bugün

çok abidik taraftar topluluğudur. sevdiğim bir insan yüzünden forumlarını takip etmek zorunda kalıp kendilerini inceleme fırsatını buldum. trabzonsporu bir ulvi zamazingo gibi görüyor bir çoğu. kendilerine bir kaç efsane yaratmışlar mesela ve bunları da sol ideolojinin, trabzonspor isminde kişileştiğini sanıyorlar.

mesela bu tarafta grubuna göre trabzonun mahallelerinde yüzlerce ronaldinho robinho var. ama bu aylak yönetimler bir türlü bulamıyorlar bunları. gitsin bu yönetim tu kaka. sanki deliler gibi kulübe katkı yapıyormuş gibi başarı bekliyorlar bi de.

bir de ölümüne fenerbahçeden nefret ediyorlar. ve bu nefretin altında o malum maç değil, inanılmaz bir kıskançlık var. delicesine kıskançlık hem de. e tabi sorsanız öyle demezler, her ezik anadolu takımı gibi kahpe bizans triplerine girmeleri an meselesidir.

bu insanlar arasında oturup 2 kelime konuşabileceğiniz adam sayısı bir elin parmaklarını geçmez, o insanlara da sürüyle yafta yatıştırırlar.

allaha yakın bana uzak dursunlar.
yüzlerine karşı ters ters konuşulunca adamı s.iker atarlar. öyle böyle değil. ama sözlükte atış serbest nasıl olsa? [diğ mi?]

(bkz: ben yaptım oldu)
Futbolun gerçek tutkusunu bazen iyi bazen de kötü eylemlerle gösteren, ama özünde bir tutkunun yaptırdıkları diye adlandırabileceğimiz gerçek taraftar. **
adamına göre davranan taraftar topluluğudur. kişilere göre fatura çıkarmakla beraber, dostane takımların taraftarları arasında da sağlam dostluklar kurmayı başarabilendir. bu kişiler "genellikle" centilmen taraftardır, yeri geldimi arabasından inip yenilen takımına edilen küfürler karşısında inip tek başına kalabalığa dalandır, delidir, yeri geldimi çakaldır. öylesine sever ki, ihtiraslara kapılır, gaza gelip sahaya atlar, takımına zarar verir. sevginin bile fazlası zarardır ya, ondan işte bu. sonuca bakmamıştır bu güne kadar, baksaydı zaten takımı için her sene "yeni, yine, yeniden tam destek" mantığıyla davam etmezdi. "kişilere değil renklere aşığız" derler ya, ondan işte. yağmur, çamur, toz ve toprak...

"bize her yer trabzon!"
2-3 maç kaybedince, yıllarca tuttukları takım için can siperhane savaşmış takım kaptanlarını, kendi arabasının içinde kıstırıp dövmeyen taraftar grubudur...

cefakar ve vefakardırlar. acılarını içlerine atarlar. yeri gelince intihar girişimine kalkışırlar yine de gidip -samandıra tesislerini- (pardon araya karıştı), takımlarının tesislerini basmazlar... adam gibi adamdırlar başkaları anlamaz...
5 mayıs 1996 trabzonspor fenerbahçe maçıyla kahrolmuş, bir tarihi yeniden yazamamanın üzüntüsünü halen içinde yaşayan taraftardır. şampiyonluk turu atacakken beklenmedik bir yenilgi sonucu fırsatı elinden kaçırınca canına kıyan taraftardır. *
gs eski amigosu sebo(trabzonludur kendisi)''arkadaşlar trabzona 15 otobüs gidiyoruz her otobüs 10dakika arayla geçsin trabzondan'' bu cümleyi tınlamayan muhterm traftar şöförleride gaza getirerek hurra diye dalmışlar güzelim trabzonumun içine sonrasımı bizim lazların deyimiyle bi araba sopa yemişler.. hasılı kelam harbi traftardır şov yapmadığınız sürece saygılıdırlar. ogün isimli efsane stopere gelince kocaelispor maçından sonra taziyeye cami avlusuna gidiyosun gidilirmi be abi..
şanslıdır.ne güzel böyle saha içine de girebiliyorsunuz.
cumartesi günü fenerbahce ye puan kaybettirerek sevinecek takımın taraftarlardır.
dakikalar 61 i gösterdiğinde show yapan taraftarlar topluluğu.
maç sonrası* metrobüs duraklarında aralarında 11 yaşında bir çocuğun ve bayanların da bulunduğu gruba saldıran şerefsiz haysiyetsizleri de bünyesinde barındıran topluluk. tribünde plastik levhaları kırdınız geçmedi mi ulan siniriniz?!
ekmeğini yediği yerin takımını tutan nadir insanlardandırlar. bu olayı çekemeyen insanlar ise her zaman "20 senedir şampiyon olamadınız" der. oysaki çoğu insan şunu bilmez; Trabzonspor süper lige çıktığı sene şampiyon olan tek takımdır ve bazı futboldan ve dünyadan haberi olmayan arkadaşlarda 40 yıllık mazisi olan trabzonsporun başarılarını küçümser.
içinde pek çok cahil kafatasçıyı maalesef barındıran taraftar grubudur. Halbuki hümanist devrimci gençler olması gerekirdi.
merhum kazım kanat için yapılan saygı duruşunu ıslıklayan, ölüye saygı göstermeyen ve beyaz berelerle takılan taraftar grubu.
ankaranın her köşesine adlarını kazımış taraftar topluluğudur, alayı deli dolu ve neşelidir.
beyaz berelerle takılıp, ben ogün samast'ın arkadaşıyım ulan diye gezen ve etrafındaki ödlek galatasaray, beşiktaş ve fenerbahçe taraftarını mekandan korkutarak kaçıran, akabinde mekanda çeşitli söyleşiler, oyunlar, nutella yarışmaları, kolbastı şovları sergileyen ve her daim bulundukları mekanda tek kişi de olsalar mekana hükmeden insanlardan oluşamn bir topluluktur.

