bugün

her şeyi yanlış anlayan, sürekli gergin başrol kadın. o gerginliği sevimli ve çekici bulan sakin, adam gibi adam denilen bir erkek, yan roller ve kapanış.
-Türk aile yapısını temelinden dinamitlemek üzere kurulu çarpık/ensest ilişkiler.

-Etik, ahlak dışı hareket/davranış/yaşam biçimlerinin olması gerekenmiş gibi sunulması.

-Toplumun yüzde 1'inin dahi gündelik yaşantısından yansımaların olmaması.

Bu ve buna benzer bir çok durum, son on yıldır Türk dizi ve filmlerinin olmazsa olmazlarıdır.
özellikle dramaların boktan diyaloglardan oluşması.
Ana karakter yoksul ise kesinlikle bir şekilde zengin olur
istanbul dışında geçiyorsa bir iki bölüm sonra ana karakterimiz istanbul'a kesin taşınır
Ana karakterimizin dürüstlüğü efendiliğinin geri dönüşü olur kesin
Bir de hiç anlamadığım, en çok takıldığım olay... Türk dizilerinde türbanlı kadınların olmaması. Atv gibi dindar insanların çok izlediği kanaldaki dizilerde bile bir tane bile göremezsin türbanlı kadın.

Çok uzatmaya gerek yok gerçekle hiçbir ilgisi yok bu dizilerin.
Ölen karakterlerin sonradan ölmediginin anlaşılması, sonradan ortaya çıkan gerçek anne/baba/kardeş/çocuk. Sabah uyanır uyanmaz bakımlı gezinen tipler.
Zengin kız fakir erkek veya zengin erkek fakir kız.
Konu bitince aşka sarıyorlar.
Çok afedersiniz de ben onların ta amk.

Birbirlerine bangır bangır bağırmaları var ya hani. Karı adama, adam karıya. Tutacaksın ikisinide ağızlarına birer şaplak, az sessiz olun diyip gideceksin oradan.

Bir de diyaloglarda isimi kırk kere söylemek nedir allah aşkına? Örneğin: "çınar bugün neredeydin? Çınar bana gerçekleri söyle!, Çınar sana soruyorum!, Allah belanı versin çınar!" "Toprak annemlere gittim gerçekten, toprak dur toprak. Bana inanman gerek toprak.

Bunları yazanın da, oynayanın da, takip edenin de, sponsor olanın da, neyse sövmeyeceğim.
Adamın veya kadının başkasından çocuğu olması ve çocuktan haberi olmaması. Sonra çocuğun intikam için o insanın karşısına çıkması.
(bkz: türk dizilerinde kadınların çalışmaması)
Her nikah sahnesinde muhakkak içeri birinin dalıp nikaha engel olması klişeliği.
Fakir ve beceriksiz kıza herkes aşıktır.
Karakterler asla günlük hayattaki gibi evdeyim,işteyim gibi kelimeler kullanmazlar.

Örnek:
+Nerdesin
-yalıdayım(asla evdeyim demez evin türü neyse belirtilir yalı villa köşk vb)

+nerdesin
-holdingdeyim(asla işteyim de denmez)(Holdingte çaycı bile olsan holdingdeyim diye belirtmek zorunlu).
yalandan anlaşmalı birleşmeler evlilikler.
Taraflardan biri über zengin, diğeri ise fakir/kendi halindedir. Ekonomik sınıf farklılığı ise sürekli gündeme gelmektedir.
ikili karmaşık ilişkiler olur seven sevdiğini illahaki aldatıp sonra pişman olur.
bu aralar ceo bolluğu var dizilerde. dizi başına düşen ceo miktarı geçen yılın aynı ayına göre % 50 artarak 1,5 oldu. bir de bu ceo ların yanında promosyon verilen sakar ve sempatik kız var. artık bu da olmazsa olmazlardan biri oldu.
bunun yanında kurtlar vadisinin dizi sektörümüze kazandırdığı mafyanın içine sızan iyi adam ve bu adamın mücadele ettiği mafya konseyi/karteli de aksiyon dizilerinde sıkça görülen konsept oldu.
- Sofrada bir sürü yemek olur, ama hiçbirine dokunulmaz, yemekte mutlaka gergin bir konuşma çıkar.
- Esas kız esas oğlana ilk 3-5 bölüm aşırı ters davranır, ki bana göre psikolojisi yerinde olan bir insan böyle muamele görünce ışık hızıyla uzaklaşır.
- Ama sonra aynı kız sülük gibi yapışmaktadır.
- Esas oğlan mutlaka ya şirket sahibi, ya da şirket sahibinin oğludur.
- Esas oğlan mutlaka ya hastanelik, ya da karakolluk olur.
- Tam ayrılık görüldü derken, kız hamile kalır.
- Dizi aşkla uzaktan yakından alakalı olmasa bile senarist mutlaka herkese bir partner ayarlar.
*sahne aralarında bulunan hızlandırılmış istanbul manzara videoları.*
ilk bölümünde karakterlerin tanıtılması için abartılı gerçekdışı diyaloglara yer verilmesi. ilk bölümde bu geçişleri kör göze parmak şeklinde değil de soft bir üslupla yapan dizilerimiz kalitelidir genellikle.
eğer varlıklı bir aile kahvaltı ediyorsa masada mutlaka portakal suyu bulunur.
klişeler artık tersine döndü zengin kız fakir oplan yerine fakir kız zengin oğlan klişeleşmeye başladı.. muhtemelen kavgayla başlayan o ilişki ileride büyük bir aşka dönüşecektir ve bolca entrikaya yer verilmiştir.
car car bağırıp tokadı yiyince şaşıran şıllık.