadın özgürce gülsün, istediğini giysin, hayvan yahut insan taciz ve tecavüz tehdidiyle yaşamasın gibi ilkel mücadelelerin henüz başarıya ulaşmamış olması...
beyinlere patch gelmediği için.
Cemaatler, tarikatlar geliştiği için.
gelişmesi adına değil gelişmemesi adına çabalandığı içindir.

(bkz: tübitak)

böyle bir kurum var mesela. ülkemizdeki bilim dalının en önünde bu arkadaşlar var. geçmişte yaptıklarını kısa bir araştırırsan hangi projelere yatırım yaptıklarını hangi alanlara yoğunlaştıklarına kısaca bir göz gezdirirsen neden gelişmediğimizi de anlarsın hemencecik. bunların mantıksız bulup değerlendirmediği projeler yurt dışına gidiyor ve orada yılın bilmem nesi ödülleri alıp o ülkeler tarafından değerlendiriliyor. gerisini var sen hesap et..
eğitim yok , insanlar girişimci değil asker olayım polis olayım kamuda çalışıp emekli olayım kafasındalar.
varsa yoksa heykele puta yatırım yapıldığı için.
Soru çok basit. Eğitim sistemi yüzünden!
Bilimi mühendisler değil, temel bilimler eğitimi alanlar geliştirir. Türkiye'de ise geçim kaygıları nedeniyle düşük seviyeli öğrenciler temel bilimler okur.

Ayrıca eğitim sistemi berbat, üniversiteler arpalık, yeterli araştırma fonları yok.

Diğer taraftan, çoğu başka işlerle uğraşsa da Mühendislerin ana işi teknoloji geliştirmektir. Teknoloji alanında bilim alanında olduğundan biraz daha iyiyiz.
dinci hırsızların yüzünden.
(bkz: dogmatik düşünce)
(bkz: orta doğu)
Camii açarak bilim gelişmez.

istanbulda nüfusu 1 milyon olan her ilçeye 1 tane hastane yapmakla hiç gelişmiş.
aslında çok basit cevabı olan bir soru, türkiye'nin bilim/uzay araştırmaları ayırdığı fon ile diyanete ayırdığı fonu karşılaştırırsanız anlarsınız.