aynı zamanda galatasaray, beşiktaş ve fenerbahçe taraftarları, trabzonspor taraftarlarını hep cahil ve geri kafalı bilmelerine rağmen, onları tüm dünyaya tanıtan bir çok sanatçının trabzon'dan çıktığını bilmezler. ahmet ertegünleri, fatih akınları kendilerinden gösterir, kendi kendilerine över ve kendi aralarında yüceltirler bu sanatçıları. aslında kendileri işte bu kadar cahildir. neredeyse taptıkları insanların trabzon halkından ve trabzonspor taraftarının bağrından kopmuş insanlar olmasına rağmen yine de trabzon ve trabzonspor'a hep bok atarlar ve kendilerini bir bok zannederler. bilmezler değil. bilirler. ama bilmezden gelirler. trabzon insanının aptal olduğunu zannederler. kendileri öyle söyleyince trabzonlunun da inanacağını ve ses çıkarmayacağını düşünürler. bir bakıma doğrudur da. trabzon insanı ses çıkarmaz bunlara. çünkü onun kafasında çok daha önemli şeyler döner. bırakır eğlensin istanbul böyle şeylerle. benim çok daha önemli işlerim var der. tıpkı bir büyüğün, küçük bir çocuğun paçasını çekiştirmesine aldırmadığı gibi.

yine de trabzonspor taraftarı her zaman bu arkadaşlara kucak açmış, onları işlerinde ve amaçlarında piyon olarak kullanmıştır. türklüğü ve türkiye'yi kurtuluş savaşı'ndan bu yana hep ön safta savunan bu trabzon halkı ve dolayısıyla trabzonspor taraftarı, her zaman onlar tarafından geri olarak görülmüş, ancak her zaman onların götlerini kurtarmayı da kendine bir görev bilmiştir. bir babanın oğlunu her zaman kucaklaması gibi trabzon halkı ve taraftarı da istanbul süslülerini, çocukları gibi daima bağırlarına basmıştır basacaktır da. tabi arada bir ogün samast gibi bazıları kucağına basmayı yanlış anlayıp, kucağına oturtacak ve bu bağlamda bazı sorunları beraberinde taşıyacak, ektiğini ilerde biçecektir.

nerden nereye geldik değil mi. anlatmakla da bitmez zaten trabzonspor taraftarı. bunun sebebi trabzonspor taraftarının trabzon insanından, o yürekte yaşayan, o bilinci sahiplenmiş insanlardan oluşmasıdır. trabzonspor taraftarının milliyetçiliği sayesinde şu anda türkiye bayrağı altında türklüklerini yaşayan ancak bunun farkında olmayıp trabzon insanına bok atan bu zihniyet, maleseftir ki şu an benim yazdıklarımın deli saçmasından başka bir şey olduğuna inanmayacaktır. halbuki benim yaşadıklarımı yaşasalar, benim bildiklerimi bilseler, sadece medyanın onlara gösterdiği yerine gerçekleri duysalardı; değil bok atmak, o attığı bokları geri sokmakla, trabzon insanının gönlüne girebilmek için o bokları yemekle uğraşacaklardı. ama siz yine de benim bu yazdıklarımı deli saçması, gaza gelmiş bir trabzonlunun uydurdukları olarak düşünün. çünkü böyle düşünüp kendinizi yüceltmeye(!) çok alışmışsınız.

not: kötülemeden önce küfretmeyi unutmayın.
Hakem hatalarına karşı haklı tepkilerini vermek için toplandıkları leventte içlerine sızan bir grup ahmak yüzünden kötü görüntülere sebebiyet veren bir taraftar grubudur. o ahmakları çıkarsan lokum gibi olacaklar ama her yerden bitiyorlar, önünü alamıyoruz efendim.

http://www.radikal.com.tr...12.2008&CategoryID=84
aşağı yukarı hepsi bu zihniyete sahiptir;

http://fanatik.ekolay.net...d=32&articleid=122274
serkan çalık konusunda yanlış yapmış olabilirler. ama nasıl yanlış? madem trabzon u trabzonspor u çok seviyorsun, o zaman trabzonspor a gelseydin diye sormazlar mı adama? e ama beni almadılar ki gibi bahanenin olmasına gerek yok, geçen sene ki maçta attığın golden sonra ki sevincini unutmaz bu taraftar. ondan sonra yalamalar yutmalar falan.
ne yapsaydı taraftar seni omuzlara mı alsaydı?
bak almanya da ultraslan toplantılar , geceler yapıyor oraya katıl, ts ye nasıl attım falan de direkt omuzlardasın!
hakkında bir bok bilmeyenlerin genellemeler yapma cüretini gösterdiği gerçek taraftardır. anadolunun her köşesinde insanlar istanbul takımlarına gönülden bağlanırken trabzon'un taraftarı tam bir şehirlilik bilinci ile trabzonspor'u destekler. içlerinden irlandalı nadiren çıkar.
61. dakikada horon tepmeye başlayan taraftar topluluğu.
21 subat 2009 trabzonspor-denizlispor maçında denizlispor'un attığı 2.golün 61.dakikaya denk gelmesiyle git-gel yaşamış konfeti ve balonlarla denizlisporun sevincine ortak olmuş taraftar kitlesi...
bursaspor taraftarının 16.dakikada yaptıklarından (ç)alıntı olarak show yapan taraftar gurubu.
antipatikliklerine altmışbirinci dakika atraksiyonlarıyla antipatiklik katan taraftardır.
küçük takımın küçük taraftarı.