bugün

bir müslümanın yapması gerekendir. Senin hayatın her alanını düzenleyen bir dinin varken batı ideolojilerine ne gerek duyarsın ki?
edit: islam tüm müslümanlara belli hedefler yükler.
Nihilizm görüşünün davranışa etkisidir .
bu dünyada bokunla oynamaktır. (bkz: ananşizm)
antiizm olarak nitelenebilecek özgür insan eylemi.
ot gibi yaşamaktır. insan düşünüyorsa mutlaka bir düşünceye yakındır. bağlı olmasada yakındır.
din de bir ideoloji olduğuna göre dinlere de karşı olmaktır.
şu dünyada benim ideolojim yok diyen kesinlikle yalan söyler bence.
müslümanın da, ateistin de, şununda bununda herkesin bir ideolojik fikirleri vardır.
çünkü zihin illa ki bir şeylere ilgi duyuyor ve bunun neticesinde
kendi ideolojik fikirlerin meydana geliyor.
salaklık ideolojisinin neferi olmaktır.
bir nevi körlükle eşdeğerdir. bu durumda olanlara walter benjamin'in "taraf tutmayan susmalıdır" sözünü hatırlatmak gerekir. zira susuş hayattan ciddi biçimde el ayak çekilmesi anlamına gelir.
beni tanımlamak için sürekli kullanılan söz. ama ben hiç bir ideolojiye karşı değilim.hepsinin bazı bazı tutarlı tarafları var. ben bu ideolojileri aklınca sahiplenen ama bir bok bilmeyen insanlara karşıyım. ben terörizmi solculuk sanan solculara , aşağılamayı milliyetçilik sanan milliyetçilere, islamı ideoloji sanan siyasal islamcılara, hala atatürk'ün düşünceleri üzerinden değil, kendisi üzerinden siyaset yapan kemalistlere karşıyım.

arkadaş bu ülkede bir tane okuyup araştıran, emin olmadığında kesin konuşmayan, kendi görüşünün eksiklerini gören ve bunları düzeltmeye çalışan, kendi görüşünden olan insanların yaptığı yanlışları eleştirebilen biri yok mu bu ülkede.

sorsan teröre rağmen solcular(sosyalist-komunist)haklı, zibilyon tane olaya rağmen islamcılar haklı, yıllardır ne muhalefeti ne iktidarı beceremeyen kemalistler haklı, ne yaptığını hala anlayamadığımız milliyetçiler haklı. bir türlü haksızı bulamıyoruz. çünkü neden? biz bir şeylere kapıldık mı kurtulamıyoruz. her şeyiyle seviyoruz. doğrusuyla yanlışıyla. bu bir yerden sonra yanlışları görmeme seviyesine geliyor. çok değil birazcık gözümüzü açabilsek herşey değişmeye başlayacak ama kimsede o "göz" yok.

bu yüzden en doğrusu ideolojilere değil, onları yaşatmaya çalışanlara karşı olmak.
Nerde ben apolitiğim diyen bi görüşüm yok diyen görsem hep gizli solcu komünist yada sosyalist aslında. Hiç böyle apolitik ayağına yatıpta milliyeyçileri Ülkücüleri seven görmedim. Apolitiklik bir yalandır aslında bu insanlar gizli solcudur sadede alenen söylemez o kadar.
ideolojiler sizleri bağlayan zincirlerdir. Bir ideolojiye bağlanırsanız yavaş yavaş onun parçası haline gelir, diğer görüşteki insanları düşman olarak görmeye başlarsınız. Ayrıca bütün ideolojiler tanım olarak mantıklı gelir ama iş pratiğe dönünce hepsinin pis yüzü ortaya çıkar.